Czym jest skimmer?

utworzone przez | wrz 27, 2018

W ramach naszego bloga skupiamy się na kilku (bardzo rozbudowanych) tematach – przedstawiamy i opisujemy możliwe formy korzystania z basenów oraz wanien spa, doradzamy, w jaki sposób należy odpowiednio o nie dbać oraz wyjaśniamy wszelkie kwestie, związane z zastosowaną w nich technologią. Dziś natomiast skupimy się na tym ostatnim wątku i odpowiemy na pytanie: czym właściwie jest skimmer?

1. Czym jest skimmer?

Skimmer to jedno z podstawowych elementów wyposażenia basenu, montowane w górnej części jego ściany. Ujmując rzecz w skrócie: skimmer jest swoistym filtrem, przeznaczonym do oczyszczania wody i zbierania znajdujących się w niej zanieczyszczeń, takich jak liście, gałęzie, płatki kwiatów, czy kurz. Zazwyczaj występuje on w połączeniu z pompą wodną, która nie poradziłaby sobie z zanieczyszczeniami większych rozmiarów, znajdującymi się na powierzchni tafli – nie dziwi więc, że często skimmer nazywany jest „zbieraczem powierzchniowym”.

2. Jak działa skimmer?

Tak, jak wspomnieliśmy powyżej – aby skimmer mógł działać, musimy podłączyć do niego pompę filtrową, znajdującą się w standardowym wyposażeniu basenu. Budowa tego niepozornego urządzenia składa się ze zbiornika oraz tak zwanej gardzieli, zawierającej klapkę, która odpowiedzialna jest za regulowanie strumienia wody, wpływającego do skimmera. Cały mechanizm polega zaś na szybkim, skutecznym, systematycznym oczyszczaniu wody z wykorzystaniem pompy. Można więc powiedzieć, że skimmer stanowi pewnego rodzaju wzmocnienie, czy też wsparcie dla pompy filtrowej, ale podkreślić trzeba, że usuwanie większych zanieczyszczeń to nie jedyna jego funkcja.

3. Co umożliwia skimmer?

Najważniejszą funkcją skimmera jest bieżące oczyszczanie wody, znajdującej się w basenie. Mimo to, stosowany jest on również do regularnego dozowania środków chemicznych, takich jak na przykład chlorek w tabletkach. Przypomnijmy bowiem, że wspomnianych tabletek nie powinno się wrzucać bezpośrednio do basenu, w związku z tym skimmer jest tutaj świetnym rozwiązaniem – posiada on bowiem specjalny pojemnik, w którym umieścić możemy produkty czyszczące i uzdatniające wodę. Co więcej, stosowanie skimmera w dużym stopniu zwiększy wydajność pompy filtrowej i sprawi, że będzie ona działała znacznie dłużej.

4. Kiedy warto zainwestować w skimmer?

Odpowiedź na tak zadane pytanie jest bardzo prosta: zawsze! Skimmer doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku dużych basenów, jak i tych o niewielkiej powierzchni. Pamiętajmy, że czysta, dobrze uzdatniona woda to priorytet, dlatego typu inwestycja zawsze będzie w stu procentach opłacalna – zwłaszcza, że sama w sobie nie jest droga. Jeśli zależy więc nam na dobrze oczyszczonym basenie, którego utrzymanie nie będzie wyjątkowo kosztowne – zdecydowanie powinniśmy wyposażyć go w wysokiej jakości skimmer.

Podsumowując: skimmer bez wątpienia należy do akcesoriów, na które warto zwrócić uwagę – produkt ten jest tani, łatwy w użytkowaniu, a przy tym niezwykle wydajny.

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!