Glony w basenie: jak z nimi walczyć i jak zabezpieczyć przed nimi basen?

Aby cieszyć się kąpielami i wypoczynkiem nad basenem, niewątpliwie musimy zadbać o stan czystości wody – jest to bowiem niezwykle ważne dla naszego zdrowia i komfortu. Jednym z problemów, z którymi przyjdzie się nam zmierzyć, są glony – niewielkie organizmy, nazywane także algami, odpowiedzialne za zabarwianie i mętnienie wody. Okazuje się jednak, że zachowanie kilku zasad oraz podjęcie we właściwym czasie prostych czynności pozwoli nam zapewnić bezpieczne warunki pływania, zabawy i relaksu. Poniżej prezentujemy zbiór porad, dotyczących tego, jak walczyć z glonami i w jaki sposób zabezpieczyć przed nimi basen.

Czym zwalczać glony?

Walce z glonami sprzyjają odpowiednie preparaty chemiczne – aby skutecznie pozbyć się glonów z naszego basenu poliestrowego, musimy stosować zarówno środki służące zapewnieniu prawidłowego pH wody, przeciwdziałającymi rozmnażaniu się alg, jak również dezynfekującymi, to znaczy zawierającymi chlor. Niewątpliwie powinniśmy zadbać, by pH wody i poziom zawartości chloru utrzymywał się na zalecanym poziomie – pomocny w tym celu będzie przyrząd mierzący te parametry. Ważna jest również kolejność stosowania wymienionych wyżej środków. W pierwszej kolejności powinniśmy zatroszczyć się o właściwe pH , następnie zastosować środek przeciwko rozmnażaniu się glonów i dopiero na końcu zdezynfekować wodę. Co równie ważne: musimy przestrzegać także zaleceń producenta danego preparatu i nie łączyć ze sobą kilku różnych środków – może to bowiem w prosty sposób doprowadzić do przekroczenia dozwolonego stężenia lub wywołania niepożądanych skutków ubocznych.

Jak zabezpieczyć basen przed glonami?

Należy podkreślić, że wszelkie działania wymierzone w zwalczanie glonów powinniśmy zacząć przed rozpoczęciem sezonu pływackiego. Dopiero, gdy woda w naszym basenie będzie właściwie uzdatniona – to znaczy charakteryzować się będzie odpowiednimi parametrami – i krystalicznie czysta, możemy oddać się zabawom i relaksowi. Ponadto, musimy pamiętać o filtrowaniu wody i mechanicznemu oczyszczaniu jej ze znajdujących się w wodzie zanieczyszczeń, takich jak np. liście. Zabiegom tym służy specjalny odkurzacz, za pomocą którego możemy, w szczególności, oczyścić dno oraz ścianki basenu. Opisane powyżej środki zaradcze powinny być wystarczające zarówno w walce z algami, jak i w zabezpieczeniu wody przed niepożądanym wpływem glonów. Warto podkreślić, że ważna jest tu przede wszystkim systematyka, która pozwoli nam na uniknięcie poważniejszych kłopotów. W ten sposób bez trudu zapewnimy sobie radość i komfort, jakie wiążą się z kąpielami i zabawami w krystalicznie czystej wodzie.

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.

Superpools.pl