Jak przygotować basen do sezonu letniego?

utworzone przez | maj 31, 2018

Sezon letni zbliża się wielkimi krokami, dlatego na naszym blogu pojawia się coraz więcej artykułów, dotyczących spędzania czasu nad basenami, znajdującymi się na świeżym powietrzu. W ostatnim czasie podpowiadaliśmy, na przykład, jak bezpiecznie opalać się nad basenem, w jaki sposób urozmaicić dzieciom wodną rozrywkę oraz jak dbać o sam basen, aby korzystanie z niego było bezpieczne i komfortowe. Dziś skupimy się natomiast na kwestii o wiele bardziej podstawowej i doradzimy, na czym należy się skupić, aby odpowiednio przygotować nasze prywatne kąpielisko do sezonu letniego.

1. Porządki

Wszystkie prace należy rozpocząć od… uporządkowania przestrzeni wokół basenu i dokładnego wyczyszczenia zarówno kąpieliska, jak i wszystkich akcesoriów z nim związanych. Po pierwsze: wyczyścić (oraz dokładnie osuszyć) musimy pokrywę basenu, filtry i jego nieckę. W tym celu należy opróżnić zbiornik – tylko wtedy wyszorowanie dna oraz ścian będzie możliwe. Jakich środków należy w tym celu użyć? O tym pisaliśmy między innymi w tym artykule.

2. Woda

Zadbajmy o wodę z należytym wyprzedzeniem, dozując odpowiednie środki, które zapobiegną jej mętnieniu oraz pojawianiu się glonów. Z wybranych preparatów skorzystać należy jeszcze przed napełnieniem basenu wodą – tak, aby przestrzeń zbiornika była dobrze przygotowana zanim trafi do niej świeża woda. Szczegółowe informacje, dotyczące walki z glonami oraz uzdatniania i dezynfekowania wody znaleźć można w kilku innych tekstach, które jakiś czas temu pojawiły się na naszym blogu i to właśnie do nich odsyłamy.

3. Elementy basenu

Kiedy oczyścimy basen, a następnie odpowiednio przygotujemy wodę, pozostaje nam ostatnia czynność, czyli montaż elementów basenu. Bardzo często bowiem część basenowego sprzętu jest odmontowywana na czas zimy – m.in. skimmer, czy też podwodne oświetlenie. Zanim jednak zainstalujemy wszelkie akcesoria, upewnijmy się, że są one w dobrym stanie. Jeżeli coś nas zaniepokoi lub uznamy, że wybrane elementy basenu uległy uszkodzeniu – naprawmy je lub wymieńmy. Tylko w taki sposób zadbamy o to, aby kąpiele były przyjemne, relaksujące i w stu procentach bezpieczne. Podsumujmy informacje, które zawarte zostały w powyższych akapitach. Przygotowanie basenu do sezonu letniego składa się z kilku obowiązkowych czynności, których zdecydowanie nie możemy pomijać. Zaliczają się do nich: oczyszczenie zbiornika (wraz z filtrem), oczyszczenie, dezynfekcja oraz uzdatnianie wody, kontrola właściwego poziomu pH wody, a także montaż wszystkich elementów, które nie znajdowały się w zbiorniku w trakcie trwania zimy. Oczywiście, dodatkowo zakupić możemy też nowe akcesoria, które umilą nam basenową rozrywkę – tak, aby korzystanie z basenu było jak najbardziej wygodne.

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!