Jak wybrać odkurzacz do basenu?

utworzone przez | lis 3, 2019

Perfekcyjnie wyczyszczony basen przydomowy to marzenie każdego posiadacza tego relaksującego udogodnienia. To przecież żadna przyjemność kąpać się w miejscu, w którym zalegają śmieci – choćby nawet drobne i nieliczne. Filtr zwykle jednak okazuje się niewystarczający, aby pozbyć się wszelkich basenowych zanieczyszczeń, przede wszystkim jeżeli spojrzymy na dno basenu. Jaki odkurzacz do basenu wybrać?

Jak działa odkurzacz basenowy – 3 typy urządzeń

Odkurzacze do basenów czyszczą dna i ścianki mniej więcej w taki sam sposób, w jaki zwykłe odkurzacze czyszczą podłogi. Różnica polega na tym, że urządzenia do basenów, zasysają wodę wraz z zanieczyszczeniami, które zostają na filtrze. Istnieją różne rodzaje odkurzaczy basenowych: do czyszczenia ścian, dna, bądź linii wody.
  1. Odkurzacze działające z filtrującą pompą basenową – to proste i tanie rozwiązanie, które składa się z węża, teleskopowej rączki i ssawki, dzięki której można dobrze wyczyścić dno basenu. Z pompami współpracują też niektóre typy odkurzaczy samojezdnych, które używane są do czyszczenia dna basenu. W przypadku automatycznych odkurzaczy samojezdnych współpracujących z pompą, urządzenie podłączone jest do pompy za pomocą węża, przez który zasysana jest woda. Ciśnienie wytwarzane podczas wciągania wody, powoduje ruch szczotek i kółek odkurzacza. Właśnie tak może on poruszać się po dnie basenu zbierając zgromadzone tam nieczystości. Trafiają one następnie do filtra w pompie lub do pojemnika w odkurzaczu.
  2. Odkurzacze akumulatorowe sterowane ręcznie– ten typ urządzeń wyposażony jest we własny silnik i filtr, dzięki czemu używamy go całkowicie niezależnie od basenowej pompy filtrującej.
  3. Odkurzacze automatyczne, tak zwane roboty basenowe – to urządzenia działające całkowicie niezależnie od pompy i nie wymagające obsługi ręcznej (poza czyszczeniem filtra). To najbardziej zaawansowane i najdroższe odkurzacze basenowe. Warto jednak zainwestować w tego typu urządzenie, kiedy chcemy mieć idealnie czysty basen, a mamy niewiele czasu na osobiste zajmowanie się nim.
 

Rodzaj basenu a typ odkurzacza, jaki warto kupić

Niezbyt sensowny byłby zakup drogiego odkurzacza w pełni automatycznego, do niewielkiego basenu. Kiedy jednak jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami dużego obiektu i nie mamy zbyt wiele czasu na czyszczenie basenu odkurzacz na teleskopowej rączce podłączony do pompy może być niewygodny. Wygląda więc na to, że jednym z podstawowych kryteriów, według których wybieramy odkurzacz basenowy, jest wielkość basenu, który zamierzamy przy jego pomocy czyścić. Kolejnym, dość istotnym czynnikiem jest odpowiedź na pytanie, czy chcemy jedynie zasysać odkurzaczem zanieczyszczenia stałe, czy też czyścić dno oraz ścianki niecki. W tym drugim przypadku zdecydowanie warto jest zainwestować w coś więcej, niż prosta ssawka i rura podłączona do pompy. Ważny jest też dobór szczotek do rodzaju powierzchni dna i ścianek basenu. W przypadku basenów poliestrowych o gładkiej powierzchni, doskonale sprawdzą się szczotki PVC o krótkiej szczecinie, odpowiednie również do odkurzaczy czyszczących baseny betonowe, wyłożone profesjonalną folią basenową PVC.

Odkurzacze basenowe – dlaczego warto ich używać

Estetyczny, funkcjonalny, zewnętrzny basen ogrodowy to świetne miejsce na relaks w letnie popołudnie. Jeszcze bardziej cieszy posiadanie basenu wewnętrznego, który może być użytkowany przez cały rok. Jednak aby korzystanie z obiektu było naprawdę przyjemnie, musi on być czysty. Bez odkurzaczy basenowych, jedynym sposobem na utrzymanie czystości, jest spuszczanie wody i ponowne nalewanie jej do basenu po jego wyczyszczeniu. Nie jest to rozwiązanie tanie, ani wygodne – zdecydowanie lepiej jest zainwestować w odkurzacz basenowy. Zwłaszcza, że proste, a całkiem skuteczne odkurzacze basenowe nie są drogie. Odkurzacz do basenu w najprostszej wersji do współpracy z pompą, znajdziesz już w cenie kilkudziesięciu złotych. Dostępne są także zaawansowane roboty basenowe za kilkanaście tysięcy złotych.

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!