Chemia do basenu. Co warto wiedzieć?

utworzone przez | maj 27, 2020

Chemia do basenu. Co warto wiedzieć?

Własny basen. To coś wspaniałego, szczególnie w obecnych czasach, gdy nasze podwórko, ogród czy działka to wręcz rodzinne azyle rozrywki i wytchnienia. Byliśmy zmuszeni do pozostania w domu, teraz sytuacja się zmienia, ale wakacje wciąż nie są pewne, przynajmniej w klasycznej formie – może być tak, że lato spędzicie nie na słonecznej plaży, a we własnym ogrodzie, we własnym basenie. Trzeba więc zadbać o taki basen także od strony higienicznej, by dobrze służył rodzinie i Tobie. Niezbędne będą tu odpowiednie środki chemiczne. Jakie? Jak je stosować? Czego unikać? O tym w artykule.  

Po co Ci chemia do basenu?

Takie środki gwarantują brak glonów, drobnoustrojów i różnych bakterii. Przecież ich namnażanie się to nie tylko możliwe problemy zdrowotne, ale i estetyczne – przyjemniej jest w czystym basenie, prawda? Przykładowo algi/glony to brzydki, śliski osad i zapach. Wejdziesz do zielonej wody? Nie wydaje nam się. I bardzo słusznie, bo szkoda zdrowia. Poza tym, nieczysta woda w basenie może powodować usterki techniczne pompy filtrującej. Z basenem jak z człowiekiem, lepiej zapobiegać niż leczyć.

Co warto mieć?

Środki chemiczne do basenu są bardzo różnorodne, ale istnieje kilka rzeczy, które są niezbędne. Jednym z kroków, który trzeba podjąć przy czyszczeniu basenu jest regulacja pH. Aby to zrobić będą Ci potrzebne środki pH (pH minus i pHplus). O korekcie pH przeczytasz w dalszej części artykułu. Do dezynfekcji wody, nawet tej bardzo twardej, przyda się Chemochlor T65 (to granulat zawierający ok. 56% chloru aktywnego). Skoro jesteśmy przy chlorze, to do utrzymywania jego odpowiedniej koncentracji w wodzie, potrzebne będą kolejne środki – Chemochlor T20 i T200 oraz Tabletki Multifunkcyjne (też T20 i T200). Basen może mieć także mętną wodę, żeby się tej przypadłości pozbyć, trzeba sięgnąć po Flockfix albo Superkalgu. To płynne preparaty pomagające w koagulacji wody. Czym jest koagulacja? O tym też przeczytasz w dalszej części artykułu, teraz wróćmy do samej chemii basenowej.

Algi vs chemia

Algi inaczej zwie się glonami i zdecydowanie nie są to mikroorganizmy przyjemne dla oka. Zarówno w kwestii estetycznej, jak i zdrowotnej. To rośliny wodne powstałe z fosforanów i azotanów, szczególnie dobrze żyje im się w cieplejsze dni, gdy słońce dostarcza więcej swojej energii. Sprzyja im też deszcz. A co gorsza, rozmnażają się bardzo szybko (czasem wystarczy kilka, kilkanaście godzin i nasz basen jest cały w glonach!). Glony/algi w basenie to też większe zużycie chloru, więc zaburzenie jego równowagi. Woda staje się mętna, zielonkawa, a basen śliski i jakiś taki… nieprzyjazny, prawda? Sam chlor nie wystarczy, bo algi/glony z czasem immunizuje się na chlor (dlatego potrzebne jest wsparcie innych substancji). Tu przydaje się Algen Super. Jest to środek bardzo uniwersalny, ze względu na brak w składzie chloru i ciężkich metali – można go stosować do każdego rodzaju basenu. Sięgaj po niego, jeśli chcesz szybko pozbyć się grzybów drożdżowych i bakterii. Pojawianiu się glonów w basenie można też zapobiec stosując raz na trzy dni tzw. antyglon (nie stosujemy, jeśli już stwierdzimy obecność glonową w wodzie).

Regulacja pH. Dezynfekcja. Walka z glonami. Koagulacja.

Czyszczenie basenu należy zacząć od zmierzenia zawartości pH w wodzie. Żeby to wykonać sięgamy po testery pH. Używa się ich bardzo łatwo, wyglądają jak papierki lakmusowe – zanurzamy, czekamy kilka sekund i porównujemy ze skalą. Po co mierzymy pH w wodzie przed dezynfekcją? Zbyt wysokie pH to bardziej przyjazne środowisko dla glonów i obniżenie siły środków dezynfekcyjnych. A pH za niskie? Problem dla naszej skóry i większa szansa na korozję metalowych części w basenie. Jak wspominaliśmy wyżej, pH w basenie wyrównuje się środkami pH plus i pH minus. Co dalej? Dezynfekcja eliminująca glony i koagulacja, czyli użycie chemii, która skupia najmniejsze organizmy i elementy w większe połączenia – to pozwala na ich wypłukanie przez filtr (te mniejsze po prostu by przepuścił i wróciłyby do naszego basenu).

Jak zapobiegać?

Chemię basenową należy stosować już od pierwszego napełnienia niecki basenu. Warto też wymieniać regularnie wodę. Pamiętajmy, że czysta woda w basenie to nie tylko estetyka i przyjemniejsza zabawa, ale i bezpieczeństwo zdrowotne. W basenie jesteśmy my i nasze rodziny, aby zadbać o nich musimy dbać o basen. Więcej na temat mętnej wody w basenie znajdziesz w naszym innym artykule, TUTAJ.

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!