Sól w basenie – dlaczego warto?

utworzone przez | lip 31, 2020

Zastanawiasz się, co może poprawić jakość wody w Twoim przydomowym kąpielisku i zapobiec powstawaniu tam glonów? Rozwiązaniem jest sól basenowa. To specjalny rodzaj chlorku sodu, który – w przeciwieństwie do produktu stosowanego w kuchni – jest czysty i pozbawiony jakichkolwiek zanieczyszczeń. Dowiedz się, jakie są korzyści związane z jego stosowaniem!

Jakie są zalety soli do basenu?

Preparat ten jest stosowany w połączeniu z elektrolizerem soli, czyli urządzeniem, które za pomocą prądu elektrycznego rozkłada sól na chlor i wodorotlenek sodu. Ten pierwszy pierwiastek jest niezbędny do dezynfekcji wody w basenie i niszczenia bakterii, wirusów i glonów. Drugi natomiast reguluje pH cieczy i zapobiega jej zakwaszeniu – aby utrzymać odpowiedni poziomu pH w basenie elektrolizer soli potrafi również dawkować pH z dołączanego zbiornika. Stosowanie soli basenowej ma wiele zalet, które przekładają się na komfort i bezpieczeństwo kąpieli. Oto niektóre z nich:
  • Jest ekologiczna i ekonomiczna – nie wymaga stosowania innych środków chemicznych (oprócz pH), co ogranicza koszty utrzymania basenu i wpływa pozytywnie na środowisko. Czysty chlorek sodu jest również trwały i nie ulega rozkładowi pod wpływem promieni słonecznych.
  • Zapewnia krystalicznie czystą i higieniczną wodę – wytworzony chlor skutecznie niszczy wszelkie drobnoustroje i glony, które mogłyby zanieczyścić zbiornik wodny i spowodować choroby lub podrażnienia skóry i oczu u osób z niego korzystających. Taki roztwór zapobiega również powstawaniu osadów i kamienia na ściankach oraz dnie niecki.
  • Poprawia jakość kąpieli – woda uzdatniana solą jest miękka i delikatna dla skóry i włosów, ma również lekkie działanie odświeżające i relaksujące. Nie powoduje uczucia ściągnięcia ani wysuszenia. Nie odbarwia włosów ani strojów kąpielowych.
  • Sól basenowa ułatwia utrzymanie parametrów wody – reguluje pH i zapobiega jej zakwaszeniu lub zasadowieniu. Dzięki temu nie trzeba często mierzyć i korygować parametrów cieczy podczas pozbywania się glonów, co oszczędza czas i pieniądze.
  • Idealna dla alergików – dezynfekcja wody basenowej metodą elektrolizy soli polega na wytworzeniu chloru w takiej postaci, która niszczy organizmy żywe, ale nie ma zapachu i nie podrażnia błon śluzowych dzięki temu chlor z soli nie uczula.

Jak stosować sól do basenu?

Jak widzisz, stosując sól do basenu zamiast chloru, możesz cieszyć się wieloma korzyściami – w tym skutecznie pozbyć się glonów. Należy jednak postępować zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu preparatu oraz zaleceniami producenta. Z reguły roztwór powinien mieć stężenie 0,2–0,5%, czyli 2–5 kg na każde 1000 l wody. Przestrzeganie odpowiednich proporcji zapewni optymalne warunki kąpieli. Zbyt niskie stężenie chloru może spowodować nieskuteczną dezynfekcję i uszkodzenie elektrolizera. Zbyt wysokie natomiast doprowadzi do podrażnienia skóry i oczu oraz korozję elementów metalowych. Po tym jak powstanie roztwór, odczekaj kilka godzin, zanim zaczniesz korzystać z basenu. Poziom soli (jak również chloru i pH) powinien być regularnie sprawdzany i uzupełniany, jeśli jest za niski. Służy do tego elektrolizer soli basenowej, który po doposażeniu go w kompetny zestaw sond pomiarowych – czyli posiadający na swoim wyposażeniu moduł pH oraz moduł Rx – zadba o właściwy poziom chloru i pH oraz ostrzeże jeżeli parametry ich będą niezgodne z normą zaprogramowaną dla pojemności obsługiwanej niecki basenowej.

Jak wybrać sól do basenu?

Zakupiona przez Ciebie sól na glony w basenie powinna być wysokiej jakości i spełniać wszelkie normy. Nie należy stosować tej kuchennej ani drogowej – zawierają one bowiem różne substancje antyzbrylające i barwniki. Na rynku dostępne są różne rodzaje preparatów, z których każdy ma swoje zalety i wady. Oto te najczęściej stosowane do uzdatniania zbiorników:
  • kamienna, wydobywana z kopalni – jest tania i łatwo dostępna, ale może zawierać różne domieszki mineralne, które wpływają na jakość wody i tworzą osad na niecce basenowej,
  • morska, uzyskiwana z odparowania wody słonej – jest droższa i trudniej dostępna, ale czystsza chemicznie i ma lepszy skład mikroelementów; nie wpływa na skalę pH i nie pozostawia kamienia,
  • tabletkowana – to sól prasowana w formie tabletek lub brykietów; jest łatwa w dozowaniu i magazynowaniu, ale niektóre produkty zawierają antyzbrylacze, które mogą się wytrącać w wodzie i pozostawiać osad.

Jakie są najlepsze baseny do stosowania soli?

Co do zasady, sól zamiast chloru można stosować we wszystkich rodzajach basenów ogrodowych, np. poliestrowych. Są one wykonane z żywicy wzmacnianej włóknem szklanym, dzięki czemu cechują się wysoką trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne. Możesz więc osiągnąć doskonałe efekty czyszczenia wody, przy zachowaniu integralności i wytrzymałości materiałów, z których wykonany jest zbiornik. Niecki basenowe poliestrowe mają jednak dużo więcej zalet – są m.in.:
  • łatwe w montażu i konserwacji – dostarczane są na miejsce w jednym elemencie, z częściowo zamontowanym osprzętem co pozwala na szybkie umieszczenie ich w miejscu przeznaczenia, wpływa to również na krótki czas realizacji zamówienia. Baseny poliestrowe za sprawą gładkiej powierzchni łatwo utrzymać w czystości, posiadają dodatkową warstwę izolacji pianką poliuretanową dzięki czemu woda w basenie pozostaje dłużej ciepła.
  • estetyczne i funkcjonalne – mają różne kształty i rozmiary, które można dopasować do indywidualnych potrzeb; dostępne są różne opcje wyposażenia basenowego, takie jak schody rzymskie, oświetlenie LED czy maszyny pływackie.

Producent gotowych basenów poliestrowych

Zapoznaj się z pełną ofertą firmy Superpools. Jako producent basenów ogrodowych doradzimy Ci najlepsze rozwiązanie dla Twojego ogrodu, pomożemy w wyborze odpowiedniego osprzętu i chemii do zapobiegania pojawieniu się glonów i nie tylko (w tym chloru). Złóż zamówienie bez wychodzenia z domu!

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!