Najgłębszy basen świata – jak głęboko można w nim zanurkować?

utworzone przez | lut 1, 2020

Od kilku lat marzeniem każdego nurka jest Y-40, basen w hotelu Terme Millepini, nieopodal Wenecji. Obecnie jest to najgłębszy basen świata – z 40 metrowym szybem, o średnicy sześciu metrów. Co warto wiedzieć, o tym niezwykłym obiekcie?

Głębina nie dla amatorów…

Basen Y-40 jest kompleksem różnych atrakcji dla nurków. Amatorzy odkrywania głębin znajdą tu kilka stref treningu technicznego i cztery jaskinie. Dostępne są również miejsca ćwiczeń dla podwodnych fotografów. Największą atrakcją jest jednak szyb o głębokości aż 40 metrów. To idealne miejsce do ćwiczeń technicznych w nurkowaniu głębinowym. Do wyobraźni przemawia porównanie sobie tej głębokości do wysokości kilkunastopiętrowego wieżowca. Dla porównania – najgłębszy czynny aktualnie basen w Polsce ma głębokość zaledwie siedmiu metrów od lustra wody do dna.

Wyjątkowa okazja dla nurków wyczynowych

Najgłębszy basen świata położony jest przy kompleksie hotelowym Terme Millepini, w Montegrotto Terme – około 55 kilometrów od Wenecji i zaledwie 15 kilometrów od Padwy. Budowa tego typu obiektu zawsze stanowi wyzwanie dla architektów i wykonawców projektu, jednak w tym przypadku wszystko trwało zaledwie rok. Warto tu mieć na uwadze fakt, że basen oceniany jest przez doświadczonych nurków jako bardzo profesjonalny – prawdziwy majstersztyk w swojej klasie. Dzięki Y-40 nurkowie trenujący schodzenie na duże głębokości nie muszą udawać się w odległe rejony świata, by korzystać z naturalnych zbiorników głębinowych. Woda najgłębszego basenu na świecie pochodzi ze źródeł geotermalnych, dzięki czemu utrzymuje temperaturę na poziomie około 33 stopni Celsjusza.

Ile kosztują treningi na Y-40?

Istnieje kilka opcji skorzystania z atrakcji najgłębszego basenu na świecie. Pojedyncze wejście na 1,5 godziny kosztuje 35 euro. Wejście z przewodnikiem – 75 euro. Początkujący nurkowie, którzy potrzebują trenera personalnego, zapłacą za wejście 90 euro. Aby obniżyć koszty można wykupić pakiety na kilka wejść a także wykupić noclegi w hotelu Terme Millepi wraz z wejściami na basen. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt do nurkowania, jeśli więc tylko pozwala na to zdrowie, dzięki dostępności sprzętu i trenera, nurkowania na większe głębokości, spróbować mogą nawet początkujący.

Sąsiedztwo najgłębszego basenu świata

Bardzo bliskie sąsiedztwo Padwy z jej licznymi zabytkami jest dodatkowym atutem za wyborem Terme Millepini i basenu Y-40. Miasto pochodzi z IV wieku i przez stulecia nasiąkało wielką historią, która pozostawiła po sobie wspaniałe zabytki. W Padwie można zobaczyć najstarszy na świecie ogród botaniczny i wyciszyć się w jednym z kościołów, będących prawdziwymi perłami architektury sakralnej. Miasto jest najbardziej znane z XIII wiecznego uniwersytetu, na którym przed setkami lat wykładał sam Galileusz. Hotel, przy którym znajduje się najgłębszy basen świata, znajduje się około 55 kilometrów od Wenecji, której nikomu nie trzeba długo polecać. Uważana za jedno z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych miast świata, może stanowić idealną odskocznię od głębinowych treningów.

Najgłębszy basen świata – już wkrótce w Polsce

Niedługo zostanie oddany do użytku basen, o szybie głębszym od dostępnego w basenie Y-40 o pięć metrów. Mówimy tu o Deepspot, będącym częścią budowanego pod Mszczonowem Park of Poland – jednego z największych parków rozrywki w Europie. Nurkowie będą mogli korzystać z głębi wypełnionej krystalicznie czystą wodą, dającą niezwykłe wrażenie zawieszenia w przestrzeni. Obiekt będzie dostępny zarówno dla doświadczonych freediverów, jak też dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z nurkowaniem. Będą oni korzystać z opieki i wskazówek doświadczonych instruktorów. Wyścig o tytuł najgłębszego basenu świata nadal trwa i jest bardzo prawdopodobne, że polski Deepspot już wkrótce zostanie pobity przez obiekt mający wkrótce powstać w Wielkiej Brytanii, który będzie głęboki aż na 50 metrów.

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!