Jak nauczyć się pływać?

utworzone przez | sie 20, 2019

Jak nauczyć się pływać? To pytanie spędza sen z powiek wszystkim, którzy nie nabyli tej umiejętności w dzieciństwie. Na szczęście na naukę nigdy nie jest za późno i zarówno dzieci, jak i dorośli, przy odrobinie motywacji, mogą rozpocząć swoją przygodę z pływaniem praktycznie w każdej chwili.

Zalety pływania

 

Umiejętność pływania jest nie tylko przydatna, ale także bardzo korzystna dla naszego zdrowia. W czasie godzinnego treningu w wodzie jesteśmy w stanie spalić nawet 500-600 kcal. W gratisie dostajemy masę mięśniową i atrakcyjną rzeźbę naszej sylwetki.

To jednak nie wszystko, na uwagę zasługują przede wszystkim liczne korzyści zdrowotne:

 • pływanie wspomaga układ oddechowy;

 • zbawiennie odciąża nasze stawy;

 • pobudza układ krążenia;

 • wzmacnia kondycję i mięśnie, które są odpowiedzialne za prawidłową postawę;

 • obniża poziom cholesterolu;

 • redukuje stres i ma pozytywny wpływ na sen;

 • może zmniejszać nadmiernie ciśnienie krwi;

 • wpływa pozytywnie na nastrój.

Poza tym to świetny sposób na relaks i ochłodę w trakcie doskwierających w ostatnim czasie upałów.

 

Kiedy nauczyć się pływać?

  Czy istnieje najlepszy wiek na naukę pływania? Tak – im szybciej, tym lepiej. Dzieci łatwiej przyswajają nowe umiejętności związane z koordynacją ruchową. Dodatkowo nie mają w sobie skumulowanego przez lata lęku i obaw, co często jest sporą przeszkodą dla dorosłych. Są to jednak jedyne udogodnienia. Jeżeli nie nauczyliśmy się pływać w dzieciństwie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby naukę zacząć w starszym wieku. Wszystko jest zależne od naszych chęci. Jeśli zastanawiasz się jak nauczyć się pływać mamy na to jedną radę. Zamiast myśleć, idź na basen. Najlepiej od razu. Nigdy nie będzie idealnego momentu. Nie szukaj żadnych wymówek, tylko zacznij podejmować w tej kwestii pierwsze kroki, które opiszemy w dalszej części wpisu. Nie ma na co czekać.

Nauka pływania dla dorosłych

  Dorośli bardzo często mają dużo więcej obaw w stosunku do wody niż dzieci. To, co najczęściej nas powstrzymuje przed podjęciem pierwszych lekcji, jest lęk przed zachłyśnięciem się wodą lub brakiem możliwości złapania oddechu. Jednym słowem boimy się, że podczas nauki po prostu się utopimy. Dodatkowym problemem jest zwykły wstyd, który powstrzymuje nas przed rozpoczęciem lekcji z trenerem. Wiele dorosłych uważa, że szkółki pływania prowadzą lekcje głównie dla najmłodszych, co jest oczywiście nieprawdą. Wielu dorosłych przełamuje swoje obawy i z powodzeniem podejmuje się nauki. Najważniejszą kwestią jest nasza motywacja, chęci oraz nastawienie.  

Jak pokonać lęk przed wodą?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na przełamanie lęku przed wodą. Przede wszystkim musimy rozpocząć od pracy nad własnymi myślami. Zamiast walczyć z wodą, musisz nauczyć się z nią współpracować.

Na początku możesz trzymać się kilku podstawowych zasad, które zmniejszą ryzyko problemów do minimum:

 • Ucz się pływać na basenie, pod okiem instruktora i ratownika

 • Nigdy nie pływaj sam. Najlepiej, jeżeli druga osoba będzie dobrym pływakiem.

 • Stopniowo przyzwyczajaj się do wody. Pokonuj swoje kolejne granice. Zanurz się na wysokość ramion, jednak nie trać gruntu pod nogami.

 • Unikaj pływania w skrajnych warunkach. Jeżeli uczysz się pływać np. w przydomowym basenie, wybieraj umiarkowaną pogodę.

 • Do nauki wybieraj tylko i wyłącznie zbiorniki ze stałą wodą.

 • Unikaj lodowatej wody, która może negatywnie wpływać na ruchy Twojego ciała.

Najlepszą metodą na dobre samopoczucie w wodzie jest rozluźnienie i wiara we własne możliwości. Jeżeli nauka będzie obejmować stopniowe pokonywanie własnych myśli i granic, wszystko pójdzie dobrze.

Jak nauczyć się pływać – samodzielnie czy z trenerem?

Jak nauczyć się pływać ? Próbować samemu, czy zapisać się na lekcje z trenerem? Oczywiście wszystko zależy od Ciebie. Możesz to zrobić samodzielnie, pod okiem bliskiej osoby oraz ratownika lub skorzystać z profesjonalnego kursu pływania. Nauka pływania z trenerem jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla osób, które odczuwają lęk przed wodą. Dodatkowo takie lekcje przynoszą najszybsze efekty. Jeżeli z góry opłacimy cały kurs, trudniej będzie nam z niego zrezygnować w razie spadku motywacji.      

Od czego zacząć samodzielną naukę pływania?

  Jeżeli nie chcesz ponosić dodatkowych kosztów i masz motywację do nauki, jak najbardziej możesz nauczyć się pływać samodzielnie. Jak nauczyć się pływać samodzielnie?
 • Rozpocznij od stopniowego oswajania się z wodą. Wchodź do wody powoli, najpierw do pasa, później do ramion, następnie spróbuj zanurzyć na chwilę głowę w wodzie.
 • Stań w miejscu, w którym poziom wody będzie sięgał na wysokość klatki piersiowej. Złap się rękami krawędzi basenu i naprzemiennie podnoś nogi, raz lewą, raz prawą. Pozwól nogom powoli opadać, aby po kilku, kilkunastu minutach odrywać nogi jednocześnie.
 • Drugim ćwiczeniem, które może pomóc, jest zanurzenie się w wodzie na wysokość ramion i podskakiwanie do góry. Do ćwiczenia można dołączyć ręce, wykonując półkoliste ruchy.
 • Gdy opanujesz podstawy, możesz spróbować położyć się na plecach. Rozluźnij się i rozłóż ręce w literę T, jednocześnie jedną ręką możesz trzymać się krawędzi basenu.
 • Ostatnim krokiem jest nauka oddychania pod wodą. Zanurzaj twarz w wodzie i wypuszczaj powietrze nosem.
 

Akcesoria do nauki pływania

  Jeśli chcesz ułatwić sobie proces nauki pływania, możesz użyć dodatkowych akcesoriów. Świetnie sprawdzą się deski do nauki pływania oraz tzw. makarony, które możesz trzymać rękami. Dzięki temu szybko nauczysz się koordynować płynny i spokojny ruch nogami. Dodatkowo możesz zaopatrzyć się w okulary, które ochronią Twoje oczy oraz klips na nos, który wyeliminuje Twój lęk przed zanurzeniem głowy.  

Najłatwiejszy styl pływacki

Jaki styl pływania jest najlepszy dla początkujących? Chyba nie ma w tej kwestii jednej, prawidłowej odpowiedzi. Większość osób, która rozpoczyna przygodę z pływaniem zaczyna od klasycznej żabki lub pływania pieskiem.

Jak nauczyć się pływać żabką?

Połóż się płasko na wodzie. Wyciągnij ramiona do przodu i odepchnij wodę na boki, aż do tułowia. Jednocześnie pod wodą wykonujemy ruch nogami, zginając kolana do siebie i wypychając ponownie do tyłu. Na koniec dokładamy pracę głową, która powinna chować się pod wodą w momencie wypychania rąk do przodku.

Jak nauczyć się pływać pieskiem?

  Drugim popularnym stylem pływackim wśród osób, które dopiero rozpoczynają naukę, jest pływanie pieskiem. Ruchy rękami przypominają te, które wykonują nasze czworonogi. Styl jest dość łatwy do opanowania. Nie musimy wydychać powietrza pod wodą i zanurzać głowy, dodatkowo nie kosztuje nas to zbyt wielkiego nakładu sił i umiejętności. Jeżeli nauczymy utrzymywać się na wodzie połowa sukcesu za nami.  

O czym musisz pamiętać na początku przygody z pływaniem?

 

Podczas nauki pływania trenuj tylko i wyłącznie w basenach publicznych lub przydomowych. Zawsze pod okiem osoby, która potrafi dobrze pływać. Dopiero w momencie, gdy opanujesz podstawowe umiejętności, możesz wybrać się na strzeżone kąpieliska.

Bez względu na umiejętności nigdy nie pływaj po dużych, głębokich zbiornikach wodnych, w miejscach zabronionych lub po spożyciu alkoholu.

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!