Co warto wiedzieć o największym basenie na świecie

utworzone przez | lut 27, 2020

Nie da się ukryć, że nie wszyscy są gorącymi zwolennikami kąpieli w basenie. Jednak nawet najwięksi przeciwnicy basenów choćby z ciekawości, chętnie zamoczyli by stopy w największym basenie świata. Jakie właściwie są jego wymiary i gdzie się znajduje?

Crystal Lagoon – perła kurortu Algarrobo

Największym na świecie odkrytym basenem, jest obecnie obiekt przy ośrodku San Alfonso del Mar, w kurorcie Algarrobo. Imponujący kilometr i 13 metrów długości basenu, ciągnie się pomiędzy morzem, a zabudowaniami hotelowymi. Jak nietrudno się domyślić, pokonywanie długich dystansów wpław nie jest jedyną atrakcją, jaka czeka turystów na Crystal Lagoon. Basen jest wystarczająco ogromny, by można było po nim żeglować a także pływać na nartach wodnych, lub kajakiem. Możliwe jest również głębokie nurkowanie, ponieważ oprócz imponującej powierzchni, basen zalicza się do najgłębszych na świecie – można tu zejść na głębokość aż 35 metrów.

Skąd Crystal Lagoon bierze wodę?

Tak ogromny i głęboki basen mieści aż około 250 milionów litrów wody. Na szczęście nie obciąża to w żaden sposób wodociągów miejskich Algarrobo, ani nie uszczupla zasobów wody słodkiej na naszej planecie. Woda w Crystal Lagoon pochodzi wprost z pobliskiego pacyfiku, skąd doprowadzana jest specjalnym systemem filtrującym i utrzymującym stałą temperaturę na poziomie 26 stopni Celsjusza.

Ile to kosztuje?

Pewien obraz imponujących kosztów budowy Crystal Lagoon daje nam cena samego systemu filtrującego. To aż 3,5 miliona dolarów amerykańskich! Koszty utrzymania i konserwacji basenu również nie są niskie – to niemal 4 miliony dolarów rocznie. Sama budowa kosztowała niemal 2 miliardy dolarów… Obiekt jest jednak znany na całym świecie i każdy turysta, który odwiedza Chile, uważa Crystal Lagoon za żelazny punkt programu wizyty, o ile tylko uda mu się zatrzymać w Algarrobo. Niestety nie jest to przyjemność dostępna na każdą kieszeń – ceny atrakcji na Crystal Lagoon są proporcjonalne do kosztów jego budowy i utrzymania.

Żagle na basenie

Dzięki imponującej powierzchni 8 hektarów, Crystal Lagoon jest jedynym basenem, który umożliwia uprawianie wielu popularnych sportów wodnych przy użyciu nowoczesnego sprzętu. Możliwy jest windsurfing, narty wodne, pływanie kajakiem i inne atrakcje, dostępne zazwyczaj na większych zbiornikach. Kurort zapewnia również liczne atrakcje na lądzie, więc pobytem nad Crystal Lagoon będą usatysfakcjonowani nawet umiarkowani miłośnicy pływania. Oprócz SPA, jacuzzi i płytkich brodzików w sam raz do zamoczenia nóg, znajduje się tu mnóstwo pubów i restauracji. Przed wybraniem się do jednego z lokali, warto jednak rozruszać się nieco na jednym z boisk do siatkówki, lub kortów tenisowych.

Brak tłoku – nie tylko dzięki wielkości

Nad tym ogromnym basenem nigdy nie ma tłoku. Przyczyną tego stanu rzeczy jest nie tylko wielkość obiektu, ale też ceny obowiązujące w kurorcie, przy którym jest on położony. Chętnych na żeglowanie po basenie jest wielu, muszą się oni jednak liczyć z cenami – prawdopodobne równie, a nawet bardziej słonymi, niż woda w słynnym basenie. Budowniczowie ścigają się w biciu rekordów – największych, najdłuższych i najgłębszych atrakcji wodnych. Imponujący basen Crystal Lagoon jeszcze długo jednak będzie tym największym na świecie basenem odkrytym. Ten ekskluzywny obiekt naprawdę trudno będzie przebić pod względem wielkości, długości i liczby dodatkowych atrakcji dostępnych gościom w bliskim sąsiedztwie.

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!