Jak i czym podgrzewać wodę w basenie?

utworzone przez | gru 31, 2018

Jeśli jesteśmy właścicielami basenu ogrodowego lub planujemy jego budowę, zdecydowanie powinniśmy rozważyć instalację systemu grzewczego, dzięki któremu znacznie wydłużymy czas korzystania z tej atrakcji. Zauważyć trzeba też, że obecnie na rynku dostępnych jest kilka możliwości, z których każda wymaga przeanalizowania pod kątem efektywności oraz walorów ekonomicznych i ekologicznych.

Wymienniki ciepła

Wymienniki ciepła, za pomocą których ogrzewamy wodę w basenie, podłączone są do kotła CO. Rozwiązanie to wymaga posiadania pieca o odpowiedniej wydajności, choć jest przy tym wygodne w eksploatacji, zwłaszcza jeśli zastosujemy automatyczne sterowniki i termostat. Wskazany sposób ogrzewania jest zalecany szczególnie wtedy, gdy z kąpieli w basenie chcemy korzystać bardzo często. Rozwiązanie to będzie wiązało się również z koniecznością poniesienia kosztów – zarówno instalacji, jak i eksploatacji.

Elektryczne podgrzewacze

Elektryczne podgrzewacze najczęściej wykorzystuje się do ogrzewania wody w niewielkich basenach. Ich instalacja jest prosta, sposób korzystania wygodny, ale wiążą się ze stosunkowo dużymi kosztami. Dzięki tego rodzaju urządzeniom szybko podniesiemy temperaturę wody i będziemy mogli korzystać z basenu zawsze wtedy, gdy najdzie nas na to ochota.

Pompa ciepła

Urządzenie to pobiera ciepło z powietrza atmosferycznego i oddaje je do wody, dzięki czemu znacznie wydłużymy możliwość korzystania z basenu. Jest to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne, podobnie jak przedstawiony poniżej sposób oparty na energii słonecznej.

Kolektory słoneczne

Rozwiązanie oparte na energii słonecznej. Instalacja tego typu urządzeń jest dość kosztowna i wymaga zapewnienia odpowiedniego miejsca, ale pozwala na uzyskaniu energii ekologicznej. Koszty eksploatacyjne są niskie. Przyjmuje się, że dzięki zastosowaniu kolektorów słonecznych podniesiemy temperaturę wody o około 8 stopni, dzięki czemu wydłużymy czas korzystania z basenu o kilka miesięcy. Skoro mamy kilka sposobów ogrzania wody basenowej, warto rozważyć wady i zalety każdego rozwiązania pod kątem naszych potrzeb i możliwości. Jak podkreśliliśmy powyżej, różnią się one między sobą kosztami instalacji i eksploatacji. Ich efektywność jest również zróżnicowana. Niektóre z wymienionych sposobów opierają się na konwencjonalnych źródłach energii, inne bazują na źródłach odnawialnych, co istotnie przekłada się na koszty eksploatacji. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, skonsultujmy ją i zweryfikujmy. Nie ulega jednak wątpliwości, że zastosowanie jednego z wyżej wymienionych systemów znacznie wydłuży czas, w którym będziemy mogli korzystać z basenu – koniecznie trzeba o tym pamiętać.

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!