Upragniona wiosna nadchodzi. Wciąż jeszcze nieśmiało, bo jak to mawiają „w marcu jak w garncu”, ale już wkrótce znów będzie można cieszyć się ciepłą pogodą i basenem. Zanim to jednak nastąpi i będzie wyglądać jak na powyższym obrazku, konieczne będą przygotowania. Czekają cię więc wiosenne porządki, nie tylko w domu, ale i te związane basenem. Jak przygotować basen ogrodowy na wiosnę? O tym przeczytasz w artykule.
Od czego zacząć porządki przy basenie i w basenie?
Na pewno trzeba będzie solidnie oczyścić nieckę basenową oraz zakupić odpowiednią ilościowo i jakościowo chemię, aby zadbać o klarowną wodę. Bez choćby glonów. Na początek spuszczamy całą wodę, bo ta przecież, zgodnie z zaleceniem technicznym, pozostawała w basenie na zimę, aby niecka nie pękała pod zewnętrznym naciskiem poszerzającej się gleby. A co jeśli jednak opróżniłeś basen z wody na zimę? Cóż, czasu nie cofniesz, ale koniecznie musisz teraz sprawdzić stan techniczny niecki basenowej pod kątem pęknięć lub dziur. Co ważne, takiej spuszczanej wody z basenu nie trzeba marnować, bo może warto np. zebrać na później i podlewać ogród? Ty decydujesz, bo to Twój basen, Twój ogród i Twoja woda.
Czyścimy basen!
Dokładnie mowa tu o jego ścianach i dnie niecki. Polecamy zrobić to od razu po wypuszczeniu wody, bo wtedy łatwiej usuwa się wszelkie brudy (jeszcze nie zaschły). Orężem do walki z zanieczyszczeniami w basenie musi być szczotka z miękkim włosiem i na przykład płyn do mycia naczyń. Tak, ten ostatni jest dość delikatny więc świetnie nada się do delikatnego czyszczenia. Można też sięgnąć po specjalne środki czyszczące. Jeśli nie spuszczałeś wody z basenu na zimę i jeszcze nie spuściłeś jej na wiosnę to możesz sięgnąć po specjalny odkurzacz basenowy i nim oczyszczać basen ogrodowy, a dopiero potem wypuścić wodę. Zatem po prostu inna kolejność, ale efekt podobny – czysta niecka. Konieczność przed dalszymi krokami. Warto też niecką dobrze opłukać po czyszczeniu (np. myjką ciśnieniową lub też po prostu zwykłym wężem ogrodowym).
Niecka jest czysta. Co dalej?
Teraz kolej na urządzenia filtrujące, o nie również należy zadbać. Sprawdź pompy i filtry, bo istnieje duże ryzyko, że przez okres zimowy pojawiły się w nich jakieś drobnoustroje. To co się „zużyło” wymień na nowe, a to co nie, należy dokładnie wyczyść i zdezynfekować. Nie zapominaj, że urządzenia filtrujące trzeba co pewien czas wymieniać. Nigdy nie są „na zawsze”. Temu jednak służy choćby wiosenny przegląd basenu, aby potem już wszystko grało jak trzeba.
Czysta woda
Basen oczyszczony, elementy mechaniczne i akcesoria także, czas na wodę w basenie. Po jej nalaniu czas na chemię. Zaczynamy o terapii szokowej, czyli do akcji wkracza chlor. Takie chlorowanie szokowe musi przebiegać stricte według instrukcji na opakowaniu. Nigdy nie wrzucamy tych substancji „na oko”. Trzeba zadbać o odpowiedni poziom pH w wodzie, a potem to utrzymywać przez cały sezon. O tym jakie powinno być pH wody w basenie ogrodowym informowaliśmy w innym artykule, polecamy do niego powrócić.
Basen oczyszczony, urządzenia oczyszczone, woda oczyszczona. Co teraz?
Po dezynfekcji szokowej trzeba odczekać 3-4 dni. Następnie można przejść do normalnej dezynfekcji wody i uruchamiamy procesy filtracyjne, a następnie znów czekamy aż woda stanie się krystalicznie czysta. Po takim gruntownym czyszczeniu Twój basen jest gotowy na wiosnę i waszą świetną zabawę – aktywną lub poprzez spokojny relaks. Dbając o wodę i swój basen będziecie cieszyć się nim cały sezon, a może i dłużej.