Patrząc na swój ogród widzisz, że czegoś brakuje. Wiesz już jednak czego i wkrótce ta pustka się zapełni, bo przecież decyzja zapadła – kupno basenu zatwierdzone i trzeba tylko trochę poczekać, aby cieszyć się nim w pełni. Wymarzony basen ogrodowy może być u ciebie już w ciągu 8 tygodni. Kupiony wiosną? Na lato będzie gotowy. Kupiony latem? Na wczesną jesień może być gotowy. A czy twój ogród jest gotowy na basen? Nasz artykuł podpowie Ci jak sprawić, by ta odpowiedź była twierdząca.
Spokojnie i systematycznie
Być może rozmyślałeś jak poradzić sobie z tym, że w ogrodzie pojawi się basen. Mamy tu na myśli estetów i ludzi, którzy kochają swój ogród, więc taka nagła zmiana może zaburzyć jego równowagę. Przecież tyle czasu poświęciłeś na piękne rośliny, na aranżację, pielęgnację gleby, a tu nagle tak poważnie trzeba to rozkopać? Spokojnie, nie ma co przesadzać z paniką, natomiast jak najbardziej trzeba przesadzać rośliny. Twoja ogrodowa oaza zmieni się nie do poznania, ale przecież to może być zmiana na dobre.
Potrzebny jest plan
Jedni decydują się na basen ogrodowy od razu budując dom, a inni do chęci posiadania basenu dochodzą później i muszą teraz ogród przearanżować. W dalszej części tekstu podpowiemy Ci po kolei co robić. Dzieląc sobie pracę na etapy na pewno niczego nie pominiesz i obejdzie się bez pośpiechu (ten jest przecież ojcem błędów).
1. Wyznacz obszar pod basen ogrodowy.
Wydaje się to łatwe? Może, ale to decyzja, która nie może być przypadkowa i podjęta bez namysłu. Powinien być to teren oddalony od drzew. Dlaczego? Spadające jesienią liście i gałęzie będą wymagały częstszego czyszczenia basenu, a nawet mogą być zagrożeniem dla pływających. Marzy Ci się może basen pod palmą, ale… nie tędy droga. Poza tym korzenie drzew mogłyby znacznie utrudnić kopanie dołu na nieckę basenową. Poza tym nie powinieneś też ingerować tu w żadne instalacje przebiegające pod ziemią i sprawdzić sprawę wód gruntowych (zbyt wysoki poziom może być źródłem problemów). Wygodnie też będzie Ci, jeśli basen będzie niedaleko domu, a jednocześnie teren ten będzie dobrze nasłoneczniony – w przyszłości obniży Ci to koszty podgrzewania wody.
2. Czas na konkretne pomiary.
Dokładnie musisz wymierz miejsce zgodnie z tym jak duży będzie Twój basen i teren bezpośrednio dookoła niego. Wszystko musi się zgadzać z projektem, zaznacz ten obszar sprayem, linką, chorągiewkami – jak chcesz, byle byłoby to widoczne.
3. Wybierz ekipę budowlaną.
Wybór ekipy budowlanej nie powinien być przypadkowy. Powinni to być fachowcy, którzy mają spore doświadczenie. Dzięki temu budowa będzie przebiegać szybko, sprawnie i terminowo
4. Zajmij się formalnościami.
W przypadku budowania basenów o powierzchni większej niż 30 m2, należy zgłosić zamiar budowy.
Dokumentacja musi zawierać projekt budowlany i oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością.
5. Przesadzaj rośliny lub sadź ją na nowo.
Zajmij się swoim ogrodem. Część roślin możesz przesadzić, ale może być tak, że tę resztę będzie trzeba zasadzić na nowo. To żaden problem, skoro już wiesz gdzie będzie Twój basen. Potraktuj to jako nowy start dla ogrodu, który po pewnym czasie nie tylko będzie jeszcze piękniejszy niż kiedyś. Bo przecież twój wymarzony basen ogrodowy znacznie wzbogaci przydomowe miejsce relaksu. Zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalności. Z czasem możesz pomyśleć o rozbudowie basenu na przykład o zadaszenia basenowe, aby móc cieszyć się kąpielami nawet 4 miesiące dłużej w ciągu roku. Całkiem przyjemna perspektywa, prawda?