Jak wyrównać teren pod basen?

utworzone przez | kwi 7, 2019

Niezależnie od tego, który rodzaj basenu wybierzemy, musimy dobrze przygotować pod niego podłoże. Konieczne będzie wypoziomowanie i odpowiednie zabezpieczenie gruntu. Powierzchnia musi być równa i stabilna, musimy sprawdzić, czy w wybranym miejscu nie znajdują się ostre elementy, takie jak gwoździe, korzenie, kawałki metalu, czy kamienie, które mogłyby uszkodzić dno zbiornika. Bardzo często słyszymy od klientów pytanie, jak wyrównać teren pod basen ogrodowy? Rozwiązań jest kilka, niektórzy decydują się na usługi profesjonalnej firmy, tymczasem wyrównanie gruntu można przeprowadzić samodzielnie, jedynie korzystając z kilku praktycznych zasad. Na czym postawić basen i co dodatkowo można podłożyć pod niego? Oto kilka naszych podpowiedzi!

Wybór miejsca pod basen

Zanim zdecydujemy się na montaż niecki, powinniśmy dokładnie przemyśleć, gdzie ma zostać ustawiony basen? Ma to ogromne znaczenie dla późniejszej przyjemności korzystania z niego. Warto wybrać miejsce zaciszne i nasłonecznione, dzięki temu woda będzie samoczynnie się nagrzewać a sama kąpiel będzie prawdziwym relaksem i odpoczynkiem. Miejsce powinno być nieco oddalone od drzew i krzewów, co sprawi, że woda w zbiorniku pozostanie dłużej czysta. Nie mniej ważny jest rodzaj terenu. Podłoże gliniaste, skaliste i piaszczyste nie da nam odpowiedniej stabilizacji i sprawi, że basen będzie stopniowo się zapadać. Warto wziąć pod uwagę montaż zadaszenia, które w upalny dzień pozwoli nam cieszyć się odpoczynkiem w zacienionym zbiorniku,a po skończonej kąpieli zabezpieczy nieckę przez zanieczyszczeniami. Z naszej strony mogą Państwo liczyć na atrakcyjne ceny zarówno basenów, jak i zadaszeń. Podsumowując, idealne miejsce na ich montaż powinno być dobrze nasłonecznione, w dalszej odległości od drzew i krzewów i na stabilnym podłożu.

Przygotowanie terenu i podłoże pod basen

Podłoże, na którym zostanie zamontowany zbiornik kąpielowy powinno być nie tylko wyrównane, ale także dobrze zabezpieczone. W przypadku niewielkich niecek wystarczy uprzątnąć teren z ostrych kamieni, szyszek i nieczystości. W przypadku montażu dużego modelu rozporowego, na stelażu lub całorocznego, prace przygotowawcze wymagają większego zastanowienia. Kluczową rolę odgrywa tu odpowiednie wypoziomowanie podłoża, aby basen nie przechylał się i miał zapewnioną stabilizację podczas korzystania z niecki. W tym momencie właśnie pojawia się pytanie, jak wyrównać teren pod zbiornikiem bez konieczności zatrudniania fachowca i czy jest to możliwe? Na pewno szybciej i łatwiej byłoby skorzystać z profesjonalnej ubijarki lub walca. Ale można tego uniknąć. Wyrównanie podłoża warto podzielić na kilka etapów: Po wyborze najlepszego miejsca należy dokładnie wymierzyć teren a ziemię dokładnie przekopać, co ułatwi wypoziomowanie miejsca oraz pomoże pozbyć się ewentualnych kamieni i ostrych kawałków z gleby. Aby wyrównać teren do odpowiedniego poziomu, pomocne będzie rozciągnięcie po przeciwległych stronach wydzielonego kawałka cienkiej żyłki. Dzięki temu szybko ocenimy, czy poziom ziemi jest odpowiedni, czy coś musimy dosypać. Następnym etapem jest dobre ubicie gruntu. Możemy skorzystać z wcześniej opisywanej profesjonalnej ubijarki lub walca albo posłużyć się dobrą łopatą i siłą własnych rąk. Końcowym etapem, przed rozłożeniem basenu, będzie zabezpieczenie podłoża specjalną matą basenową. Zapewni ona dobrą izolację oraz zapobiegnie zapadnięciu terenu i zabezpieczy grunt przed dostaniem się szkodników.

Na czym można postawić basen?

Wbrew pozorom nie tylko samo usytuowanie tej wodnej atrakcji ma znaczenie. Na czym postawić basen? Do najlepszych podstaw pod ogrodowy zbiornik wodny zaliczają się m.in.:
  • trawa,
  • kostka brukowa,
  • piasek,
  • drewniany podest,
  • wylewka betonowa
w zależności od wybranego modelu przenośnego lub do wkopania. Każde takie podłoże pod basen ma oczywiście swoje wady i zalety. Najtańszym i najprostszym rozwiązaniem jest trawiasta podbudowa. Jednak po usunięciu zbiornika zostanie w tym miejscu nieestetyczny ślad. Wypoziomować grunt możemy także za pomocą piasku – trzeba go jednak bardzo dobrze ubić, aby nasza atrakcja kąpielowa się w niego nie zapadła. Co więc podłożyć pod basen, aby zaoszczędzić sobie co roku rozwiązywania tego samego problemu? Najlepszą opcją pozostają więc: twarde i stabilne elementy takie jak wylewka betonowa, podest drewniany lub kostka brukowa. Na tego rodzaju podłożu zbiornik nie tylko świetnie się prezentuje, ale i odchodzi nam co sezonowe poziomowanie i utwardzanie.

Co można dodatkowo podłożyć pod basen?

Warto pomyśleć o dodatkowej izolacji. Co więc podłożyć pod basen? Bardzo dobrym i praktycznym rozwiązaniem jest mata basenowa. Odpowiednio zwymiarowana pod zbiornik rozporowy, stelażowy, pozwoli zabezpieczyć dno przed ewentualnym uszkodzeniem albo pogryzieniem przez gryzonie. Równie dobrze jako podłoże sprawdzą się miękkie puzzle piankowe, które nadają się także do tego, aby je wykorzystać wokół atrakcji wodnej, tworząc przy tym podest lub miejsce na akcesoria kąpielowe i ręczniki. Na czym postawić nieckę poliestrową? Rozwiązaniem jest warstwa flizeliny wraz z rurami drenarskimi, którą układa się np. ze żwirku i ubija ją, a na nią z kolei – piasek z cementem. Można też wykonać cienką wylewkę betonową. Co jeszcze podłożyć pod basen? Na przygotowany grunt warto rozłożyć styropian, który będzie równą podstawą pod zbiornik oraz izolacją, dzięki czemu unikniemy strat ciepła. Oprócz tego ten materiał zapewnia niewielką nasiąkliwość i odporność na odkształcenia i przez długi czas poprawnie będzie spełniał swoją funkcję. Jeśli nie wiesz, jak wyrównać teren i podłoże pod basen poliestrowy lub nie chcesz tego robić samodzielnie, skorzystaj z usług firm zewnętrznych. Doradzimy Ci. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, prosimy o kontakt. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!