Oświetlenie basenu – jak wybierać?

utworzone przez | sie 31, 2018

Basen – niezależnie od tego, czy to zewnętrzny, czy też wewnętrzny – powinien być odpowiednio i ciekawie oświetlony. Dzięki dobremu operowaniu światłem (a w związku z tym, także cieniem), uzyskać możemy miejsce niezwykle estetyczne, a przy tym zapewniające nam jeszcze większy relaks i stuprocentowe odprężenie. Oczywiście, sposób oświetlenia basenu zależy od wymiarów samego obiektu, nie bez znaczenia jest też specyfika przestrzeni, która go otacza, jednak jest kilka patentów, które są w pełni uniwersalne, tak więc zawsze warto brać je pod uwagę. Zwłaszcza, jeśli zależy nam na tym, aby nasz basen był jednocześnie efektowny, jak i wygodny w użytkowaniu.

1. Najpopularniejsze rodzaje oświetlenia basenu

W przypadku prywatnych basenów ogrodowych lub domowych mamy ogromne pole do manewru, jeśli mowa o aranżacji oświetlenia – znacznie większe niż przy obiektach sportowych. To, na jaką koncepcję się zdecydujemy, zależy tylko od naszych potrzeb oraz upodobań estetycznych. Dostępnych opcji jest naprawdę sporo, ale istnieją takie, które cieszą się wyjątkową popularnością. Wymienić wśród nich należy m.in. lampy ledowe, halogeny oraz diody. Oczywiście, wyróżnić trzeba też sposoby lokowania omawianego oświetlenia – w odniesieniu do instalacji wiszących oraz bocznych, najbardziej powszechne jest stosowanie podwodnych projektorów, które pozwolą uzyskać na tafli wody różnego typu wzory.

2. Najważniejsze cechy oświetlenia basenowego

Po pierwsze, co czym poniekąd wspomnieliśmy już w powyższych akapitach, oświetlenie basenu musi być funkcjonalne. Zasada ta jest najważniejsza i powinna mieć dla nas największe znaczenie. Zadbajmy więc o to, aby strumień światła był odpowiednio wyregulowany – nie może być on ani za słaby, ani zbyt intensywny, bo w takich warunkach korzystanie z basenu będzie zdecydowanie uciążliwe. Po drugie: oświetlenie musi być wydajne i dobrze, aby jego utrzymanie nie generowało bardzo wysokich kosztów. Po trzecie: rolą światła jest również podkreślenie charakterystycznych cech obiektu i terenu, w którym się on znajduje. Pamiętajmy, że do zadań tego typu projektów należy również estetyzacja otoczenia i nadanie mu wyjątkowego, niebanalnego stylu. Właściwie dobrane oświetlenie sprawi, że basen będzie nie tylko w pełni użyteczny, stanie się on także miejscem, w którym będziemy wolni od stresu i codziennych zmartwień.

3. Trochę eksperymentu

Choć projekt oświetlenia basenu musi być zaplanowany z dbałością o każdy (nawet najmniejszy) szczegół, możemy pozwolić sobie również na eksperyment. Popracujmy zatem nad różnymi wariantami, w tym nad różnymi opcjami kolorystycznymi. Właściwa emisja oraz odpowiednie nasycenie barw może bowiem znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie – sprawdźmy więc, które kolory wykazują działanie uspokajające, które pobudzają kreatywność, a które odpowiadają zaś za lepszą koncentrację. Stosując ten zabieg, z pewnością uda nam się zaaranżować idealną dla nas przestrzeń, spełniającą wszystkie nasze wymagania. Jak więc widać, wszystko zależy od naszej wyobraźni oraz potrzeb, które nami kierują. Powyżej wspomniane patenty są zaś uniwersalne i łatwo dostępne, tak więc korzystając z nich, na pewno uzyskamy zadowalające efekty. W kolejnych artykułach będziemy natomiast wracać do tematu oświetlenia basenowego, szczegółowo omawiając każdy z przytoczonych tu patentów.

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!