Jak kąpiele w basenie wpływają na zdrowie?

utworzone przez | mar 27, 2018

Kąpiele w basenie to nie tylko świetna rozrywka i sposób na relaks oraz spędzanie wolnego czasu. To także doskonała okazja do poprawienia kondycji i stanu zdrowia – nie bez powodu zalecane są one przez wielu fizjoterapeutów i lekarzy! Jak zatem kąpiele wpływają na pracę naszego organizmu, a także na nasze samopoczucie? Mamy kilka wskazówek, które przekonają niemal każdego do tego typu aktywności. Pływanie to jedna z najlepszych form ruchu, ponieważ nie obciąża stawów, za to wzmacnia mięśnie, pomaga modelować sylwetkę, a także poprawia krążenie. To jednak nie jedyne zalety tego wodnego sportu, dlatego warto skupić się na szczegółowym omówieniu tematu.

1. Wzmocnienie kręgosłupa

To prawda, pływanie wzmacnia szkielet kręgosłupa i pomaga eliminować różne jego schorzenia i deformacje. Najbardziej skuteczną metodą jest tu tak zwany „grzbiet” – tym bardziej, że jest ona jedną z łatwiejszych technik pływania, a przy tym jest też przyjemna i niebywale relaksująca.

2. Lepsza koordynacja ciała

Kiedy pływamy często i regularnie, mocno pracujemy nad poprawianiem koordynacji ciała. Nie ma w tym nic dziwnego – w końcu czynność ta wymaga dobrej synchronizacji, jeśli chodzi o pracę wszystkich naszych kończyn. Co więcej, istotne jest tutaj również właściwe dostosowanie oddechu, co w efekcie prowadzi do jego uregulowania.

3. Utrata zbędnych kilogramów

Tak, to również prawda – pływanie pomaga zgubić zbędne kilogramy i spalić nadwyżkę kalorii. Przyspiesza ono także przemianę materii, poprawia trawienie i reguluje poziom cholesterolu. Jeżeli więc zamierzamy przejść na dietę – zdecydowanie powinniśmy wzmocnić jej działanie przemyślanymi ćwiczeniami. Basen jest tu świetnym wyborem, ponieważ jest on najmniej obciążającą aktywnością, która częściej kojarzy się z dobrą zabawą niż solidnym wysiłkiem.

4. Lepszy sen

Jeśli cierpimy na bezsenność lub sypiamy nieregularnie, mając znaczne problemy z zaśnięciem, koniecznie powinniśmy wybrać się na basen. Nic tak nie poprawia snu, jak kilka chwil spędzonych w wodzie. Wystarczy tylko godzina, aby następnie poczuć przyjemne odprężenie i zrelaksowanie, które zaowocuje lepszą jakością snu. Miejmy to na uwadze – przecież każdemu zależy na tym, aby jego organizm był odpowiednio wypoczęty i zregenerowany! Nie trudno wywnioskować więc, że warto zainwestować w basen poliestrowy, aby cieszyć się pełnią zdrowia, doskonałą kondycją i wysportowaną, atrakcyjną sylwetką. Dobrze też, gdy basen ten mamy wręcz na wyciągnięcie ręki – zwłaszcza wtedy, gdy pracujemy do późna, nie lubimy tłumów i cenimy sobie prywatność. Jakie baseny domowe lub ogrodowe będą wówczas najlepsze? Na przykład baseny poliestrowe, o których pisaliśmy między innymi w tym tekście. Dlaczego akurat takie? Tego dowiecie się z lektury wspomnianego artykułu!

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!