Zastanawiasz się, ile kosztuje napełnienie basenu wodą? Mamy dla Ciebie dobrą informację. Koszty są o wiele niższe niż te, których się spodziewasz. Co więcej, masz kilka alternatyw, dzięki którym możesz zaoszczędzić.
Jeżeli marzysz o przydomowym basenie, nie musisz martwić się o koszt wody. Nie będzie miał on znaczącego wpływu na cenę eksploatacji niecki. Woda w basenie krąży w obiegu zamkniętym, a jej wymiana jest konieczna w dwóch przypadkach:
• co 2-3 lata (profilaktycznie);
• w momencie, gdy zmuszą nas do tego warunki pogodowe.
To, co jest istotne, to regularne uzupełnianie basenu świeżą wodą. „Dolewka” powinna wynosić około 3% pojemności basenu.
Jak zmierzyć obojętność basenu przydomowego?
To, ile kosztuje napełnienie basenu wodą, jest zależne od kilku czynników.
Oczywiście najważniejszą kwestią jest pojemność basenu.
Najlepszą metodą na dokładne oszacowanie pojemności naszej niecki jest zmierzenie wlewanej wody przy pomocy wodomierza lub licznika zamontowanego na kran lub wąż. Taki sposób doskonale sprawdzi się u posiadaczy basenów o nieregularnych kształtach.
Gdy chcemy poznać przybliżoną objętość naszego basenu, możemy dokonać klasycznych, matematycznych obliczeń.
Wzór dla basenów prostokątnych:
długość (m) x szerokość (m) x średnia głębokość (m) x 1000 = pojemność w litrach
Wzór dla basenów okrągłych:
średnica (m) x średnica (m) x średnia głębokość (m) x 785 = pojemność w litrach
Wzór dla basenów owalnych:
długość (m) x szerokość (m) x średnia głębokość (m) x 785 = pojemność w litrach
Skąd czerpać wodę do basenu przydomowego?
Jeżeli chcesz zmniejszyć koszt napełnienia basenu, warto rozważyć różne metody czerpania wody. Istnieją 3 sposoby na wypełnienie niecki:
• wykorzystanie wody miejskiej (z kranu);
• woda ze studni;
• zamówienie usługi dostarczenia wody beczkowozem (tak, jest to możliwe).
Woda z beczkowozu
Najdroższą metodą jest zamówienie beczkowozu z dostawą wody wprost do basenu. W tej sytuacji musimy opłacić koszty wynajęcia samochodu, kilometrówkę (kilku lub kilkunastu kursów – w zależności od wielkości basenu) oraz cenę wody w beczkowozie.
Woda miejska
W większości przypadków tańszą metodą będzie napełnienie basenu przy pomocy zwykłego węża i wody miejskiej. Ta metoda wypełniania puli jest z pewnością jedną z najłatwiejszych, a koszty są zależne od miejsca zamieszkania i aktualnej ceny wody.
Przed rozpoczęciem napełniania basenu warto skontaktować się ze swoim dostawcom, który może zaproponować Ci zniżkę.
Woda ze studni
Najtańszą metodą jest korzystanie z dóbr naturalnych, czyli przydomowej studni. W tym przypadku jedyną kwotą, z którą należy się liczyć, to kupno bądź wypożyczenie pompy, a także koszt zużycia prądu wymaganego do jej pracy.
To, na co należy zwrócić uwagę jest jakość i zapach wody studniowej. Niestety woda czerpana ze źródeł naturalnych często ma charakterystyczny zapach i smak. Zawiera liczne minerały i związki m.in. siarkowodór i żelazo, które nadaje wodzie żółtej barwy.
Ile kosztuje napełnienie basenu wodą?
Podsumowując, koszty napełnienia basenu są zależne od objętości i metody czerpania wody, którą wybierzemy.
Dla przykładu:
Przybliżony koszt wypełnienia basenu wodą o wymiarach 5,3 m/ 3,2 m/1,5 m o pojemności 25.4m³, przy średniej cenie 10 zł/m³, wynosi zaledwie 254 zł.
Jak widać na powyższym przykładzie, koszty samego napełnienia basenu nie są zbyt wysokie. Jeżeli chcemy zaoszczędzić, powinniśmy przede wszystkim dobrze przekalkulować koszty eksploatacji basenu, dobierając urządzenia, które w ekonomiczny sposób zadbają o jakość naszej wody.
Na szczęście, większość urządzeń takich jak pompy, odkurzacze czy filtry są wydatkiem jednorazowym i służą przez kolejnych kilka lat.