JAK ZADBAĆ O WODĘ W BASENIE?

utworzone przez | cze 16, 2014

JAK ZADBAĆ O WODĘ W BASENIE?

 

Pierwsze uruchomienie naszego basenu wiąże się z wykonaniem wielu czynności.

Aby ułatwić każdemu z Państwa uruchomienie basenu, poniżej przedstawiamy kilka prostych, ale cennych rad, jak szybko i bezproblemowo to zrobić.

 

W pierwszej kolejności należy oczyścić dno basenu ze wszelkich niepożądanych przedmiotów takich jak np. liście, gałęzie itp.

Następnie dokładnie wyczyścić ściany basenu specjalnymi środkami chemicznymi przeznaczonymi do tego celu, POLECAMY: żelem Randrani A, bądź żelem Randrani S.

 

UWAGA!

Środki przeznaczone do uzdatniania wody w basenach są chemikaliami, które w skoncentrowanej formie mogą zaszkodzić zdrowiu!

Przed ich użyciem należy dokładnie zapoznać się z instrukcjami!

 

 

Przedostatnim krokiem jest napuszczenie świeżej, czystej wody.

 

W tak przygotowanym basenie możemy rozpocząć chemiczne uzdatnianie wody.

 

Pierwszym krokiem tego procesu jest sprawdzenie, za pomocą testera wartości pH wody. Kiedy znamy już tą wartość przystępujemy do korekcji pH.

Dokonujemy tego za pomocą środków, POLECAMY: pH minus lub pH plus w zależności od tego czy wartość pH jest zbyt wysoka czy zbyt niska.

 

Wymagana wartość pH w basenie powinna wynosić 7,0 do 7,4!

Jest to bardzo ważne z następujących powodów:

  •  jeżeli wartość pH w wodzie jest wyższa od 7,4 wzrasta zużycie środków chemicznych, które służą do dezynfekcji wody, np. chloru, bądź aktywnego tlenu. Należy ich dozować więcej, aby otrzymać ten sam efekt bakteriobójczy,
  • woda o wartości pH wyższej niż 7,4 stanowi doskonałą pożywkę dla glonów, stąd też w takim przypadku trzeba by było dozować znacznie więcej środków zapobiegających ich powstawaniu, a wodzie przywrócić świeżość,
  • jeżeli wartość pH jest niższa od 7,0 dochodzi do korozji metalowych części basenu,
  • osoby z wrażliwą skórą mogą mieć problemy (podrażnienia i zaczerwienienia, reakcje alergiczne) jeżeli pH wody jest niższe od 7,0 lub wyższe od 7,4.

Wartość pH mamy już na właściwym poziomie.

Teraz przystępujemy do zabezpieczenia wody przeciwko rozmnażaniu się glonów.

Używamy do tego celu środka przeciw glonom, POLECAMY: Algen Super.

Zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu odmierzamy odpowiednią ilość środka i wlewamy do skimmera przy włączonej cyrkulacji wody.

 

Następnym krokiem jest koagulacja mikroskopijnych zanieczyszczeń wznoszących się w wodzie, usuwanie jej mętności.

Do tego celu używamy środka, POLECAMY:  Superkalgu, bądź Flockfix. Odmierzoną ilość środka Superkalgu wlewamy do naczynia, dopełniamy wodą i tak przygotowany roztwór rozprowadzamy na całą powierzchnię wody. W przypadku środka Flockfix wkładamy kartusz do skimmera.

Następnie powinniśmy włączyć obieg wody i filtrować do czasu kiedy woda stanie się krystalicznie czysta. Część zanieczyszczeń, które opadną na dno usuwamy za pomocą odkurzacza.

 

Ostatnią fazą uzdatniania jest dezynfekcja wody.

Do tego celu używamy szybkorozpuszczalnego środka zawierającego chlor – chlorowy granulat, POLECAMY Chemochlor T65. Granulat rozpuszczamy w wiaderku i otrzymany roztwór wlewamy do skimmera.

Uwaga!

Granulatu nie wrzucamy bezpośrednio do basenu, materiał z którego jest wykonany ulegnie odbarwieniu.

 

Zaleca się utrzymanie zawartości chloru wolnego w niecce basenu kąpielowego na poziomie 0,3mg/l – 0,6mg/l.

Tą czynnością zakończyliśmy wstępne uzdatnianie wody w basenie.

Pompę filtra zostawiamy włączoną aż do czasu kiedy woda stanie się krystalicznie czysta a ilość chloru w wodzie opadnie do wartości ok. 0,5 mg/litr.

 

Woda jest już przygotowana do kąpieli!

 

Modern art man made waterfall and pool

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!