Jak przygotowywać baseny ogrodowe na lato?

utworzone przez | cze 22, 2021

Sezon letni wkrótce się rozpocznie. Razem z wakacjami dzieci szkolnych i przedszkolnych. Dzieci będą częściej w domu, zatem trzeba zorganizować im rozrywkę.
Szczęśliwi Ci którzy mają domy jednorodzinne, podwórko i własny basen ogrodowy. To przecież miejsce, w którym dzieci spędzą mnóstwo czasu, szczególnie w sezonie letnim. Jak zatem przygotować basen ogrodowy na lato? Odpowiedź zajmie nam to trochę czasu, ale mamy nadzieję, że przekażemy Ci wszelkie dostępne możliwości i konieczności.

Dmuchane baseny ogrodowe?

Można je sklasyfikować jako typowe baseny dla dzieci. Zważywszy na to, że traktujemy je jako rozwiązania chwilowe i jednorazowe to nie wymagają wielkich przygotowań. Znajdujesz sklep internetowy, przeglądasz ofertę i wybierasz taki dmuchany rodzaj basenu ogrodowego. Dmuchasz, dolewasz wody i gotowe. To coś dla spóźnialskich,
którzy jeszcze nie mają basenu w ogrodzie (a taki basen poliestrowy może być u Ciebie już po 2 tygodniach!). Zamiast brać się za rozwiązania chwilowe może lepiej wybrać basen ogrodowy, który będzie nie na lato, a na lata? Dmuchane baseny ogrodowe, baseny stelażowe, baseny rozporowe i inne tego typu baseny to coś na krótszą lub dłuższą chwilę,
z oczywistymi ograniczeniami.

basen w ogrodzie cieszy całą rodzinę

Do meritum – od czego zacząć przygotowując basen na lato?

Jeśli jesteś wśród posiadaczy basenu poliestrowego czy innych wysokiej klasy basenów ogrodowych to należy zacząć od porządków. Nieważne jaką ma pojemność litrów wody, rozmiar, kształt czy jaki to rodzaj konstrukcji. Jeśli Twój basen ogrodowy był zakryty lub ma zadaszenie basenowe to pracy masz mniej, bo nie trzeba wyławiać różnych nieczystości (np. liście, gałęzie itd.). Jakie akcesoria przydadzą się do wysprzątania takich basenowych śmieci? Zwykły podbierak pomoże Ci oczyścić wodę.

Co z wodą w basenie ogrodowym?

Teraz należy wypuścić wodę z basenu (bo przecież na zimę nie spuszczamy całości z wiadomych względów). Mając pustą nieckę trzeba ją dokładnie wyczyścić i sprawdzić czy nie ma pęknięć. Do czyszczenia basenów polecamy detergenty i dużą gąbkę. Substancje czyszczące powinny zawierać wodorotlenek sodu i alkohol, aby usunąć tłuszcz i osad (pamiętaj, aby czyścić basen w rękawicach!). Basen ogrodowy warto czyścić dokładnie wszystkie budzące wątpliwości miejsca. Nawet jeśli miałoby to trwać nie godziny, a dni. Twój basen będzie przecież Twoim domowym SPA. Sprawdź też skimmer, filtry, pompę. Jeśli czujesz, że trzeba je wymienić, naprawić czy wyczyścić to teraz jest na to idealny czas.

praca w ogrodzie dotyczy też basenów ogrodowych

Niecka basenu w ogrodzie jest czysta – co teraz?

Usunięto przez Ciebie widoczne brudy z niecki i wszystkie śmieci z dna. Teraz napuszczasz świeżą wodę i musisz ją chemicznie uzdatnić. Zanim zaczniesz z tym działać,
we wpuszczonej wodzie należy wyrównać poziom pH (powinien wynosić stan pomiędzy 7,0, a 7,4). Używa się do tego środków „pH minus” i „pH plus”. Wyrównane?
Można działać dalej. Skoro uzupełnianie basenu ogrodowego odpowiednią ilością wody jest już za Tobą i pH jest takie jakie ma być, teraz walczymy z nieprzyjemnymi,
zielonymi glonami. Dodajesz do basenu środki chemiczne, które mają sprawić, że tych mikroorganizmów już nie będzie (szkodzą nie tylko estetyce wody, ale i Twojemu zdrowiu (szerzej pisaliśmy o tym na blogu w artykule „Dlaczego w basenie ogrodowym powstają glony i jak się ich pozbyć?„).

Glony pokonane – to koniec porządku i początek kąpania?

Jeszcze nie. Teraz walczysz o krystalicznie czystą wodę. Najlepiej sięgać po takie środki jak Flockfix lub Superkalgu. Taki roztwór rozcieńczamy w naczyniu (środek + woda),
a potem rozprowadzamy po tafli wody – włączasz jej obieg i filtrujesz aż woda będzie krystalicznie czysta. Ewentualne większe pozostałości usuwasz specjalnym odkurzaczem.

Basen ogrodowy na lato to nie tylko czyszczenie

Owszem wszystkie baseny ogrodowe, czyli idealne lekarstwo na upalne dni, wymagają skrupulatnego oczyszczenia jeszcze przed sezonem. Czasami warto też jednak pomyśleć rozbudowie basenu o zadaszenie, które może przedłużyć czas korzystania z basenu o 4 miesiące (mniejsze będą też koszty podgrzewania wody w basenie). Decydując się na zakup zadaszenia teraz oszczędzisz też w przyszłym roku na czasie poświęconym na sprzątanie. Warto także zadbać o akcesoria basenowe do zabawy dla dzieci. Dmuchane baseny w ogrodzie odradzamy, ale już materace, koła, piłki czy inne zabawki na pewno sprawią, że zabawy basenowe w letnie, upalne dni będą jeszcze atrakcyjniejsze.
Baseny ogrodowe to najlepsze place zabaw w lato. Przygotuj swój odpowiednio.

baseny ogrodowe to frajda dla osób w każdym wieku

Basen ogrodowy przygotowany i gotowy – czy to koniec pracy?

Zdecydowanie nie. Zakończenie przygotowań basenu do lata to nie koniec obowiązków podczas jego trwania. Trzeba na bieżąco dbać o poziom pH (bo to rzutuje na skuteczność chemii), kontrolować poziom chloru i dbać o filtrację wody. Do bieżącej „higieny” w basenie ogrodowym warto też mieć specjalny odkurzacz. A najważniejsze jeśli chodzi o basen w lato? Bawcie się dobrze w wodzie, bo do tego służą baseny Superpools. Może znajdziesz w naszej ofercie coś dla siebie? Sprawdź nasz katalog basenów i zaglądaj na blog.

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!