Baseny ogrodowe – co je różni?

utworzone przez | paź 14, 2020

Świetne miejsce na spotkania. Zarówno rodzinne, jak i ze znajomymi. Na spokojne przesiadywanie przy grillu czy też na szaloną imprezę w stylu znanym z amerykańskich filmów. Tak, basen ogrodowy to coś o czym marzy wiele osób, a szczęśliwi posiadacze znają te wszystkie zalety dosłownie „płynące” z posiadania takiego własnego miejsca na rozrywkę, sport i relaks. Ale istnieją ich różne rodzaje. Co różni baseny ogrodowe? O tym w artykule.

Basen ogrodowy teraz?

Tak, wiem co myślisz. Czasy pandemii więc znaczne ograniczenia w spotkaniach z innymi. Jesień, a po niej nadchodząca zima też wywoła u Ciebie chęć na inne inwestycje niż basen ogrodowy. Chyba, że już go masz to przyda Ci się nasz inny artykuł: Jak zabezpieczyć basen na zimę?

My natomiast zajmiemy się na spokojnie przedstawieniem Ci rodzajów basenów ogrodowych, gdybyś rozważał taką inwestycję na przyszły rok. Może na przykład zaczniesz odkładać pieniądze już teraz? Wydatek za kilka miesięcy wtedy mniej uderzy po kieszeni.

Basen ogrodowy kiedyś, a basen ogrodowy dziś

Kiedyś basen ogrodowy kojarzył się tylko z luksusem i stać na niego było tylko najbogatszych. Taki wyznacznik statusu i nieraz bardziej ozdoba niż coś czego naprawdę się używało. Kojarzyły nam się z bogaczami w „Dynastii” czy innych willach. Natomiast od dłuższego czasu ten rynek jest bardziej otwarty na „normlanych Kowalskich”, również dzięki różnorodności basenów ogrodowych. Oto kilka propozycji.

Basen dmuchany

Taki basen ogrodowy to oczywiście najprostsza i najtańsza opcja. Sprawdza się zarówno na małych działkach, jak i na balkonach domów, gdy chcemy w letnie upały dać ochłodzić się dziecku. Takie rozwiązanie zyskało jeszcze na popularności, gdy na wiosnę i początek lata 2020 byliśmy skazani na siedzenie w domach. Takie baseny też są zazwyczaj dość wytrzymałe, a ich główną zaletą jest oczywiście mobilność – łatwo rozkładasz, łatwo chowasz, łatwo przechowujesz. Szczerze mówiąc to coś na krótszą metę.

Baseny rozporowe

Taki basen ogrodowy to już coś większego niż basen dmuchany, pomieści kilka osób, również dorosłych. Wymiary są tu bardzo zróżnicowane, co dodatkowo ułatwia sprawę. Ich dno jest znacznie mocniejsze niż basen dmuchany, są też bardziej wytrzymałe. W przeciwieństwie do „dmuchańców” możesz tu też podłączać pompy filtracyjne by mieć czystą wodę. Takie baseny są coraz bardziej popularne wśród działkowców i małych ogrodów.

Baseny stelażowe

To już solidny wybór wśród basenów ogrodowych na wiele lat. W takim basenie mogą się już bawić dorośli, bo nadaje się do pływania i nurkowania. Rozłożenie takiego basenu zajmuje trochę czasu, ale jednak to wciąż mobilność.

Basen betonowy

Mobilności na pewno za to nie ma ogrodowy basen betonowy. Skoro wkopuje się go w grunt to sprawa oczywista. To znacznie większy koszt niż wyżej wymienione baseny, ale w tym przypadku mamy dowolność jego kształtu. Ale pomyśl o tym luksusie. Brzmi jak bajka, ale to prawda.

Basen poliestrowy

To basen ogrodowy do umieszczenia gotowy. Tak się zrymowało, ale przecież kąpiel w takim basenie to sama poezja i relaks. Różnorodna wielkość, różny kształt, ale nic innego jak gotowa do wkopania niecka. Rzecz jasna montaż takiego basenu trwa krócej niż opcja betonowa. Co ważne, o taki basen trzeba dbać i na przykład nie spuszczać z niego całej wody na zimę. Dlaczego? Bo gleba zwiększająca swoją objętość naciskałaby od zewnątrz, co spowodowałoby liczne pęknięcia. Jeśli woda w basenie zostanie to ciśnienie zewnątrz i wewnątrz się zrównoważy. Prosta fizyka. Przedstawiliśmy Ci zatem różne baseny ogrodowe. Wybór należy do Ciebie.

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!