Bezpieczne użytkowanie basenu – na czym polega?

utworzone przez | cze 25, 2018

Na naszym blogu bardzo często piszemy o tym, w jaki sposób korzystać z basenu, aby efektywnie wypocząć. Dziś natomiast wrócimy do tematu bezpiecznego użytkowania basenu i podpowiemy, w jaki sposób przygotować się do korzystania z tej przydomowej atrakcji – tak, by było ono w pełni bezpieczne i – przede wszystkim – w pełni odpowiedzialne.

1. Jedzenie

Wiele mówi się na temat tego, jakie posiłki należy spożywać przed pójściem na basen, jednak nie wypracowano dotychczas jednego konkretnego stanowiska w tej sprawie. Zdrowy rozsądek podpowiada natomiast, aby bezpośrednio przed kontaktem z wodą – przede wszystkim wtedy, gdy w planach mamy pływanie lub też bardziej intensywny trening – nie spożywać ciężkostrawnych potraw. Dlaczego? Między innymi dlatego, że przebywać będziemy w pozycji poziomej, która nieco utrudnia tolerowanie jedzenia i może spowodować jego cofnięcie się do przełyku. Lepiej więc zjeść coś lekkiego, a zarazem odżywczego i poczekać około dwadzieścia minut, zanim wskoczymy do basenu.

2. Prysznic

Kolejna rzecz, o której zdarza się zapominać, a która jest bardzo ważna w kontekście odpowiedniego przygotowywania się do relaksu w basenie i dbania o siebie tuż po wyjściu z wody. Zanim wejdziemy do basenu, warto wziąć prysznic w nieco chłodniejszej wodzie, by przygotować ciało na zmianę temperatury i ochronić się przed szokiem termicznym. Z prysznica warto skorzystać również po powrocie do domu, żeby odpowiednio zadbać o higienę i oczyścić ciało z chloru.

3. Kosmetyki

Z basenu ogrodowego korzystamy w sezonie letnim, kiedy pogoda bywa naprawdę nieznośna. Chłodna woda jest wówczas zbawieniem, ale pamiętać musimy o przygotowaniu naszego ciała na kontakt z promieniami słonecznymi i odpowiednim zabezpieczeniu skóry przed oparzeniami oraz podrażnieniami. Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście „Bezpieczne opalanie nad basenem”, gdzie poruszyliśmy między innymi temat niezbędnych kosmetyków, w tym kremów i balsamów posiadających właściwe filtry.

4. Nakrycie głowy

Kolejny aspekt, który wiąże się z przebywaniem na słońcu, czyli okrycie głowy. Sporo osób o tym zapomina, a skutki takiej lekkomyślności mogą być niekiedy tragiczne. Jeśli decydujemy się na basenowy relaks, podczas którego nie zamoczymy głowy, warto wybrać kapelusz, chustkę lub – po prostu – czapkę z daszkiem. Jeżeli natomiast planujemy pływanie – konieczny będzie odpowiedni czepek. Dbajmy o to, aby nasza głowa była dobrze osłonięta i chroniona.

5. Rozsądek

I na koniec kwestia, która poniekąd wiąże się ze wszystkim, co opisaliśmy powyżej – nasze podejście do kąpieli, relaksu i aktywności fizycznej w basenie musi być przede wszystkim zdroworozsądkowe. Pilnujmy zatem, aby używać stosownych kosmetyków, dbajmy o nasze ciało i nasz organizm oraz – nie zachowujmy się lekkomyślnie. Pamiętajmy o najważniejszej zasadzie: że basen należy użytkować w sposób bezpieczny. To tylko pięć porad, ale warto mieć je na uwadze. Co jeszcze? Dbajmy również o… sam basen! To ważne, aby był on czysty i właściwie chroniony. Dobrym rozwiązaniem będą na przykład zadaszenia basenowe, o których pisaliśmy tutaj.

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!