JAK PRZYGOTOWAĆ BASEN DO ZIMY?

utworzone przez | lis 4, 2014

INSTRUKCJA PRZYGOTOWANIA BASENU DO ZIMY

Nieuchronnie zbliża się czas, kiedy nasz basen musi zapaść w sen zimowy. Niskie temperatury, zimna woda i krótkie dni zmuszają nas do podjęcia decyzji o zamknięciu basenu na czas zimy. Chcemy to wykonać z największą starannością, tak żeby wiosną znów cieszyć się wspólnymi kąpielami bez jakichkolwiek usterek. O ile wieloletni posiadacze nie powinni mieć najmniejszych problemów z odpowiednim wykonaniem zamknięcia, o tyle debiutanci mogą mieć w związku z tym niemałą zagwozdkę.

To właśnie w trosce o Państwa i o trwałość Państwa basenów, pragniemy przekazać niezbędną wiedzę do właściwego zamknięcia sezonu letniego. Czynności podane w poniższych podpunktach są niezbędne, jeżeli Państwa basen ma służyć w przyszłym roku. Sposób zabezpieczenia zależy od technologii wykonania niecki.

Powinni Państwo przede wszystkim zadbać o osuszenie instalacji oraz zabezpieczenie urządzeń technologicznych zalanych wodą i narażonych na działanie ujemnych temperatur. Nie należy wypuszczać całej wody, która także równoważy napory gruntu na nieckę. Wystarczy opróżnić basen o 10cm poniżej poziomu dysz napływowych lub innych elementów instalacji, które są osadzone najniżej. 

UWAGA!!! Wszelkie zabrudzenia znajdujące się na ścianach należy usunąć tak,  aby nie przyschły do ścian basenu.

Kiedy orurowanie zostanie wstępnie osuszone należy zamknąć zawór odpływu dennego a zawór sześciodrogowy ustawić na odpowiednią pozycję, poluzować śrubki łączące pompę z rurami. Proszę nie odkręcać śrubunków od razu, a robić to stopniowo. Można również zakręcić wszystkie zawory tzn.: odpływ denny (obowiązkowo), dopływ ze skimmera oraz napływ na dyszeWykręcić całkiem śrubunki, a pozostałą w rurach wodę spuścić po zdemontowaniu pompy. Po całkowitym osuszeniu instalacji Ci z Państwa, którzy posiadają zewnętrzne maszynownie powinni wyjąć filtrację i schować ją w ciepłym miejscu. Jeżeli mamy do czynienia z filtrem piaskowym, zbiornik piaskowy należy również osuszyć. 

Na tym kończą się prace dotyczące instalacji. Możemy przejść do zabezpieczenia niecki.

Sposób jest prosty. Należy wlać do wody odpowiednią ilość oryginalnego środka konserwującego wodę na zimę (oryginalne środki dostępne są TYLKO i WYŁĄCZNIE w firmach basenowych). Zapobiegnie on gwałtownemu rozwojowi glonów w okresie niestosowania chemii. W następnej kolejności należy zadbać o folię przykrywającą (może być to zwykła folia ogrodnicza – tunelowa), którą przykrywamy basen tak, aby wszędzie dotykała lustra wody i wznosiła się w górę tuż przy ścianach. Obrzeża folii należy docisnąć do podłoża zabezpieczając przed wiatrem lub osunięciem do basenu. Pompę masażu wodnego (przeciwprądu) należy również zdemontować.

Przy obecności zadaszenia basenu przykrywanie lustra wody jest zbędne, lecz pamiętać należy o właściwym zabezpieczeniu zadaszenia (zakotwieniu segmentów do podłoża i profili jezdnych).

Tak zabezpieczony basen przezimuje bez uszczerbku na jakości i z całą pewnością będzie służył Państwu w następnych sezonach.

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w powyższej instrukcji okażą się pomocne ku Państwa zadowoleniu.

Należy pamiętać, że są to tylko poglądowe instrukcje. Instrukcje szczegółowe są dostępne w naszym biurze, jeżeli życzą sobie Państwo je otrzymać, wystarczy wysłać taką informację na nasz adres e-mail.

baseny ogrodowe budowa basenow poliestrowe gotowe polipropylenowe betonowe zadaszenia na basen basenowe filtry piaskowe pompy basenowe

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!