Przeciwprąd do basenu – jak działa i jak go zamontować?
Korzystanie z własnego basenu przydomowego jest atrakcyjnym sposobem na spędzanie wolnego czasu – zwłaszcza w upalne dni. Miłośnicy pływania oczekują jednak czegoś więcej, niż bezczynnego moczenia się w wodzie. Wprawdzie rozmiar obiektu może uniemożliwiać pływanie na duże dystanse, jednak przeciwprądy skutecznie pomagają w ćwiczeniu tężyzny we własnym basenie. Jak to działa? Jak zamontować przeciwprąd basenowy i jak go w pełni wykorzystać? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w poniższym artykule.
Przeciwprąd do basenu – co to właściwie jest?
Przeciwprądy do basenu, nazywane inaczej przeciw-falą lub sztucznym nurtem to urządzenia, które za pomocą pompy wytwarzają w basenie strumień umożliwiający między innymi pływanie w miejscu. Na co komu taki wynalazek? Otóż niewielkie rozmiary przydomowych basenów skutecznie zniechęcają do treningów pływackich. Mało kto lubi wykonywać nawroty po kilku wyrzutach ramion w wodzie.
Przeciwprąd umożliwia trening pływacki i pracę nad odpowiednimi partiami mięśni nawet w niedużym, przydomowym basenie. Wszystko dzięki możliwości pływania w miejscu i dzięki odpowiednio silnemu strumieniowi z przeciwprądu. Moc strumienia zależy od rodzaju urządzenia. Przeciwprądy wielodyszowe wytwarzają strumienie o mocy dochodzącej nawet do 100 m3 na godzinę.
Przeciwprąd może być użyteczny nie tylko do treningów pływackich. Silne strumienie wody mogą być wykorzystywane jako hydromasaż – zwłaszcza w przypadku urządzeń z funkcją napowietrzania wody. Zamieniają one zwykłe, letnie moczenie w basenie w luksusową kąpiel z bąbelkami. Zamontowanie przeciwprądu może więc podnieść znacznie komfort korzystania z basenu. Jak się do tego zabrać?
Jak wybrać i gdzie w basenie umieścić przeciwprąd?
Dostępne na rynku przeciwprądy, w zależności od wybranej półki cenowej, różnią się zarówno mocą, jak i dodatkowym wyposażeniem. Zestaw do montażu może zawierać:
– pompę i dysze do masażu;
– zdalne sterowanie;
– podświetlenie LED i inne udogodnienia.
To od czego warto zacząć to przemyślenie funkcji, którą ma spełniać przeciwprąd w twoim basenie.
Następnie musisz wybrać odpowiednie urządzenie.
Jeśli zależy ci na sztucznej fali umożliwiającej pływanie pod prąd, wybierz urządzenie wyposażone w pompę o sporej mocy, wytwarzającej silny nurt. Tego typu urządzenia, potrzebują zwykle zasilania od 230V do 380V.
Wprawdzie na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli zasilanych prądem 230V, lecz siła takiego przeciwprądu jest zdecydowanie mniejsza.
Przeciwprąd wspomagający trening pływacki powinien być zamontowany na krótszej ścianie basenu, w części przeciwległej do tej, w której znajdują się schody.
Decyzję o zamontowaniu maszyny pływackiej należy podjąć wraz z montażem samego basenu, ponieważ wymaga to ingerencji w ścianę niecki, oraz montażu niezbędnego orurowania.
Plusy korzystania z przeciwprądu w basenie
Przeciwprądy basenowe, choć w zależności od mocy i wyposażenia, potrafią sporo kosztować, są bardzo funkcjonalnymi urządzeniami. Po pierwsze podnoszą komfort korzystania z basenu – możesz w nim trenować pływanie bądź wzmacniać organizm hydromasażem.
W basenie z przeciwprądem, skuteczniejsze jest wykonywanie ćwiczeń fitness. Fala w basenie pomaga też dzieciom (i nie tylko) w oswojeniu lęku przed wodą.
Niewątpliwą zaletą płynącą z użytkowania tych urządzeń jest też fakt, że silnie napowietrzona woda potrzebuje mniej chemii basenowej. Korzystanie z prostego w montażu, funkcjonalnego przeciwprądu to samo zdrowie!
Nasz katalog
Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!
z naszego bloga
...czytaj naszego bloga
ADRES
ul. Wrocławska 255
45-960 Opole, Polska
tel: (+48) 77 55 05 965
biuro@superpools.pl
Szymon Pieloch
tel: (+48) 885 888 116
sp@superpools.pl
z naszego bloga
POBIERZ
KATALOG