Własny basen w ogrodzie – ile kosztuje jego użytkowanie?

utworzone przez | sty 10, 2020

Posiadanie własnego basenu jest kuszące – relaks w wodzie w upalny dzień, bez konieczności dzielenia przestrzeni z obcymi ludźmi, to marzenie nie tak znowu trudne do zrealizowania. Zanim jednak zdecydujemy się na budowę, warto wiedzieć, z jakimi kosztami musimy się liczyć.

Koszt budowy przydomowego basenu

Budowa basenu w ogrodzie to przedsięwzięcie, którego koszt trudno przedstawić w dwóch zdaniach. Bardzo wiele zależy od wielkości, rodzaju niecki i tego, czy zamierzamy wykonać cześć prac sami, czy też nawet prosty montaż basenu kanadyjskiego powierzymy fachowcom. Mówimy o cenach od kilku, do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Optymalnym rozwiązaniem są baseny poliestrowe – trwałe, łatwe w montażu a przy tym mieszczące się w rozsądnym przedziale cenowym. Będąc utalentowanym majsterkowiczem można też pokusić się o samodzielne wykonanie od A do Z basenu z palet już za kilkaset złotych.

Rzecz w tym, że budowa to pierwszy, ale nie jedyny koszt, jaki musimy ponieść.

Wyposażenie basenu – co trzeba a co można kupić?

W koszty użytkowania basenu koniecznie należy wliczyć jego wyposażenie. Trudno wyobrazić sobie zdrowe i bezpieczne korzystanie z basenu – nawet niewielkiego – nie wyposażonego w urządzenie filtrujące wodę. Koszt pompy filtrującej zależy od producenta i oczekiwanej wydajności, czyli po prostu od wielkości basenu. Ceny zaczynają się już od niespełna 200 złotych, jednak w przypadku dużego basenu stacjonarnego musimy liczyć się z wydatkiem nawet kilku tysięcy złotych. Filtry, w zależności od modelu zastosowanego urządzenia, kosztują od kilkudziesięciu do nawet 300 złotych – elementy te podlegają wymianie od czasu do czasu.

Jeśli chcemy korzystać z basenu swobodnie nawet w chłodniejsze dni, warto pomyśleć o systemie grzewczym – to kolejne koszty. Odkurzacz i inne akcesoria do utrzymania czystości również są wydatkiem, bez którego trudno o komfort korzystania z basenu.

W przypadku niektórych rodzajów basenów co jakiś czas konieczna jest wymiana folii basenowej, co również może się okazać dość kosztowne – zwłaszcza, jeśli zakupimy profesjonalny materiał i poprosimy o pomoc fachowców.

Woda, energia i filtry

Koszt posiadania basenu nie kończy się oczywiście na jego zbudowaniu i wyposażeniu. Napełnienie niecki wodą również kosztuje. W przypadku dużych basenów stacjonarnych zaleca się całkowitą wymianę wody co około 2-3 lata, jeśli jednak mamy basen zewnętrzny, należy spuścić z niego przynajmniej cześć wody, którą wiosną trzeba będzie uzupełnić. Koszt napełnienia basenu o pojemności 32 metrów sześciennych, wyniesie około 300 złotych. Dopełnienie po zimie – około 100 złotych. W przypadku niektórych rodzajów basenów – na przykład basenów na stelażu – konieczne jest niestety całkowite opróżnienie niecki po sezonie i ponowne jej napełnienie przed kolejnym. Jednak baseny te jednak zwykle nie występują w dużych rozmiarach a tym samym nie mają dużej objętości.

Nawet 1000 złotych na sezon, kosztować nas mogą chemiczne preparaty uzdatniające wodę. Bez nich w basenie dochodzić będzie do gwałtownego rozwoju szkodliwych drobnoustrojów, co z pewnością nie pozostanie obojętne dla zdrowia użytkowników.

Koszt użytkowania basenu podnosi również energia elektryczna używana do podgrzewania wody. Możemy go zlikwidować przez zastosowanie mat solarnych. Wprawdzie skuteczne i efektywne maty będą stanowić spory wydatek na początek, ale dzięki nim ograniczymy wydatki na energię elektryczną związaną z użytkowaniem basenu – bez konieczności rezygnowania z komfortu kąpieli w podgrzewanej wodzie.

Korzystając z własnego basenu nie ponosimy kosztów wejściówek za każdym razem, gdy przyjdzie nam ochota na kąpiel. Nie znaczy to jednak, że basen przydomowy zupełnie nic nas nie kosztuje.

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!