CZYM PRZYKRYĆ NASZ BASEN?

utworzone przez | lip 9, 2014

CZYM PRZYKRYĆ NASZ BASEN?

Mając już swój wymarzony basen, szukamy najlepszych rozwiązań, aby zabezpieczyć go tak, żeby służył nam nie tylko jak najdłużej, ale również jak najlepiej. Dbając o nasz komfort kąpieli inwestujemy w systemy grzewcze, chemię basenową oraz akcesoria do pielęgnacji.

Każdy kto szuka oszczędności w eksploatacji basenu powinien pomyśleć o zakupie odpowiedniego przykrycia. Ale jakie opcje oferuje rynek oraz którą z dostępnych ofert wybrać? Podpowiemy jakie rozwiązania są najczęściej stosowane oraz co je charakteryzuje.

1.       ŻALUZJE BASENOWE

Żaluzja to jedno z najwytrzymalszych, najtrwalszych oraz najwygodniejszych w użyciu przykryć basenowych. Profile są projektowane z myślą o zabezpieczeniu tafli wody przed zanieczyszczeniami oraz niepowołanymi gośćmi w wodzie, są niezwykle odporne na panujące w niej warunki. Jej gabaryty, waga oraz wytrzymałość pozwalają na bezpieczne przemieszczanie się po jej powierzchni. Nie tylko gwarantuje bezpieczeństwo, ale również zatrzymuje parowanie wody oraz zmniejsza straty ciepła. Jest idealną alternatywą dla każdego, kto posiada basen wewnętrzny, bądź basen ogrodowy, a nie koniecznie ma miejsce na zadaszenie basenowe.

produkcja basenow, producent basenow, baseny ogrodowe, zadaszenia na basen

2.       PRZYKRYCIA SOLARYCZNE

Przykrycie solaryczne to zazwyczaj sztywna, niebieska folia LDPE o grubości co najmniej 400 mikronów. Wizualnie przypomina „folię bąbelkową”, ale swoimi właściwościami przewyższa ją wielokrotnie. Na swojej powierzchni posiada liczne komórki zawierające powietrze, które zapobiegają stratom ciepła i ułatwiają nagrzewanie się wody. Przy basenach, które nie posiadają dodatkowych źródeł ogrzewania wody, potrafi podnieść temperaturę nawet o 6 stopni. Dzięki swoim właściwościom idealnie nadaje się do basenów krytych (ogranicza parowanie wody) oraz do basenów zewnętrznych (chroni przed zabrudzeniami). Ważne jest, aby nie pozwalać wchodzić na folię żadnym użytkownikom, ponieważ nie jest ona sztywna i odporna na ciężar. Folia dostarczana jest w określonych wymiarach, w kształcie prostokąta, dzięki czemu można ją samodzielnie dopasować do swojego kształtu basenu, docinając ją pod wymiar. Należy pamiętać, że folia powinna być zamontowana na specjalnej Rolce Zwijającej – występują różne rodzaje i modele. Folia solarna z biegiem czasu stała się obligatoryjną częścią basenu, każdy kto dokonuje zakupu niecki, powinien od razu w nią zainwestować.

baseny gotowe, baseny poliestrowe, folia solarna, folia solaryczna, baseny, produkcja basenow

3.       PRZYKRYCIE BEZPIECZNE

Przykrycie bezpieczne jest najprostszym i najszybszym zabezpieczeniem basenu. Występuje w szerokiej gamie kolorystycznej, nie ogranicza go ani rozmiar, ani kształt niecki. Montuje się je na specjalnych prowadnicach, dzięki czemu wytrzymuje nawet bardzo duże obciążenia. Można je zwijać ręcznie, ale również automatycznie. Cenowo jest to niekoniecznie najkorzystniejszy wybór, tym bardziej, że nie posiada takich właściwości jak chociażby żaluzja basenowa czy folia solaryczna. Plusem na pewno jest możliwość montażu na każdym etapie inwestycji.

producent basenow, produkcja basenow, baseny gotowe, baseny poliestrowe, basen ogrodowy

4.       PRZYKRYCIE PIANKOWE

Przykrycie piankowe – jak sama nazwa wskazuje, jest przykryciem wykonanym z pianki o grubości 5, 8 lub 12mm, wykonane jest z dwóch warstw. Na wierzchnią warstwę składa się miękka poliolefinowa folia odporna na promienie UV oraz zabrudzenia, natomiast warstwa spodnia zrobiona jest ze specjalnej pianki, która nadaje przykryciu szczelność. Przykrycie jest odporne na działanie chemii basenowej oraz redukuje straty ciepła do 0,65st. C na każde 5h. Dużym minusem jest dostępność tego przykrycia, jego serwis oraz brak bezpieczeństwa, co przy rynkowych cenach tych przykryć powinno być zapewnione.

przykrycie piankowe, producent basenow, baseny gotowe, baseny poliestrowe, baseny ogrodowe

5.       SIATKA BEZPIECZEŃSTWA

Siatka bezpieczeństwa to przykrycie dedykowane do użytku podczas sezonu jesienno-zimowego, kiedy to ryzyko upadku do pustego basenu znacznie wzrasta. Podczas przezimowania basenu chroni go przed zabrudzeniami. Siatka wykonana jest ze specjalnego materiału, który jest wzmocniony paskami, a naciągana jest za pomocą sprężyn. Wymiar siatki zawsze jest o 40cm większy od niecki z każdej strony basenu. Siatkę można wykonać nie tylko w kształcie prostokąta, ale również wykonać nieregularną formę. Minusem, podobnie jak w przykryciu bezpiecznym jest brak serwisu, trudna dostępność, ale również ograniczone zastosowanie oraz pracochłonny montaż. Plusem bez zwątpienia jest bezpieczeństwo użytkowników, jednak czy nie powinno być ono im zapewnione przez cały rok?

basen, baseny gotowe, baseny poliestrowe, baseny polipropylenowe, baseny betonowe, budowa basenow

6.       PRZYKRYCIE ZIMOWE

Przykrycie zimowe jest wykonane ze specjalnego, mocnego, odpornego na mróz materiału. Chroni basen przez ciężkimi warunkami atmosferycznymi, przed zabrudzeniem. Nie jest to przykrycie po którym można chodzić i niestety przyjmuje niewielkie obciążenie śniegiem. Do jego montażu używa się specjalnych napinaczy, dlatego też jego rozmiar powinien być większy od niecki o ok. 35cm z każdej strony. Przykrycie dostarczone jest jedynie w formie prostokąta. Jest to znana metoda zabezpieczenia basenu na okres zimowy, ale niestety nie warta swojej ceny i archaiczna.

przykrycie zimowe, baseny gotowe, baseny poliestrowe, basen kryty, baseny betonowe, produkcja basenow

7.       ZADASZENIE BASENOWE

Zadaszenie do basenu jest niemałym wydatkiem, jednak z biegiem czasu inwestycja zwraca się w 100%. Zadaszenie nie tylko chroni basen przed zanieczyszczeniami, eliminuje straty ciepła oraz zapewnia wszystkim bezpieczeństwo. Zadaszenie przede wszystkim wydłuża sezon kąpielowy nawet do 9 miesięcy w roku, co stanowi na pewno kuszącą propozycję dla tych, którzy posiadają baseny ogrodowe. Zadaszenie zapewnia luksus, który docenimy już w pierwszych tygodniach korzystania z jego właściwości. Bez zwątpienia oferta na zadaszenia basenowe jest jedną z największych, nie ogranicza jej nic poza naszą wyobraźnią. Istnieją zadaszenia nie tylko montowane w podłożu, ale również na ścianę czy nawet tarasowe. Minusem może być nakład finansowy, jednak każda taka inwestycja zwraca się szybciej niż mogłoby się nam wydawać.

zadaszenie do basenu, zadaszenia do basenow, baseny poliestrowe, baseny gotowe, producent basenow

Przytoczyliśmy najczęściej spotykane przykrycia, jednak z doświadczenia wiemy, że pomysłowość inwestorów nie zna granic i zapewne spotkamy się jeszcze z niejednym ciekawym rozwiązaniem. Mimo wszystko mamy nadzieję, że krótka charakterystyka dostępnych rozwiązań pomoże Państwu dokonać właściwego wyboru.

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!