JAK DOBRAĆ DO BASENU ODPOWIEDNIĄ FILTRACJĘ?

utworzone przez | maj 27, 2014

Woda w naszym basenie koniecznie musi być filtrowana, bez tego szybko stanie się mętna i brudna. Do wody bez przerwy dostają się różne zanieczyszenia, a co za tym idzie rozwijają się bakterie i drobnoustroje. Jest tylko jeden sposób, aby tego uniknąć – należy dobrać odpowiednią filtrację.

Powinno się instalować filtracje piaskowe, ponieważ tylko one filtrują wodę we właściwy sposób. Najlepsze są filtry wykonane z poliestru, ponieważ są one praktycznie niezniszczalne, te wykonane z polietylenu z czasem ulegają odkształceniu i niestety po paru latach nadają się do wymiany.

Każdy filtr do odpowiedniej pracy potrzebuje dopasowanej pompy ssąco-tłoczącej, która będzie pobierać wodę z basenu, a później, już po przejściu przez złoże piaskowe, wtłoczy ją do niego z powrotem. Podczas przeciskania się wody przez złoże piaskowe, wszelkie zanieczyszczenia pozostają na ziarnkach piasku, a woda staje się świeża i czysta.

Z czasem może okazać się, że osady, już po przefiltrowaniu, dostają się znowu do basenu. Jest to oznaka zanieczyszczonego złoża, stąd też należy pamiętać o jego regularnym płukaniu i wymianie co 2-3 lata.

Chcąc dobrać właściwe urządzenia, trzeba zadać sobie kilka pytań.

Pierwsze z nich, to to czy basen znajduje się wewnątrz budynku czy na zewnątrz.

Dlaczego?

Filtracje dzielą się na te, które są przeznaczone do basenów użytkowanych cały rok i do tych, których używamy tylko sezonowo. Można więc szybko wywnioskować, że jeżeli planujemy mieć basen całoroczny należy zainwestować w bezawaryjny zestaw wysokiej jakości.

Kolejnym krokiem jest zaplanowanie przeznaczenia basenu.

Do basenów publicznych należy dobrać filtrację, która będzie spełniała wymogi instytucji państwowych. Tylko filtracje z atestem do publicznego użytkowania są w pełni akceptowalne. Ich jakość i sposób wykonania gwarantują bezawaryjną pracę przez wiele lat.

Przy basenach prywatnych można dobrać filtrację klasy Standard. Zestawy Standard nie mają atestów, ale przy użytkowaniu prywatnych basenów, sprawdzają się w 100%. Są ciche i ekonomiczne, a co za tym idzie przyjemne dla użytkowników.

Trzecim warunkiem jest oczywiście wielkość danego basenu.

Z wiadomych przyczyn do basenu o kubaturze 20m3 nie możemy zainstalować takiej samej filtracji jak przy basenie 90m3. Podkreślmy jeszcze raz, że celem filtracji jest dokładne oczyszczenie wody. Podstawowym błędem jest dobieranie zbyt słabych urządzeń, ale równie poważnym jest dobieranie ich zbyt mocnych. W celu dobrania odpowiedniej mocy najlepiej jest zwrócić się do profesjonalnej firmy, ponieważ tylko to da 100% pewność, że filtracja będzie odpowiednio działać.

Ostatnim podstawowym pytaniem jest, gdzie będzie umieszczona filtracja?

Woda w swoim obiegu pokonuje różne odległości. Jeżeli planujemy instalację urządzeń bezpośrednio przy basenie, w tzw. „maszynowni” to z reguły moc urządzeń może być mniejsza. W przypadku, gdy wygodniejsze dla użytkownika jest zainstalowanie ich w swoim garażu, domu czy altance, należałoby pamiętać, że w zależności od odległości od basenu, trzeba dobrać odpowiednio mocniejszą filtrację.

Pamiętajmy, że na rynku pojawia się wiele nowych firm oferujących swoje urządzenia w niskich cenach. Zachęcamy jednak do skrupulatnego zapoznania się z ich producentem, specyfikacjami i opisami technicznymi. Mimo wszystko są to urządzenia elektryczne, które jeżeli będą niskiej jakości, mogą bezpośrednio zagrażać użytkownikom!

Woman diving underwater

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!