Czym pomalować basen poliestrowy? 

utworzone przez | maj 10, 2019

Czym pomalować basen poliestrowy? Przed tym pytaniem stają właściciele przydomowych basenów, które uległy zniszczeniu lub wymagają renowacji. Problem nie należy do najprostszych. Malowanie, owszem, jest możliwe, jednak jest to dość kosztowne i wymagające. Sprawdź, czy w Twoim przypadku ma to jakikolwiek sens oraz jak się do niego przygotować  

Kiedy warto pomalować basen poliestrowy?

  W jakich sytuacjach warto podjąć się renowacji powierzchni niecki basenowej? Wiele osób myśli o malowaniu w momencie gdy, po latach użytkowania, basen zaczyna tracić pierwotny blask i kolor. Nawet najtrwalszy materiał, mimo wysokiej odporności poliestru na przebarwienia, po ekspozycji na słońce, może zmienić swoją pierwotną barwę. Niestety malowanie całej powierzchni basenu nie jest najlepszym pomysłem. Oczywiście, jest to możliwe, jednak trzeba liczyć się z dość wymagającą procedurą i wysokimi kosztami, które czasem przewyższają koszt nowej niecki. Malowanie basenów poliestrowych ma swoje uzasadnienie, jeżeli nasza niecka, pomimo odpornego materiału, uległa uszkodzeniom mechanicznym. W takim przypadku nie musimy malować całej powierzchni basenu, możemy skupić się tylko na naprawie fragmentu, który ma jakieś wady.  

Czym pomalować basen poliestrowy?

  Jeżeli zastanawiasz się czym pomalować basen poliestrowy, najlepiej sprawdzają się farby epoksydowe, które nie są podatne na promieniowanie UV. Farby tego typu są odporne na czynniki zewnętrzne oraz działanie chloru lub innej, basenowej chemii. Jeżeli chcesz uzyskać trwałe wykończenie, basen pomaluj dwoma warstwami farby. Dodatkowo przygotuj:
  • wałki malarskie;
  • pędzle do malowania w narożnikach;
  • taśmę maskującą, aby osłonić światła, schody, kratki i pokrywy;
  • papier ścierny lub szczotki szorujące.
 

Jak przygotować basen do malowania?

  Aby pomalować basen poliestrowy, należy go najpierw do tego odpowiednio przygotować. Pamiętaj, aby przed podjęciem jakichkolwiek działań sprawdzić prognozę pogody. Malowanie powinno być wykonane w możliwie jak najkrótszym czasie, ponieważ zanieczyszczenia, które są w powietrzu, będą stopniowo się osadzać na przygotowanym do malowania obiekcie. Może mieć to bezpośredni wpływ na sposób wiązania się farby oraz jej trwałość w przyszłości.  

Etapy malowania basenu z poliestru

 

Spuść wodę w basenie

  Gdy mamy przygotowany materiał do malowania zaczynamy od spuszczenia wody. Więcej na ten temat znajdziesz w tym miejscu: Jak spuścić wodę z basenu? Dokładnie osusz ściany i dno basenu Jeśli woda spłynie z basenu, należy upewnić się, że niecka jest zupełnie sucha. W celu eliminacji pojedynczych kałuż rozprowadź nadmiar wody miotłą. Do pełnego osuszenia możesz również użyć chłonnej gąbki. Oczyść filtr i wszelkie zanieczyszczenia zalegające na dnie basenu i przygotuj powierzchnię do aplikacji farby. Pamiętaj, że farba nie będzie dobrze przylegać do powierzchni, jeżeli jest na niej kamień, brud lub tłuste substancje. Aby oczyścić powierzchnię, możesz użyć detergentu do zmywania naczyń. Starannie przemyj ścianki boczne i dno. Spłucz czyszczoną powierzchnię i pozostaw nieckę do wyschnięcia. Brzegi basenu możesz osuszyć ręcznikiem.  

Wyszlifuj powłokę

  Jednym z najważniejszych etapów przygotowania basenu poliestrowego do malowania jest staranne wyszlifowanie powierzchni basenu. Aby uzyskać większą kontrolę zrób to ręcznie, przy pomocy papieru ściernego o ziarnistości 200. Nie używaj szlifierki.  

Pozostaw basen do zupełnego wyschnięcia

  Oczyszczony basen warto pozostawić jeszcze przez kilka dni do zupełnego wyschnięcia. Przed rozpoczęciem malowania ponownie sprawdź prognozę pogody. Dobrze, aby nie padało przez kolejne 4 dni od momentu pokrycia powierzchni farbą. Malowanie rozpoczynamy od ścian bocznych, przechodząc dalej do podłoża. Aby uzyskać odpowiednie efekty, po wyschnięciu pierwszej warstwy (4-8h), należy nałożyć kolejną. Najlepiej, jeżeli zrobisz to tego samego dnia. Po pomalowaniu zakrywamy basen. Czekamy do momentu, kiedy farba się utwardzi i wyschnie (ok 4-5 dni). Jeżeli nie jesteś pewien, czy warto malować basen poliestrowy, sprawdź naszą ofertę basenów poliestrowych lub skontaktuj się doradcą.

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!