Jak spuścić wodę z basenu?

utworzone przez | mar 23, 2019

Własny basen w ogrodzie pozwala zrelaksować się po ciężkim tygodniu w pracy. Pozwala zadbać o siebie, o swoje zdrowie, zwiększyć poziom codziennej aktywności fizycznej. Jest marzeniem bardzo wielu osób, marzeniem, które już teraz może się ziścić!

Aby codzienne korzystanie z niecki było komfortowe i bezpieczne, należy starannie dbać o utrzymanie jej w czystości i dobrych warunkach użytkowych.

Odpowiedź na pytanie – jak spuścić wodę z basenuprzyda nam się nie tylko jesienią, ale także za każdym razem, gdy chcemy basen oczyścić a ściany niecki umyć. Cała procedura wygląda podobnie.

Sezon letni w naszym kraju trwa krótko, dlatego należy pamiętać o tym, że basen należy przygotować i zabezpieczyć na czas zimy. Jednym z pierwszych etapów jest właśnie spuszczenie z niego wody. Kolejnym będzie wyczyszczenie ścian basenu i zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami z powietrza.

Czy trzeba spuszczać wodę z basenu?

W zależności od tego, jakim dysponujemy basenem i jakie zalecenia zawarł w instrukcji obsługi producent, możemy spotkać się z informacją, aby nie spuszczać całkowicie wody z basenu. Najczęściej dotyczy to basenów betonowych, ale można powiedzieć, że wszystkich wkopanych w ziemię. Tak więc należy spuścić wodę z basenu do poziomu około 10-16 cm poniżej wlotu skimmera, dzięki czemu zabezpieczymy ściany niecki, które mogłyby pod wpływem silnych mrozów popękać. Wszelkie dodatkowe sprzęty, różnorodne dysze, skimmery i reflektory należy na czas zimy czy wymiany wody oczyścić i schować w suche miejsce, aby zapobiec ich uszkodzeniu.

Należy pamiętać również o wyczyszczeniu brudu i osadu, który pozostał na ścianach niecki.

Jak spuścić wodę z basenu całorocznego?

Basen ogrodowy standardowo powinien być wyposażony w profesjonalną pompę wody, za pomocą której zostanie opróżniona niecka. Jeśli nie posiadamy takiego urządzenia, zawsze możemy je dokupić. Sprzedawcy podpowiedzą, który model będzie najlepszy.

Pompa wody nie jest skomplikowana w obsłudze i ogranicza się tylko do otworzenia przepustu, którym wycieknie woda. Dotyczy to każdorazowej chęci wymiany wody lub przygotowania basenu do zimy.

Co zrobić z pozostałą w basenie wodą?

Jeśli bierzemy pod uwagę przygotowanie basenu na zimę to nie możemy pozostawić wody w niecce bez przygotowania. Stosując środki zmiękczające wodę, zawierające długotrwale działający algicyd, możemy zapobiec zabrudzeniom i odbarwieniom ścian i dna basenu. Dzięki temu też wiosenne sprzątanie będzie szybsze i skuteczniejsze.

Warto również do basenu wrzucić kilka pływających przedmiotów, takich jak plastikowe butelki, czy inne, bezpieczne pojemniki. Zaabsorbują one siłę wytwarzaną przez przesuwający się lód.

Jak spuścić wodę z basenu – podsumowanie.

Najprostszym rozwiązaniem na to, jak spuścić wodę z basenu jest zaopatrzenie się w pompę. Nie jest to droga inwestycja a znacząco ułatwia korzystanie z basenu. Pompę wody można stosować w większości niecek, niezależnie od modelu, ale o tym poinformuje sprzedawca przy zakupie.

Jeżeli mimo powyższych instrukcji nie jesteśmy pewni, jak spuścić wodę z basenu lub nie orientujemy się w jaki sposób korzystać z pompy, mamy dwie opcje. Zawsze możemy zaczerpnąć informacji z instrukcji montażowej lub skontaktować się z firmą, od której kupiliśmy basen.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące użytkowania basenu, zapraszamy do kontaktu. Pomożemy również dobrać akcesoria do Państwa basenu.
Możemy również dla Państwa „zamknąć” basen i wykonać odpowiedni przegląd techniczny.

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!