Baseny na stelażu – Tanio i szybko

utworzone przez | wrz 26, 2019

Marzenie o własnym basenie w ogrodzie można spełnić na wiele sposobów. Nie zawsze wchodzi w rachubę skomplikowana budowa betonowej niecki, czy zakup drogiego basenu stalowego. Jeżeli dysponujesz niedużym budżetem lub masz niewiele miejsca w ogrodzie, rozważ zakup basenu na stelażu.    
  • Basen na stelażu – krótka charakterystyka
    Każdego lata w wielu przydomowych ogrodach i na działkach rekreacyjnych pojawia się charakterystyczna, najczęściej błękitna powłoka z tworzywa, rozpięta na metalowym stelażu. Baseny tego typu, to idealne rozwiązanie wszędzie tam i zawsze wtedy, kiedy nie jest możliwa instalacja basenu na stałe.    
  • Jak zbudowane są baseny stelażowe?
    Jak wskazuje nazwa, konstrukcja basenu bazuje na metalowym stelażu, na którym opiera się niecka wykonana z bardziej lub mniej sztywnego tworzywa sztucznego. Baseny te umieszczane są na powierzchni gruntu, więc z racji ich wysokości konieczne jest stosowanie drabinek.   Najpopularniejsze są baseny okrągłe, ale konstrukcję stelażową stosuje się również w przypadku całkiem sporych basenów kwadratowych i prostokątnych, w których relaksować się może kilka osób naraz. Dość spora jest też rozpiętość cenowa basenów. O ile tani model na działkę dostaniemy już za kilkaset złotych, o tyle basen, w którym da się pływać i nurkować – nawet w towarzystwie – potrafi kosztować nawet kilka tysięcy złotych.    
  • Zalety basenów na stelażu
    Do niewątpliwych zalet basenów stelażowych należą:
  • przystępne ceny;
  • łatwy i szybki montaż;
  • łatwy demontaż;
  • wytrzymałość na napór dużych ilości wody.
  Baseny na stelażu często uważane są za przystępniejszą cenowo alternatywę basenów kanadyjskich. Są jednak od nich dużo mniej wytrzymałe, choć ich odporność na uszkodzenia i napór wody, jest wyższa, niż w przypadku innego taniego rozwiązania – basenów rozporowych.    Jak na stosunkowo przystępne ceny, baseny te charakteryzuje naprawdę duża trwałość. Użyte materiały są odporne na warunki atmosferyczne panujące w sezonie – zwłaszcza wysokie temperatury i promienie UV.   Montaż basenów stelażowych jest bardzo prosty i użytkownicy radzą sobie z tą czynnością bez problemu we własnym zakresie. Ma to spore znaczenie, kiedy weźmiemy pod uwagę fakt, że większość producentów basenów tego typu zaleca ich demontaż po sezonie.    Przechowywanie suchego, prawidłowo złożonego basenu w miejscu, gdzie nie jest on narażony na działanie mrozów, sprawi, że będzie on użyteczny i estetyczny w kolejnych sezonach.    
  • Dlaczego baseny stelażowe nie są rozwiązaniem idealnym?
    Mimo oczywistych plusów, jakimi są cena i łatwość montażu, baseny stelażowe mają też swoje wady. Jedną z nich jest konieczność nie tylko opróżnienia, ale też wysuszenia i demontażu basenu po sezonie. Warunki atmosferyczne panujące zimą w naszym klimacie są trudne do przewidzenia i nawet kiedy zapowiadana jest łagodna i bezmroźna zima, trzeba liczyć się z niespodziankami. Duże mrozy mogą mieć negatywny wpływ na tworzywo niecki rozpiętej na stelażu. Może ona stać się bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne.   Mimo, że demontaż basenu ze stelażem nie jest bardzo skomplikowany, wymaga zachowania dużej ostrożności w celu uniknięcia uszkodzeń. Nawet w przypadku niewielkich basenów, nie zaleca się wykonywania tej  czynności przez jedną osobę. Jednym słowem – basen ze stelażem nie jest rozwiązaniem idealnym. Jeśli nie chcemy tracić majątku na basen ogrodowy, który jednocześnie nie będzie rozwiązaniem wybitnie sezonowym i tymczasowym, warto zastanowić się nad basenem poliestrowym. Niecki tego typu basenów są odporne na większość zagrożeń czyhających na powłoki basenów na stelażu. Nie trzeba ich demontować po sezonie i stanowią prawdziwą ozdobę posesji, podnosząc jej prestiż, czego nie można powiedzieć o sezonowych basenach na stelażu. 

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!