Pod koniec lipca skupialiśmy się na opisaniu najważniejszych i najbardziej popularnych technik pływania.
Nasza uwaga skoncentrowana została wówczas na
żabce,
motylku (delfinie) oraz
kraulu, tak więc dziś postaramy się uzupełnić temat o kolejne style pływackie, wskazując na te z nich, które są mniej wymagające (a w związku z tym – również bardziej relaksacyjne) lub też mniej oczywiste.
1. Grzbiet
Styl grzbietowy jest wyjątkiem wśród innych, o których wspominaliśmy w ramach niniejszego cyklu, ponieważ w tym przypadku pływa się nie na klatce piersiowej, lecz na plecach. Sposób pływania, który wymaga opracowania kilku istotnych szczegółów i pilnowania, by ciało przyjmowało jak najbardziej hydrodynamiczny kształt, a dzięki temu, dobrze działający na pracę kręgosłupa i pozwalający na korygowanie różnych jego wad. Na czym więc polega popularny „grzbiet”? Między innymi na silnych wymachach rąk za siebie i dynamicznym wybijaniu wody za pomocą kończyn dolnych. Istotne jest również odpowiednie odchylenie głowy – tak, by broda nie miała styczności z klatką piersiową, a także właściwe ułożenie dłoni podczas kontaktu z taflą wody. Technika wymagająca sporej siły, choć przy tym niekoniecznie bardzo męcząca.
2. Piesek
Jeden z najprzyjemniejszych, najmniej intensywnych i przy okazji najprostszych stylów pływackich, będący zazwyczaj pierwszym, z jakim mają kontakt dzieci, które uczą się pływać. Piesek, jak sama nazwa wskazuje, polega na naśladowaniu techniki, jaką pływają psy, a którą reprezentuje też sporo innych zwierząt. Stosując tę technikę, opieramy się na klatce piersiowej, a rękoma i nogami poruszamy po prostu w górę i w dół. Co ciekawe, pływanie pieskiem uznawane jest za bardzo ciche i jednocześnie niezbyt męczące, tak więc zazwyczaj kojarzone jest z relaksem, nie będąc przy tym dyscypliną sportową.
3. Zmienny
I na koniec coś, co spodoba się miłośnikom pływania wyczynowego: styl zmienny, będący ciekawym połączeniem wszystkich (poza pieskiem) wcześniej opisanych technik, czyli delfina, żabki, kraula i grzbietu. Jak więc łatwo się domyślić, styl ten wymaga intensywnej nauki, aby w pełni opanować wszystkie zasady oraz najdrobniejsze nawet szczegóły, bywa jednak bardzo satysfakcjonujący i dobrze wpływa na ogólną kondycję organizmu, aktywizując niemal wszystkie części ciała. Jest to również jeden z najbardziej widowiskowych stylów sportowych, który świetnie prezentuje się zarówno w rozgrywkach indywidualnych, jak i w sztafecie.
Wszystkie wymienione powyżej techniki mają niezwykle korzystnych wpływ na nasze zdrowie, o czym wspominaliśmy na przykład
w tym artykule. Jeśli jednak preferujemy bardziej leniwe korzystanie z wodnych z atrakcji, doskonałym patentem będą
wanny spa, zapewniające stu procentowy relaks, odprężenie oraz niesamowitą wygodę – zachęcamy więc, by również na nie zwrócić uwagę!