Jak zamontować skimmer w basenie?

utworzone przez | mar 5, 2019

Właściciele prywatnych basenów poliestrowych wiedzą, że ich utrzymanie wymaga sporo pracy. Aby ułatwić sobie zadanie, dobrym pomysłem jest inwestycja w dodatkowe wyposażenie, które pomoże utrzymać basen w czystości, bez konieczności poświęcania dużych nakładów czasu na jego pielęgnację. Jednym z praktycznych akcesoriów basenowych jest oczyszczacz powierzchniowy oraz pompa filtrująca.

Wiele osób obawia się tego, jak zamontować skimmer w basenie, jednak obawy te są bezpodstawne, a podstawą montażu jest zrozumienie zasad działania urządzenia.

Czym jest skimmer?

Murowany basen o dużej powierzchni wymaga zamontowania specjalnych urządzeń, które samoistnie będą oczyszczały wodę z zanieczyszczeń. Pompa filtrująca oraz chemia basenowa to niezbędne wyposażenie niecki, jednak aby móc w pełni relaksować się w nieskazitelnie czystej wodzie, warto dodatkowo zaopatrzyć się w skimmer.

Skimmer jest to niewielkie urządzenie współpracujące z pompą filtrującą, które zbiera większe zanieczyszczenia z powierzchni wody, z którymi pompa nie jest w stanie sobie poradzić.

Naturalnym następstwem posiadania basenu zewnętrznego jest to, że wpadają do niego liście, gałązki czy rośliny, czego nie da się uniknąć. Skimmer zbiera wszystkie te zanieczyszczenia, dodatkowo filtrując wodę.

Jak działa skimmer?

Skimmer nazywany jest potocznie powierzchniowym oczyszczaczem wody. Jego zadaniem jest wyłapywanie większych zanieczyszczeń z powierzchni basenu. Skimmer to urządzenie o prostokątnym kształcie, które jest podłączone bezpośrednio do pompy filtrującej. Zasada jego działania jest niezwykle prosta i polega na przechwyceniu wody powierzchniowej, a następnie tłoczenie jej do filtra, gdzie zostaje oczyszczona z wszelkich zanieczyszczeń i wtłoczona z powrotem do basenu. Skimmery wyposażone są w dodatkowe koszyczki, w których zbierają się zanieczyszczenia, które następnie można w łatwy sposób opróżnić, co bezpośrednio wpływa na dłuższą żywotność pompy filtrującej.

Jak zamontować skimmer w basenie?

Do prawidłowego działania skimmera niezbędna jest pompa filtrująca. Urządzenie to podłącza się bezpośrednio do niej poprzez zamocowanie rury z wykorzystaniem zawartego w komplecie mocowania pierścieniowego. Sposób montażu może się nieco różnić w zależności od modelu skimmera. Najważniejsze jest jednak to, aby urządzenie przymocowane było pionowo, co zapewnia odpowiednią cyrkulację wody. Oczyszczacz powierzchniowy jest kompatybilny z wszystkimi rodzajami pomp. Wybór wariantu urządzenia jest kwestią indywidualną.

Na rynku dostępne są skimmery unoszące się na wodzie lub stabilnie zamontowane na brzegu basenu. Ilość skimmerów dostosowuje się do wielkości niecki. W przypadku dużej powierzchni warto przemyśleć zamontowanie przynajmniej dwóch urządzeń po przeciwległych brzegach basenu. Połączenie skimmera z odpływem pompy nie powinno sprawić problemów nawet osobom, które nie posiadają wiedzy technicznej. Ich montaż jest intuicyjny i nieskomplikowany.

Dlaczego warto zamontować skimmer w basenie?

Głównym zadaniem skimmera jest oczyszczanie wody z większych zanieczyszczeń. Dla osób bardziej wymagających, na rynku są również dostępne zaawansowane modele wyposażone w dodatkowe funkcje. Urządzenie, dzięki wyposażeniu w dodatkowy pojemnik na chlor i preparaty dezynfekujące, dodatkowo może służyć do równomiernego rozprowadzania chemii basenowej. Skimmer przy pomocy cyrkulacji wody dozuje chemię basenową i równomiernie rozprowadza ją po całym basenie. Dodatkowo urządzenie to zapobiega zatykaniu się pompy filtrującej poprzez wyłapywanie większych zanieczyszczeń. Ma to bezpośredni wpływa na jej dłuższe działanie.

Skimmer to niezbędne wyposażenie basenu ogrodowego, które zapewni komfort użytkowania niecki oraz ograniczy do minimum prace konieczne do zachowania odpowiedniej czystości wody.

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!