SKIMMER CZY RYNNA PRZELEWOWA?

utworzone przez | cze 10, 2014

SKIMMER CZY RYNNA PRZELEWOWA?  

Wybierając swój wymarzony basen warto zadbać na pewno o filtrację, ale woda w jakiś sposób musi się do niej dostać. Każdy z nas zna basen wyposażony w rynnę przelewową, chociażby z basenów publicznych. Rzadziej spotykało się baseny wyposażone w skimmer, ponieważ jest to zazwyczaj rozwiązanie stosowane w basenach prywatnych lub kameralnych.

Jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma sposobami poboru wody i, który z nich wybrać?

Basen ze skimmerem

Skimmer

Skimmer potocznie nazywany jest „zbieraczem wody”. Jest urządzeniem o prostokątnym kształcie, montowanym w ścianie basenu na wysokości ok. 15cm od krawędzi basenu, w zależności od modelu. Ilość skimmerów i ich typ dobiera się do wielkości basenu, jego rodzaju, przeznaczenia oraz zastosowanej w nim filtracji.

Zasada działania skimmerów jest niezwykle prosta. Skimmer zbiera wodę z powierzchni basenu, a pompa cyrkulacyjna tłoczy ją bezpośrednio na filtr, gdzie zostaje oczyszczona i następnie wtłoczona do basenu dyszami.

Skimmer dodatkowo posiada koszyczek, który służy do wyłapywania większych zanieczyszczeń, które wpadają do basenu

Zastosowanie skimmera to najekonomiczniejszy wybór, ponieważ jest najtańszy w montażu i bezawaryjny w obsłudze.

Praktycznie jedynym minusem zastosowanie skimmera jest jego umiejscowienie, ponieważ woda w basenie nie sięga jego górnej krawędzi tylko ok. 10 cm poniżej niej.

Skimmer polecamy do basenów prywatnych, gdzie straty wody są niewielkie i korzystający cenią sobie oszczędność czasu i pieniędzy.

Basen z rynną przelewową

Rynna przelewowa

Rynna przelewowa to wszystkim bardzo dobrze znana „kratka”, którą widujemy na basenach publicznych. Jednak jej budowa jest znacznie bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać.

Rynnę montuje się na obrzeżach basenu, woda która wydostaje się z basenu wpływa bezpośrednio do okrytej rynny, gdzie następnie jest zbierana w zbiorniku przelewowym, kiedy woda w zbiorniku osiągnie określony poziom, pompa wtedy ją z niego zasysa.

Praca zbiornika jest wspomagana specjalnym sterownikiem oraz elektrodami, które mierzą poziom wody, gdy jest jej za mało, pompa się wyłącza i otwiera się specjalny zawór magnetyczny, który dopuszcza świeżą wodę ze zbiornika i równocześnie woda z basenu ciągle się wlewa. Kiedy znowu poziom wody będzie odpowiedni, zawór się zamyka i znów następuje proces filtracji.

W przypadku basenów publicznych, gdzie ilość osób korzystających z basenu jednocześnie jest bardzo duża, może się zdarzyć, że cała woda wylewana z basenu, nie mieści się w zbiorniku, jej nadmiar jest odprowadzany wówczas do kanału. Plusem basenu z rynną jest tafla wody równa z krawędzią basenu, natomiast dużym minusem jest duża ilość zamontowanej w nim automatyki, co może przysporzyć problemu tym, którzy nie mają swojego regularnego serwisanta, bądź pasji do technologii wodnych J

Rynnę przelewową polecamy do basenów, gdzie odnotowuje się duże straty wody w wyniku wychlapywania oraz do luksusowych basenów, gdzie ceniona jest estetyka i elegancja.

Przedstawiliśmy krótko podstawowe różnice pomiędzy tymi dwoma technologiami. Mamy nadzieję, że chociaż trochę udało nam się ułatwić Państwu wybór sposobu poboru wody z basenu.

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!