Pytania, które musisz sobie zadać zanim zdecydujesz się na basen ogrodowy.

utworzone przez | lut 15, 2019

Decyzja o zakupie konkretnego typu basenu ogrodowego nie należy do najprostszych. Niestety nie ma uniwersalnych rozwiązań, które będą pasowały do każdego. Aby upewnić się, czy wymarzony basen spełni Twoje oczekiwania, przed podjęciem ostatecznej decyzji, musisz zadać sobie kilka podstawowych pytań.

Najpopularniejsze rodzaje basenów ogrodowych

Do wyboru masz kilka możliwości. Najpopularniejszymi rodzajami basenów ogrodowych są:

baseny poliestrowe;

baseny polipropylenowe;

baseny betonowe (murowane);

Więcej na ich temat pisaliśmy w tym miejscu.

Bez względu na to, który rodzaj najbardziej wpisuje się w Twoje plany i oczekiwania, przed podjęciem decyzji musisz przeprowadzić szczegółową analizę.

Co brać pod uwagę, wybierając rodzaj basenu ogrodowego?

Wybierając rodzaj basenu ogrodowego pod uwagę musisz brać następujące cechy:

  • Metoda i koszty konserwacji;

  • Czas realizacji inwestycji;

  • Trwałość;

  • Atrakcyjny wygląd;

  • Koszt początkowy i długoterminowy;

  • Możliwości wykorzystania (ewentualne akcesoria, o których marzysz);

  • Tekstura powierzchni.

Pytania, na które powinieneś znać odpowiedzi.

Który typ basenu ogrodowego jest najłatwiejszy w instalacji?

W wielu przypadkach czas realizacji odgrywa bardzo istotną rolę. Jeżeli chcemy, aby basen pojawił się w naszym ogrodzie w kilka tygodni powinniśmy zdecydowanie postawić na gotowe niecki basenów poliestrowych oraz polipropylenowych. Fakt, każdy basen ogrodowy, który instalujemy w ziemi, wymaga dodatkowych prac budowlanych, jednak baseny murowane wymagają znacznie więcej czasu.

Jaki rodzaj basenu będzie najlepszy w zakresie konserwacji? Konserwacji nie unikniemy. Każdy rodzaj basenu wymaga opieki, w mniejszym lub większym stopniu. To, ile czasu jesteśmy w stanie miesięcznie poświęcić na jego pielęgnacje, jest bardzo istotnym parametrem podczas dokonywania wyboru. Gotowe niecki basenów poliestrowych oraz polipropylenowych są o wiele łatwiejsze w utrzymaniu i konserwacji, niż baseny betonowe. Jaki rodzaj basenu ogrodowego będzie najbardziej trwały?

W tej kwestii nie ma wątpliwości. Betonowa, murowana struktura basenu przetrwa prawdopodobnie wszystko. Wykończenie wnętrza jest bardzo solidne, jednak należy pamiętać, że co kilka lat (8-12 lat) powinno odświeżać się jego powierzchnię.

Jak ma wyglądać mój basen ogrodowy i jaki kształt pasuje do mojego ogrodu?

Baseny murowane i żelbetowe w 100% możemy dostosować do swoich oczekiwań (oczywiście biorąc pod uwagę powierzchnię naszego ogrodu). Samodzielnie możemy wskazać kształt, głębokość jak i poziom nachylenia dna. W przypadku basenów z tworzyw sztucznych możemy wybierać wśród gotowych rozwiązań, które oferuje producent basenów.

Jaki mam budżet i jak kształtują się ceny poszczególnych typów basenu?

Oczywiście cena także jest dość istotnym czynnikiem decyzyjnym. Baseny betonowe zawsze będą wymagać większych nakładów finansowych, niż gotowe niecki basenów z tworzyw sztucznych. Pamiętajmy także, że koszt samego basenu i jego instalacji to nie wszystko. Podczas wyboru konkretnej niecki, należy wziąć pod uwagę również koszt utrzymania basenu oraz jego przyszłej konserwacji.

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!