Basen kanadyjski – plusy i minusy

utworzone przez | lip 26, 2019

Basen jest elementem wyposażenia pożądanym przez większość szczęśliwych posiadaczy domów z ogrodem. Kiedy działka wydaje się zbyt mała na stały basen ziemny, lub kiedy nasz budżet nie jest zbyt imponujący, rozglądamy się za rozwiązaniem tanim i prostym – takim, jak basen kanadyjski. Jak zbudowane są tego typu baseny? Jakie mają wady i zalety?

Baseny kanadyjskie – charakterystyka

Arkusze blachy stalowej montowane na stelażu ze specjalnych profili – tak w skrócie można by opisać konstrukcję basenów kanadyjskich. Niecka basenu wykładana jest folią o grubości od 4 do 7,5 milimetra – najczęściej w kolorze niebieskim lub błękitnym.

Baseny tego typu są rozwiązaniem stosunkowo tanim, zwłaszcza w wersji do samodzielnego montażu. Nic więc dziwnego, że stanowią często spotykany widok w przydomowych ogrodach. Choć konstrukcja basenu kanadyjskiego wydaje się być bardzo prosta, wiodący producenci stosują wiele zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Dzięki temu basen jest trwały i bezpieczny dla użytkowników. Dotyczy to między innymi stali z jakiej wykonane są arkusze blachy. Z reguły jest ona tłoczona na zimno, cynkowana i fosforyzowana. Czasem również pokrywana warstwą poliestru. Często stosowaną metodą podnoszenia wytrzymałości blachy na uszkodzenia i odkształcenia jest jej falowanie, stosowane w przypadku naziemnych modeli basenów kanadyjskich. Ten prosty zabieg technologiczny ma duże znaczenie dla podniesienia odporności ścian basenu na działanie obciążeń, jakim są poddawane przez falującą w basenie wodę.

Zaawansowane technologicznie są również folie, którymi wykładane są niecki basenów. Ich atutem jest nie tylko grubość. Są również odporne na promienie UV i działanie chemii basenowej.

Baseny kanadyjskie nie zawsze są umieszczane na ziemi. Niektóre modele przeznaczone są do częściowego wkopania w grunt. W ich przypadku jednak stosuje się nieco inne rozwiązania konstrukcyjne. Grubsza jest również blacha i folia, stanowiąca wkład. Wkład jest montowany w systemie umożliwiającym wymianę bez konieczności demontażu.

Plusy i minusy basenów kanadyjskich

Wśród zalet basenów kanadyjskich, ich użytkownicy wymieniają:

  • przystępną cenę;

  • szybki i prosty montaż;

  • możliwość demontażu;

  • możliwość przeniesienia w inne miejsce;

  • trwałość (w porównaniu z basenami rozporowymi i basenami na stelażu).

Baseny te mają jednak swoje słabe strony. Jedną z nich jest pojawiająca się co kilka lat konieczność wymiany folii, którą wykłada się nieckę basenu. Nie mówiąc już nawet o tym, że wkład foliowy może ulec uszkodzeniu w trakcie eksploatacji, przeciekać i zagrażać trwałości blachy, z której wykonana jest niecka. Zdecydowanie mniej kłopotliwe, wygodniejsze i bezpieczniejsze są baseny poliestrowe. W ich przypadku nie ma konieczności stosowania, a więc i okresowej wymiany wkładu foliowego.

Wymieniona możliwość szybkiego montażu i demontażu wprawdzie jest wymieniana jako zaleta, jednak „składane” baseny kanadyjskie, nie prezentują się w ogrodzie tak dobrze, jak umieszczone w ziemi baseny betonowe, bądź baseny poliestrowe. Na ich niekorzyść wypada również porównanie trwałości samej konstrukcji.

Co z komfortem użytkowania?

Barierki i schodki w przypadku basenów kanadyjskich nie należą niestety do najwygodniejszych. Wśród niedoszłych nabywców tego typu basenów, pojawiają się nawet wątpliwości co do bezpieczeństwa ich użytkowania. Nieuzasadnione, producenci basenów kanadyjskich i akcesoriów do nich dbają, aby ich produkty posiadały wszelkie niezbędne certyfikaty, których uzyskanie poprzedzają testy bezpieczeństwa i wytrzymałości.

Do niezbyt wygodnych schodków można się przyzwyczaić – tylko po co?

Baseny poliestrowe przy stosunkowo przystępnej cenie zestawu, zapewniają o wiele większy komfort. Zdecydowanie warto rozważyć tę opcję. Zwłaszcza, że dostępność niecek o różnych rozmiarach, daje możliwość wyboru basenu poliestrowego odpowiedniego nawet na niewielką działkę.

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!