Co to jest solar do basenu?

Relaks w basenie pozwala na miłe spędzenie leniwego, letniego popołudnia. Aby było ci w wodzie naprawdę przyjemnie, nawet gdy nie ma upałów, możesz zadbać o ogrzewanie basenu. Panel solarny do basenu, to doskonałe, ekonomiczne rozwiązanie tej kwestii. Jak działa podgrzewanie basenów przez solary basenowe? Informacje znajdziesz w tym artykule.

Solary – tani sposób na ogrzewanie basenu

 

Odkąd upowszechniła się w użytku domowym darmowa energia słoneczna, drogie ogrzewanie elektryczne nie jest jedyną alternatywą dla kąpieli w zimnej wodzie. Solar do basenu pozwala na podniesienie temperatury wody w basenie bez angażowania drogich, elektrycznych systemów podgrzewania wody. Jak to działa? Systemy solarnego podgrzewania wody najczęściej współpracują z pompami filtrującymi wodę. Pompują ją przez system kanalików, wewnątrz nagrzewającego się od słońca panelu lub maty solarnej. W ten prosty, niewymagający dodatkowej energii z zewnątrz sposób, można podnieść temperaturę wody w basenie bez żadnych dodatkowych kosztów.

Rodzaje solarów

 

Bardzo popularnym obecnie sposobem na podgrzewanie wody w basenie przy pomocy energii słonecznej są maty solarne. Jeśli używamy pompy filtrującej wodę o odpowiedniej mocy mamy w zasadzie wszystko, aby wykorzystać system solarny do basenu w postaci maty.

Jest ona wykonana z materiału, który łatwo się nagrzewa i akumuluje ciepło. Wewnątrz ma kanały, którymi przepuszczana jest woda basenowa płynąca przez układ filtrujący, do którego mata jest podłączona. Korzystając z mat solarnych, można podnieść temperaturę wody w basenie ogrodowym nawet o 3-5 stopni Celsjusza.

Solary basenowe używane są również w formie kolektorów słonecznych, spośród których rosnącą popularnością cieszą się kolektory kopułowe. Ich konstrukcja pozwala na maksymalne wykorzystanie wszystkich docierających do powierzchni kolektora promieni słonecznych – bez względu na kąt ich padania. Posiadając system solarny oparty o kolektory kopułowe możemy liczyć o wyższą temperaturę nawet o 6 stopni.

Zarówno w przypadku mat, jak i kolektorów przepływowych, możliwe jest korzystanie z basenu podczas gdy w międzyczasie woda przez cały czas przepływa przez nie i jest podgrzewana.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku kolektorów nawierzchniowych. Produkowane są na przykład w postaci krążków umieszczanych na wodzie, pochłaniających energię i zamieniających ją w ciepło przekazywane następnie niżej – do wody.

Przy pokryciu tego typu solarami około 80% powierzchni basenu, chronią one wodę przed utratą ciepła także nocą. Niestety używając ich nie możesz jednocześnie swobodnie korzystać z basenu.

Rozmiar basenu a możliwość wykorzystania solarów

 

Kiedy masz duży basen jeden panel, czy mata solarna, mogą okazać się niewystarczające do ogrzania całej wody. Na szczęście istnieje możliwość połączenia kilku solarów, w celu szybszego i efektywniejszego podniesienia temperatury wody w basenie. Mając basen o większej pojemności, możesz też zwrócić baczniejszą uwagę na to, z czego i jak wykonane są solary. Nie wszystkie materiały jednakowo absorbują energię słoneczną i nie wszystkie modele solarów potrafią ją przez pewien czas magazynować.

Wady i zalety solarów basenowych

Maty i panele solarne do podnoszenia temperatury wody w basenie świetnie sprawdzają się w przypadku basenów o niewielkiej powierzchni i w słoneczne dni. Nie są jednak tak wydajne, jak elektryczne systemy podgrzewania. Zaletą jest ich cena. Same maty niewiele kosztują, a ich eksploatacja jest praktycznie zupełnie darmowa. Kwestia większego poboru mocy przez pompę filtrującą jest w zasadzie do pominięcia. Oprócz niskich kosztów, argumentem, który przemawia za używaniem solarów jest ekologia. Solary do basenu korzystają przecież z ogólnie dostępnego, odnawialnego źródła energii.

Comments are closed.

Superpools.pl