Jak grzać wodę w basenie ogrodowym?

utworzone przez | lip 31, 2020

Jak grzać wodę w basenie ogrodowym?

Różnie reagujemy na temperaturę wody. Jedni wolą wodę nieco cieplejszą inni zimniejszą. Kwestia wyboru. Ale skoro kąpiel w basenie ma być przyjemnością to nie chcemy by woda w nim była dla nas za zimna. Dlatego przyjrzymy się dziś sposobom jej podgrzania.

Nasz basen, nasza temperatura

Ochłodzenie się w basenie podczas upalnego lata to przyjemność, na którą warto sobie pozwolić. Jeśli  mamy taką możliwość. Oczywiście najlepiej jeśli jesteśmy gdzieś nad wodą, na wakacjach lub choćby na weekendowym wypadzie, ale czasem wolimy po prostu wyjść przed dom i zanurzyć się we własnym basenie ogrodowym. Zresztą takie mamy czasy, że powinno się unikać skupisk ludzi, a wyjazdy zagraniczne też  nie są do końca polecane. Dlatego kąpiel we własnym basenie to coś, co w tym roku jest szczególnie modne. Zostań w domu, zostań w basenie?

Woda, a pogoda

Nie musimy zresztą polegać tylko na aurze. Przyjemnością jest też zanurzenie się w nieco cieplejszej wodzie podczas zimniejszej pogody. Jeśli mamy zadaszenie to przecież do basenu wchodzimy, gdy pada deszcz. Polska to nie tropiki, pogoda bywa u nas kapryśna i nawet w lato nie możemy być pewni, że danego dnia nie zaskoczy nas niższa niż spodziewana temperatura. Poza tym skoro mamy własny basen to nie musimy korzystać z niego tylko w lato. Dzięki technologii ogrzania wody.

Pomysł 1: pompa ciepła

Jak to działa? Woda z basenu trafia do pompy, ogrzewa ją wymiennik ciepła, a potem ciepła woda wraca do basenu. Najlepiej jeśli taka pompa jest blisko basenu, wtedy zyskane ciepło nie traci się „po drodze” do basenu. Wśród zalet takiego rozwiązania można wymienić łatwy montaż, niewielkie rozmiary, odporność na zmiany pogodowe, urządzenie jest praktycznie samoobsługowe i może podgrzewać wodę całodobowo. Wady? Duże zużycie prądu, cena montażu jest dość wysoka, a trzeba pompę demontować na zimę.

Pomysł 2: kolektory/panele słoneczne

Jedyny koszt to zainstalowanie takich paneli, nie płacisz przecież za słońce. A w razie niepogody?

Takie panele przyjmują też energię, której nie widzimy, więc pracują także, gdy niebo jest zachmurzone. Fotowoltaika ma już duże zastosowanie zarówno w domach, jak i właśnie przy basenach. Jak to działa w przypadku grzania wody basenowej? Wodę z basenu tłoczy pompa filtra albo specjalna pompka kolektorowa. Taki panel/kolektor pobiera energię ze słońca, ogrzewa wodę, a ta wraca do basenu. Kąpiele słoneczne nabierają innego znaczenia, prawda?

Zalety? Brak kosztów (oprócz montażu). Nie trzeba demontować instalacji na okres zimowy. Woda nagrzewa się dość szybko, a całością steruje się łatwo. Zaletą jest też oczywiście pozytywny aspekt ekologiczny. A wady? Takie kolektory zajmują sporo miejsca (więcej niż pompa ciepła), cena montażu jest wysoka, a wydajność jest zależna od słońca (mimo wszystko, chodzi o długość nasłoneczniania).

Pomysł 3: piec C.O.

Rozwiązanie dość mało ekonomiczne, bo latem raczej pieca nie używasz. Musiałbyś go uruchamiać specjalnie by podgrzewać wodę. Jak to działa? Do instalacji pieca w domu dodaje się tzw. wymienniki ciepła. Podgrzana w piecu woda przepływa do basenu przez tzw. wężownicę i ociepla tam zimniejszą wodę. Całość jest pod kontrolą specjalnego czujnika temperatury. Trzeba też zwrócić uwagę na to co mamy w basenie, chlor może bowiem uszkadzać wymiennik ciepła (dlatego lepiej by taki wymiennik wykonany był z tytanu lub stali nierdzewnej). Zalety? Prosta obsługa, niskie koszty eksploatacyjne i zakupu potrzebnych urządzeń. Wady? Woda długo się podgrzewa, a części miewają krótki czas przydatności i konieczna jest ich wymiana.

Pomysł 4: podgrzewacze elektryczne

Takie rozwiązanie zalecamy wyłącznie małym basenom ogrodowym, rzecz jasna ze względu na dość wysokie opłaty za prąd. Przy większych basenach oczywiście nie jest to opłacalne z oczywistych względów – więcej wody, więcej prądu, więcej czasu, więcej wydanych pieniędzy. Zbyt dużo tego „więcej”, prawda? Bo przecież po prostu najbardziej pożądanym „więcej” jest więcej przyjemności z kąpieli. Zalety? Szybko podgrzejesz wodę, łatwo obsłużysz urządzenie i tak też je zamontujesz, a rozmiar części jest niewielki. Wady? Awaryjność, wysoki pobór prądu, niemałe koszty urządzeń.

Jak widać, metod na podgrzanie wody w basenie jest kilka, a wybrać musimy zgodnie z naszymi wymogami i możliwościami. Warto pamiętać, że basen można przykrywać, aby już zdobytego ciepła nie wytracać. A jakie pH powinna mieć woda w basenie? Dowiesz się tego z artykułu na blogu, kliknij TUTAJ by przejść do tego tekstu.

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!