Basen w domu czy basen w ogrodzie? - superpools.pl

Basen w domu czy basen w ogrodzie?

utworzone przez | Gru 21, 2020

Relaks, rozrywka, zdrowie. To wszystko gwarantuje posiadanie swojego wodnego azylu, czyli po prostu basenu. Te na znaczeniu zyskały jeszcze bardziej ze względu na pandemię i zamknięcie w domach lub na własnych podwórkach. Wiele osób zdecydowało się wtedy na zakup choćby dmuchanego basenu i sprawienie frajdy dzieciom. Inni wybrali inwestycję w większy basen w ogrodzie lub doceniali już posiadany basen.

Koszty straszą, perspektywy kuszą

Oczywiście, że basen to koszty. Trzeba zlecić jego budowę, później wydawać na utrzymanie. Ale posiadanie basenu daje tyle przyjemności i wywołuje tyle uśmiechów. Na zdrowie też dobrze wpływa i na sylwetkę również. Basen w ogrodzie oczywiście zazwyczaj jest super, jeśli pogoda sprzyja. Chyba, że masz podgrzewanie lub zadaszenie. Wtedy możesz z niego korzystać więcej i dłużej. Rozwiązaniem jest też oczywiście wybudowanie basenu wewnątrz budynku. To rzecz jasna droższe niż typowy basen do ogrodu czy na działkę. Ale kuszące dla tych, którzy chcą mieć własne, domowe spa i korzystać z basenu cały rok.

Zadaszenie jako alternatywa

Alternatywą dla basenu “w domu” jest zadaszenie basenowe w basenie ogrodowym. Oprócz wspomnianego przedłużenia czasu korzystania z basenu, zadaszenie chroni też naszych bliskich przed różnymi wypadkami, ogranicza straty cieplne i zużycie chemii koniecznej do czyszczenia basenu. O przykrywaniu basenu pisaliśmy szerzej w innym naszym artykule “Kiedy przykrywać basen ogrodowy?”. Wróć do tego później.

Na szybko czy luksus?

A jakie są przewagi typowego basenu w domu? Na przykład na balkonie. Oczywiście jest to znacznie niższa cena i szybsza realizacja. Kupujesz. Dmuchasz. Napuszczasz wody i dzieci się bawią. Natomiast na pewno nie jest to jednak luksus i prestiż jaki gwarantuje “poważny” basen w grodzie, na działce czy też ten wybudowany wewnątrz domu. To nie to samo co posiadanie basenu, w którym da się pływać. A kto nie chciałby mieć własnej, prywatnej pływalni?

Także basen domowy (wewnętrzny) czy dobry basen w ogrodzie?

Baseny ogrodowe spełniają też funkcję ozdobną, dopełniają podwórko przy odpowiedniej aranżacji. Z kolei baseny domowe (wewnętrzne) dają większą… intymność i poczucie, że w swoim azylu wodnym masz święty spokój. Niezależnie od pogody na zewnątrz. Basen wewnętrzny poleca się też osobom, które uprawiają sport związany z pływaniem. Dlaczego? Bo wtedy mogą uprawiać go cały rok. Basen domowy wydaje się więc praktyczniejszy. Ale trzeba też pamiętać, że ten basen musi mieć odpowiedni system do odprowadzania powstałej wilgoci. Aby nie powstały grzyby, pleśnie.

Koszty basenu domowego?

Aby je znacznie obniżyć, warto przemyśleć sprawę już podczas budowania domu. Ominie cię wtedy konieczność adaptacji pomieszczeń pod basen. Przemyśl też temat niecki basenowej. Z czego ma być wykonana? Nie zapominaj, że basen domowy musi być czyszczony tak jak ten ogrodowy. Nieważne, że nie będą do niego spać liście z drzew jesienią lub będzie w nim pojawiać się mniej owadów (lub wcale). Wciąż trzeba dbać o odpowiednią filtrację wody oraz o zwykłe czyszczenie przy pomocy specjalnego odkurzacza basenowego. Jeśli nie chcesz tego wszystkiego robić samodzielnie to korzystaj z firm czyszczących baseny.

Wentylacja to podstawa

Wspominaliśmy o tym, że basen domowy wymaga odpowiedniego “wietrzenia” i odprowadzania wilgoci, aby nie powstały grzyby i pleśnie. Natomiast nie można zapominać, że konkretna wentylacja jest też niezbędna by używane zapachy chemii znikały z pomieszczenia i nie drażniły korzystających. Co do temperatury wody to powinna być nieco niższa niż temperatura pomieszczenia.

Co wybrać?

Basen domowy czy basen ogrodowy? Chciałoby się powiedzieć by wybrały marzenia. Można powiedzieć, że wybierze portfel. Ale należy powiedzieć, że musi wygrać racjonalna decyzja z Twojej strony. Basen domowy to najwyższa forma luksusu, ale i basen w ogrodzie ma swoje wielkie zalety. Nie tylko mniejszą cenę, ale jednak to, że bawiąc się w nim przebywasz na świeżym powietrzu. Zatem przemyśl, a potem kontaktuj się z nami TUTAJ.

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!