Zalety i wady basenów ogrodowych

utworzone przez | lis 10, 2020

Mamy jesień, pandemię w tle, a Ty myślisz teraz: kto zastanawia się nad wadami i zaletami posiadania basenu ogrodowego? Jest poza sezonem, ale Superpools dostarcza Ci ciekawych treści nawet teraz, a z chęcią dostarczymy Ci też basen, gdy przyjdzie czas zakupu. Tymczasem podywagujmy, bo baseny ogrodowe jak wszystko mają swoje plusy i minusy. Od razu przyznajemy, że wad szukało nam się znacznie trudniej niż zalet. Zatem zapraszamy do artykułu, który odpowie na pytanie: jakie wady i zalety mają baseny ogrodowe?

Ogólne zalety basenu ogrodowego

Zacznijmy od plusów ogólnych, dosłownie „płynących” z posiadania swojego basenu. Każdemu posiadaczowi nasuwa się od razu mnóstwo pozytywów jak np.:

– doskonałe miejsce do spotkań z rodziną i znajomymi – pozytywny wpływ na zdrowie – zabawa dla dzieci (i dorosłych) – alternatywa lub przedłużanie wakacji w cieplejsze miesiące – posiadanie na własność miejsca do zabawy, którego nigdy Ci nie zamkną

To tylko kilka z wielu zalet, które przychodzą do głowy typowemu użytkownikowi basenu ogrodowego, niezależnie od jego rodzaju. Basen ogrodowy to także oznaka luksusu, bo przecież nie każdy może pozwolić sobie na taki wydatek. A z drugiej strony to coraz popularniejsze wśród osób mających ogród lub działkę.

A jakie przeszkody stoją przed potencjalnymi posiadaczami basenów ogrodowych?

Po pierwsze pamiętaj, po ich pokonaniu pozostaną już same zalety. Ale w sumie te wady są różne ze względu na rodzaje basenów ogrodowych i nie wszyscy uznają je za minusy. Przykładowo przecież ciężko winić samochód za posiadanie manualnej skrzyni biegów, ale posiadacz skrzyni automatycznej pewnie uzna, że zmienianie biegów w samochodzie może być wadą. Wracając do wad i zalet Poniżej omówimy je po kolei.

WADY I ZALETY BASENÓW DMUCHANYCH

Takie baseny są najtańszą i najprostszą opcją basenową. Można je zaliczyć do basenów ogrodowych, ale prawda jest taka, że przydały się już na wiosnę i lato, gdy musieliśmy częściej zostać w domach. W małych kąpały się dzieci. Tak więc główna zaleta? Mobilność i niski koszt. Dmuchasz, nalewasz wody i jest zabawa. Wady? Trzeba co jakiś czas dopompować. Oprócz tego to też dość mały rozmiar i coś na krótką metę. To też już rozwiązanie na tyle popularne, że nie zaliczamy go do elitarności i oznaki luksusu jak duży, poważny basen w ogrodzie czy na działce.

WADY I ZALETY BASENÓW ROZPOROWYCH

Większa propozycja od klasycznego „dmuchańca”, już z możliwością podłączenia pomp filtracyjnych dla czystej wody. Te baseny są bardzo różnorodne wymiarowo, ale to wciąż coś raczej do małych ogrodów i działek. Wadą jest też to, że trzeba sprawdzać podłoże (musi być równe itd.). Zaletą jest większa wytrzymałość niż basen dmuchany i rozmiar, który rzecz jasna gwarantuje większą zabawę.

WADY I ZALETY BASENÓW STELAŻOWYCH

To już kawał solidnego basenu ogrodowego, który może służyć kilka lat. Można już w nim pływać, nurkować, co dostarczy nie lada frajdy wszystkim kąpiącym. Wady? Trzeba go osuszać i składać na zimę, więc zajmuje trochę miejsca. Jak widać ciężko jest nam się tu do czegoś doczepić. Ewentualnie to, że wciąż na taki basen trzeba uważać z ostrymi przedmiotami (tak jak przy stelażowych i dmuchanych).

WADY I ZALETY BASENÓW BETONOWYCH

To już luksus i basen „na stałe”. Mobilnością rzecz jasna nie grzeszy, ale wytrzymałością i wielką satysfakcją już tak. Wady? Jeżeli jest wkopywany w ziemię to minusem jest oczywiście znacznie większy koszt niż przy reszcie basenów ogrodowych. Ale masz też dowolność kształtu, rozmiaru, a potem w zabawie ogranicza Cię już tylko własna wyobraźnia.

WADY I ZALETY BASENÓW POLIESTROWYCH

Gotowa niecka w wielu opcjach rozmiaru i kształtu. Zaletą jest znacznie krótszy czas montażu niż betonowy basen ogrodowy. To już pełna luksusu i zazdrosne spojrzenia sąsiadów (chyba, że się lubicie i ich zapraszasz). Co ciekawe, na zimę trzeba zostawiać w nim trochę wody by niecka nie pękała (zewnętrzne naciski zamarzniętej gleby muszą się równoważyć z zamarzniętą wodą w basenie).

Jak widać każdy rodzaj basenu ma swoje wady i zalety, ale każdy oferuje mnóstwo radości z użytkowania. A kiedy kupić basen? O tym poczytasz w naszym artykule „Kiedy kupić basen ogrodowy i jak go wybrać?„. A co proponujemy? Sprawdź TUTAJ.

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!