Ile kosztuje wynajęcie dźwigu do osadzenia basenu poliestrowego?

utworzone przez | sty 29, 2020

Realizacja niektórych projektów – na przykład budowy domu – nie może obejść się bez ciężkich maszyn. Zakup tego typu sprzętu często przerasta jednak możliwości niejednej małej firmy budowanej, o prywatnych użytkownikach nie wspominając. Zaczynając budowę, warto więc zainteresować się wcześniej – jaki jest koszt wynajmu dźwigu?

Wynajem dźwigu – kto świadczy usługi i kto z nich korzysta

Bez dźwigu wykonanie niektórych czynności, takich jak montaż dużych, stalowych lub betonowych konstrukcji byłby niemożliwy, albo przynajmniej mocno utrudniony. Niestety koszt zakupu dźwigu nie jest mały i w przypadku sporadycznie wykonywanych prac zupełnie nieuzasadniony. Tym bardziej, że nie wystarczy posiadać dźwig – należy jeszcze dysponować odpowiednimi umiejętnościami i uprawnieniami do jego obsługi. Nic więc dziwnego, że wiele firm widzi w wynajmowaniu dźwigów – z obsługą, lub bez – bardzo dobry interes.

Kto świadczy tego typu usługi?

Na rynku działa wiele wypożyczalni sprzętu budowlanego, które mają w swojej ofercie również dźwigi i żurawie budowlane. Ich wynajęcie najczęściej jest możliwe zarówno z obsługą, jak i bez – jeśli tylko firma korzystająca z wynajmu zatrudnia operatora dźwigu. Istnieją jednak również firmy – czasem nawet składające się z jednego dźwigu i operatora-właściciela w jednej osobie, które specjalizują się wyłącznie w usługach dźwigowych. W tym przypadku wynajem dźwigu możliwy jest najczęściej jedynie wraz z operatorem.

Kto korzysta z usług dźwigowych?

Dźwig przydaje się nie tylko na placu budowy nowego domu metodą gospodarczą. Z wynajmu tego typu sprzętu korzystają czasem również firmy budowlane, czy producenci basenów, oferujący również usługę montażu swojego produktu. Wynajęcie maszyny wraz z operatorem umożliwia firmie nabranie pewnego rozmachu w działaniu. Możliwe staje się nie tylko wykańczanie budynków, czy budowa metodami nie powodującymi konieczności użycia ciężkiego sprzętu. Korzystając z usługi wynajmu, nowa firma oszczędza jednak nie tyko na zakupie urządzenia, ale też na kosztach zatrudnienia specjalisty do jego obsługi. Na etapie rozwoju, gdy liczy się ograniczanie wszelkich wydatków, jest to oszczędność nie do pogardzenia.

Ile to właściwie kosztuje?

Koszt wynajmu dźwigu uzależniony jest od wielu czynników. Przede wszystkim – od typu maszyny. Im większy udźwig żurawia – tym wyższa cena wynajmu. Cena zależy również od czasu, na jaki wynajmowane jest urządzenie. Zwykle nie ma możliwości wynajęcia dźwigu na mniej, niż 8 godzin w przypadku urządzeń samojezdnych. Minimalny czas wynajmu jest odpowiednio dłuższy w przypadku żurawi wymagających montażu w miejscu pracy. Przykładowo: koszt wynajmu dźwigu 50-tonowego wynosi około 180 złotych za godzinę. W przypadku wynajmu na dłuższy termin, cena jednostkowa godziny pracy urządzenia wraz z operatorem spada. W przypadku urządzenia o dwukrotnie większym udźwigu, cena godziny pracy urządzenia i operatora jest niemal dwukrotnie wyższa. Do kosztów tych należy doliczyć dojazd dźwigu na miejsce – tu stawki liczone są w kilometrach i wynoszą zwykle w granicach 15 złotych za kilometr. Mimo stosunkowo wysokich kosztów, wynajem dźwigów jest opłacalny dla obu stron – dla najemcy przede wszystkim z powodu braku konieczności zamrażania środków w urządzeniu, które przydaje się na budowie jedynie przez pewien czas.

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!