Dzieci w basenie – pomysły na zabawy

utworzone przez | kwi 2, 2021


Mamy wczesną wiosnę, która wciąż jeszcze, sięgając do nazewnictwa sportowego, nie ustabilizowała formy. Raz jest tak ciepło, że sięgamy po koszulki z krótkim rękawem, a panie zaczynają upiększać świat ubierając spódnice. Innym razem znów musimy się ubrać w kurtki, bo robi się chłodno, albo mieć parasol, bo pada. Jedyną „odzieżą”, którą musimy mieć na pewno to maseczki. Bo wciąż trwa pandemia, a w ostatnim czasie znów zamknięto szkoły oraz przedszkola. Oznacza to, że dzieci ponownie skazane są na dom. Szczęściarze mają basen, w którym dzieci mogą się doskonale bawić. A czy już można?

Owszem!

Można! Kąpiel zimą kojarzyła się z morsowaniem, ale wczesna wiosna, mimo swych pogodowych wahań, na pewno pozwala już na pierwsze kąpiele. Szczególnie jeśli zadbałeś już o przedsezonową konserwację basenu ogrodowego, o czym pisaliśmy w artykule „Wiosenne porządki – jak przygotować basen ogrodowy na wiosnę?”. Ułatwieniem jest też to, że zapewne zainwestowaliście w ogrzewanie basenu lub choćby jego zadaszenie. Wtedy masz jeszcze większą swobodę w wyborze: kąpać się w basenie czy nie. Szczególnie, że chcesz zadbać o zdrowie dzieci. Mają się dobrze bawić, a nie przeziębić.

Jak bawić się z dzieckiem w basenie?

Przede wszystkim bezpiecznie. Zanim wejdziecie do wody na pewno warto nieco zaznajomić ciało z chłodniejszą wodą. Wystarczy trochę się pochlapać, delikatnie. To zawsze dobry pomysł, jeśli nie chcemy narażać się na szok termiczny. Ważna też jest Twoja decyzja czy jesteś z dziećmi czy zostawiasz je same – to oczywiście zależy od ich wieku i umiejętności pływackich. My chcemy pomóc Ci podpowiedziami jak je trochę zająć, abyś mógł/mogła popracować lub odpocząć. Wiemy przecież, że praca zdalna z dziećmi nie głowie to nie jest łatwa rzecz. Ale możesz się też bawić z nimi, jeśli masz czas.

1. Wodne wyścigi

Zdrowa rywalizacja jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Dzieci lubią ją szczególnie. Można po prostu postawić jakąś nagrodę na końcu basenu, a wygrywa ten kto pierwszy dopłynie. Można też po drodze dołożyć jakieś urozmaicenie. Np. zanurkuj w połowie basenu i policz do 10. Albo zabawa w ratownika. Wystarczy w basenie umieścić dmuchany przedmiot i kazać dzieciom płynąć do niego, potem z nim wrócić do brzegu, a dzieciaki będą sobie wzajemnie spisywać czasy. Wygrywa ten, kto w 6 próbach „uratuje” szybciej. Tu naprawdę masz duże pole do popisu, wystarczy urozmaicać wyścigi.

2. Wodny berek

Coś dla nieźle pływających. Berka znamy wszyscy, ale do tego dokładamy basen.

3. Poławiacz marzeń

Dla nurkujących w sam raz. Zbierz kilka przedmiotów, które umieścisz na dnie, a dzieci muszą po prostu nurkować i wyławiać to co wrzuciłeś. Pamiętaj, aby wszystkie konkurencje dostosować do zasad bezpieczeństwa i umiejętności swoich dzieci. Może wrzucisz dzieciom trochę monet do basenu? Zdobyte pieniądze mogą przeznaczyć na spełnienie swojego małego marzenia.

4. Piłka wodna

Wystarczą dwie bramki na końcach basenu oraz piłka. Dwie drużyny po prostu próbują rzucić sobie gola. To coś dla większej grupy dzieci (przynajmniej 4-6 osób). Możecie się z rodzicami zmieniać w roli sędziego, który jednocześnie będzie też dzieci pilnował. Wtedy każdy trochę odpocznie.

5. Piłkowe pary wodne

Dzieciaki dobierają się w drużyny. Odbijają piłkę w basenie i wygrywa ta ekipa, która najdłużej utrzyma piłkę „w powietrzu”.

Fajna zabawa? To wasza sprawa

Powyższe zabawy to tylko kilka z propozycji. Owszem, pandemia oznacza pewne ograniczenia, więc czasami to Ty będziesz wcielać się w towarzysza zabaw swojego dziecka (jeśli nie masz więcej niż jedno czy dwójka dzieci). Pamiętaj, ogranicza Cię tylko Twoja kreatywność i czas. Co nie zmienia faktu, że dziecko w basenie to wiele zalet dla jego zdrowia, zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Wasz basen ogrodowy to wasze królestwo dobrej zabawy, korzystajcie z tego.

A jeśli jeszcze basenu nie macie to może wiosna jest dobrym czasem na decyzję o jego kupnie? Przecież na dworze będzie już tylko cieplej i przyjemniej. Sprawdź co proponuje Superpools.

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!