Basen kanadyjski – plusy i minusy

utworzone przez | lip 26, 2019

Jest to elementem wyposażenia pożądanym przez większość szczęśliwych posiadaczy domów z ogrodem. Kiedy działka wydaje się zbyt mała na stały obiekt ziemny, lub kiedy nasz budżet nie jest zbyt imponujący, rozglądamy się za rozwiązaniem tanim i prostym – takim, jak basen kanadyjski. Jak zbudowane są tego typu zbiorniki ogrodowe? Jakie mają wady i zalety?

Baseny kanadyjskie – charakterystyka

Arkusze blachy stalowej montowane na stelażu ze specjalnych profili – tak w skrócie można by opisać konstrukcję basenów kanadyjskich. Ich niecka  wykładana jest folią o grubości od 4 do 7,5 milimetra – najczęściej w kolorze niebieskim lub błękitnym. Zbiorniki tego typu są rozwiązaniem stosunkowo tanim, zwłaszcza w wersji do samodzielnego montażu. Nic więc dziwnego, że stanowią często spotykany widok w przydomowych ogrodach. Choć konstrukcja basenu kanadyjskiego wydaje się być bardzo prosta, wiodący producenci stosują wiele zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Dzięki temu model ogrodowy jest trwały i bezpieczny dla użytkowników. Dotyczy to między innymi stali, z jakiej wykonane są arkusze blachy. Z reguły jest ona tłoczona na zimno, cynkowana i fosforyzowana. Czasem również pokrywana warstwą poliestru. Często stosowaną metodą podnoszenia wytrzymałości blachy na uszkodzenia i odkształcenia jest jej falowanie, stosowane w przypadku naziemnych modeli ogrodowych basenów kanadyjskich. Ten prosty zabieg technologiczny ma duże znaczenie dla podniesienia odporności ich ścian na działanie obciążeń, jakim są poddawane przez falującą wodę. Zaawansowane technologicznie są również folie, którymi wykładane są niecki basenowe. Ich atutem jest nie tylko grubość. Są również odporne na promienie UV i działanie chemii. Modele kanadyjskie nie zawsze są umieszczane na ziemi. Niektóre modele ogrodowe przeznaczone są do częściowego wkopania w grunt. W ich przypadku jednak stosuje się nieco inne rozwiązania konstrukcyjne. Grubsza jest również blacha i folia, stanowiąca wkład. Wkład jest montowany w systemie umożliwiającym wymianę bez konieczności demontażu.

Basen kanadyjski – montaż krok po kroku

Jak wkopać tego rodzaju zbiornik? Zanim nastąpi jego montaż, istotne jest przygotowanie podłoża pod basen ogrodowy kanadyjski. Warto w tym celu wybrać miejsce nienarażone na zalanie (np. w czasie gwałtownych opadów) oraz wolne od podziemnych przyłączy i z dala od instalacji elektrycznej. Dobrze również, by ta przydomowa atrakcja umiejscowiona była w oddaleniu od drzew i krzewów, aby uniknąć zaśmiecania jej przez spadające liście i gałązki. Wielkość powierzchni na działce będzie uzależniona od modelu, jaki zostanie wybrany do montażu – jego wymiarów oraz kształtu. Ten ostatni może być np. owalny, okrągły lub prostokątny. Dla bezpiecznego i komfortowego użytkowania z przydomowego zbiornika kąpielowego znaczenie ma idealnie wypoziomowany, gładki teren, z utwardzonym podłożem. Chodzi o to, aby uniknąć zapadnięcia się w ziemię konstrukcji pod wpływem ciężaru wody. Można więc to miejsce dodatkowo podsypać piaskiem, zwilżyć i wyrównać walcem. Montaż ogrodowego basenu kanadyjskiego powinien nastąpić zgodnie z instrukcją. Ostatnim etapem jego budowy jest podłączenie pompy i pozostałych akcesoriów oraz napełnienie go wodą.

Plusy i minusy basenów kanadyjskich

Wśród zalet ogrodowych basenów kanadyjskich, ich użytkownicy wymieniają:
  • przystępną cenę;
  • szybki i prosty montaż;
  • możliwość demontażu;
  • możliwość przeniesienia w inne miejsce;
  • trwałość (w porównaniu z modelami rozporowymi i na stelażu).
Te zbiorniki kąpielowe mają jednak swoje słabe strony. Jedną z nich jest pojawiająca się co kilka lat konieczność wymiany folii, którą wykłada się nieckę basenową. Nie mówiąc już nawet o tym, że wkład foliowy może ulec uszkodzeniu w trakcie eksploatacji, przeciekać i zagrażać trwałości blachy, z której wykonana jest niecka. Zdecydowanie mniej kłopotliwe, wygodniejsze i bezpieczniejsze są ogrodowe modele poliestrowe. W ich przypadku nie ma konieczności stosowania, a więc i okresowej wymiany wkładu foliowego. Wymieniona możliwość szybkiego montażu i demontażu wprawdzie jest wymieniana jako zaleta, jednak „składane” baseny ogrodowe kanadyjskie, nie prezentują się w ogrodzie tak dobrze, jak umieszczone w ziemi betonowe, bądź poliestrowe. Na ich niekorzyść wypada również porównanie trwałości samej konstrukcji.

Co z komfortem użytkowania?

Barierki i schodki w przypadku basenów kanadyjskich nie należą niestety do najwygodniejszych. Wśród niedoszłych nabywców tego typu zbiorników  ogrodowych, pojawiają się nawet wątpliwości co do bezpieczeństwa ich użytkowania. Nieuzasadnione, producenci modeli kanadyjskich i akcesoriów do nich dbają, aby ich produkty posiadały wszelkie niezbędne certyfikaty, których uzyskanie poprzedzają testy bezpieczeństwa i wytrzymałości. Do niezbyt wygodnych schodków można się przyzwyczaić – tylko po co? Ogrodowe baseny poliestrowe przy stosunkowo przystępnej cenie zestawu, zapewniają o wiele większy komfort. Zdecydowanie warto rozważyć tę opcję. Zwłaszcza że dostępność niecek o różnych rozmiarach, daje możliwość wyboru zbiornika poliestrowego odpowiedniego nawet na niewielką działkę.

Jak prawidłowo dbać o basen kanadyjski?

Ten rodzaj przydomowego zbiornika do kąpieli wiąże się z nieskomplikowanymi pracami konserwacyjnymi. Po montażu i napełnieniu do absolutnego minimum zalicza się utrzymywanie w nim czystości, aby korzystanie z wody było higieniczne, a dopływ i odpływ pozostawały drożne. Dodatkowo należy regularnie wyciągać z ogrodowego basenu kanadyjskiego wszelkie nagromadzone w nim zanieczyszczenia typu: gałązki, owady czy glony. Ponadto w celu zapewnienia odpowiedniej czystości w pielęgnacji zbiornika niezbędne jest regularne włączanie pompy wodnej. W ten sposób możliwe będzie na bieżąco usuwanie zanieczyszczenia z wody. W związku z tym, że w naszym klimacie jest on atrakcją tylko sezonową, należy go dobrze zabezpieczyć na zimę. Wystarczy na ogrodowy basen kanadyjski nałożyć specjalną pokrywę basenową i szczelnie zakryć jego brzegi. Dzięki dodatkowemu obciążeniu środka plandeki wodą lub piaskiem nie będzie jej podwiewał wiatr.

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!