Niemowlę, a basen w ogrodzie. Czy małe dzieci mogą bawić się w wodzie chlorowanej?

utworzone przez | maj 27, 2020

Niemowlę, a basen w ogrodzie. Czy małe dzieci mogą bawić się w wodzie chlorowanej?

Wiosna, a następnie lato to świetny czas na basen. Szczególnie w dobie pandemii, gdy wakacje stoją pod znakiem zapytania, a baseny publiczne i aquaparki są zamknięte. Gdy dorośli chcą popływać, a nie mogą, to jeszcze sobie jakoś to wytłumaczą. Ale jak powiedzieć o tym dziecku by obyło się bez płaczu? Nie da się, po prostu trzeba zapewnić mu alternatywę. Na szczęście, takiego problemu nie mają osoby posiadające własne podwórko lub działkę – można tam mieć przecież własny basen ogrodowy. Aby nie było w nim bakterii i różnych drobnoustrojów, w wodzie zapewne znajdywać będzie się chlor. Zastanawiacie się może czy niemowlaki i dzieci mogą kąpać się w takiej wodzie bez przeszkód? Odpowiadamy w artykule.

CZYM JEST CHLOR?

Jest on związkiem chemicznym, który od razu łączy nam się w głowie z publicznymi basenami lub basenami w ogóle. Ma charakterystyczny zapach i zmywamy go po prysznicem po wyjściu z basenu. Dezynfekcja to słowo klucz w przypadku chloru, ale nie pojawia się on tylko w basenach. Chlor znajduje się też w wodzie płynącej z kranów w naszych domach i to dzięki niemu taka woda jest zdatna do picia. Można więc powiedzieć, że chlor to nie tylko basen, ale i nasz codzienny towarzysz, który znajduje się w naszym organizmie w większej czy mniejszej ilości. Wiecie, że w zwykłej soli kuchennej też jest chlor?

PO CO UŻYWAĆ CHLORU W BASENIE?

W wielkim skrócie moglibyśmy napisać, że chlor w basenie, również ogrodowym, jest po to by woda była czysta, by nie było w niej żadnych drobnoustrojów lub bakterii – przecież nie chcemy by szkodziły nam, a co gorsza naszym dzieciom. Regularna pielęgnacja basenu jest konieczna! Pamiętajmy o tym. Wśród takich czynności możemy wymienić na przykład:
  • usuwanie alg
  • koagulacja
  • dezynfekcja
Dezynfekcja basenów chlorem jest bezpieczna, przy zachowaniu środków bezpieczeństwa, i dba o to byśmy nie mieli problemów ze zdrowiem. Mamy tu na myśli zarówno dorosłych, jak i dzieci lub osoby starsze. Wiecie, że bakterie, które przylgnęłyby do Was podczas kąpieli w brudnej wodzie, mogłyby wywołać świąd, zaczerwienienie skórne lub nawet groźniejsze problemy?

NIEMOWLĘ W BASENIE OGRODOWYM

Woda jest naturalnym środowiskiem dla niemowlaka – przecież 9 miesięcy spędziło w wodach płodowych matki. Dlatego dzieci tak lubią wodę, zabawy podczas kąpieli w domu lub na basenie. To dla nich wiele zalet prozdrowotnych, jak każdy ruch, a także korzyść społeczna w postaci większej więzi z rodzicami, rodzeństwem lub rówieśnikami. Wiecie, że według badań, niemowlęta pływające wykazują większą pewność siebie w późniejszych etapach życia?

CZY NIEMOWLAK W BASENIE OGRODOWYM Z WODĄ CHLOROWANĄ JEST BEZPIECZNY?

Oczywiście, że tak, przy zachowaniu środków ostrożności. Przede wszystkim woda z chlorem może lekko szczypać w oczy, dlatego co jakiś czas warto przemyć dziecku oczy wodą z roztworem soli fizjologicznej. Warto też przed samą kąpielą już zakropić oczy dziecka. A skóra? Małe dzieci mają ją szczególnie wrażliwą, dlatego trzeba obserwować ją z uwagą i być pewnym, że dziecko nie jest na chlor uczulone. Po kąpieli należy dziecko dokładnie i  delikatnie osuszyć ręcznikiem oraz nasmarować ciało oliwką – chlor wysusza skórę, dlatego trzeba ją potem nawilżyć. Najważniejsze to obserwować reakcję ciała dziecka, przecież każde ma inną wrażliwość. Wysypka, zaczerwienienia, zmiany skórne – jeśli to się pojawi to warto skontaktować się z pediatrą. Pamiętajmy jednak, że dzieci mają kontakt z chlorem na co dzień, w wodzie pitnej, podczas mycia rąk. Problemem byłby więc nadmiar chloru w organizmie nazywający się hiperchloremia albo jego niedobór – hipochloremia.

DLACZEGO BASEN OGRODOWY TU SUPER SPRAWA?

Ogród, basen, lato – brzmi bardzo idyllicznie. I tak jest. Rozrywka, integracja rodziny, sport i rozwój dla osób w każdym wieku to tylko kilka z plusów. Basen kojarzy nam się z przyjemną ochłodą w gorące dni i tym, że taki basen jest po prostu nasz. Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności i higieny, Twoje potomstwo będzie się świetnie bawić w basenie, a Ty z nim. Podstawą jest obserwacja, bo przecież każdy jest wyjątkowy. Chlor nie jest naszym wrogiem. Przecież niektórzy źle reagują na przykład na orzeszki, a nikt nie wątpi w ich zalety zdrowotne. A kiedy go kupić i jak go wybrać? To już temat na inny artykuł, który znajdziesz klikając TUTAJ.

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!