Seniorzy w basenie – korzyści zdrowotne

utworzone przez | sty 18, 2021

Wszyscy wiemy, że w zdrowym ciele zdrowy duch. To nie jest tylko przysłowie czy puste słowa. To prawda, do której warto się stosować, niezależnie od wieku. Różnorodną aktywność poleca się już najmłodszym. Później zachęca się do niej starszych. W końcu dochodzimy do tych najstarszych. Senior w basenie? Jak na tym skorzysta?

 

Bezpieczeństwo w basenie

Niestety jak to z wiekiem, im człowiek starszy tym więcej mu dolega. Bo ze sportem to nie do końca jest tak, że od tak można na niego ruszyć wyczynowo. Lepiej dbać o siebie całe życie, systematyczność opłaci się również w wieku seniorskim. Warto natomiast zaznaczyć, że w przypadku basenu, ryzyko kontuzji jest naprawdę minimalne. Brak tu takich obciążeń jak na przykład podczas biegania, jazdy na rowerze nawet nordic walking. Nie upadniesz na podłogę, nie poobijasz się, unikasz większego ryzyka naciągnięć.

 

Zalety czysto fizyczne

W wodzie otyłość tymczasowo traci na wadze, słyszeliście o tym? Najpierw po prostu czujemy się lżejsi, potem tacy się stajemy. Oczywiście nie z dnia na dzień, ale od czegoś trzeba zacząć. Nie znaczy, że w basenie ćwiczy się tylko po to by zrzucić na wadze. O nie, baseny mają więcej korzyści. Na co wpływa trening w basenie? To między innymi:

– jędrniejsza skóra i ukrwienie

– lepsze krążenie i sylwetka

– poprawienie się koordynacji ruchowej

– spalanie tkanki tłuszczowej

– zmniejszenie ryzyka osteoporozy, obrzęków i zakrzepów

Już sama obecność w wodzie sprawia, że jesteś przez nią masowany. Nawet jeśli nie umiesz wyczynowo pływać, to może pomóc choćby wylegiwanie się w mniejszym basenie ogrodowym i gimnastyka.

 

Psychika, a trening seniora w basenie

Basen ogrodowy, publiczna pływalnia czy też nawet mały zbiornik wodny na działce, wszystkie one nie tylko wpływają na zdrowie fizyczne, lecz i na psychiczne. Rzecz jasna pozytywnie.

Publiczne baseny to miejsca spotkań, ale w tzw. „covidowych czasach” nie ma na to szans. Zatem zostają nam własne baseny, choć także z ograniczeniami odwiedzin. Bo basen to miejsce na imprezę z najbliższymi. Atrakcja dla wnuków. Idylla na relaks. Zatem o zdrowie dzięki basenowi dbajmy na miarę możliwości.

Bardziej zaawansowani sportowo seniorzy często próbują też zimą morsowania, ale mając ogrzewanie basenu lub zadaszenie, morsem być nie trzeba i korzystać z basenu można w zimniejszych miesiącach. Wiecie, że zadaszenie basenu może wydłużyć sezon pływacki nawet o 4 miesiące? A, że z naszą pogodą ciężko być na bieżąco i ją przewidzieć to lepiej wyprzedzać jej humory.

 

Woda dobrze wpływa na seniora

Teoretycznie z wiekiem wydajność organizmu ciągle spada. To jednak coś z czym można walczyć w tak przyjemny sposób jak kąpiele w basenie. Starzenia nie da się jednak zatrzymać, można je wyłącznie zwolnić. Pływanie w basenie poleca się często pracownikom biurowym, którzy siedzieli za biurkiem całymi dniami. Grzbiet ciała ludzkiego jest bowiem tym, co w basenie nie obciąża się tak mocno jak podczas jazdy na rowerze, a mimo to plecy się wzmacniają. Twój kręgosłup podziękuje ci za basen ogrodowy, basen wewnętrzny lub jakikolwiek, w którym będziesz się regularnie zanurzać. Zresztą seniorom z problemami stawowymi też zachęca się aktywności w basenie.

 

Na zdrowie! I na urodę!

Lepsza przemiana materii dzięki basenowi? Oczywiście, układ trawienny też korzysta na pływaniu. Choć oczywiście tu po prostu chodzi o ruch. A ruszać się w basenie warto, rzecz jasna w miarę możliwości, czyli duży basen duże pływanie, mniejszy basen mniejsze pływanie. Czasami jednak wystarczy poruszać się nawet w najmniejszym basenie. Aqua aerobik nie wymaga umiejętności pływackich, a naturalny opór wody sprawia, że sama gimnastyka działa dobrze na seniorów, bez względu na wiek. Czasem wystarczy marsz, półprzysiady czy przywodzenie i odwodzenie rąk. Seniorki cenią aqua aerobic również za skuteczną walkę z cellulitem. Zatem pamiętajcie, w zdrowym ciele zdrowy duch, warto mieć basen i uprawiać ruch!

Niezależnie od wieku możecie wziąć też sobie do serca nasz poprzedni artykuł „Basenowy rok – postanowienia dla posiadaczy basenów”. Jeśli nie macie jeszcze basenu, a chcecie mieć taki już na wiosnę, zapraszamy do naszego katalogu klikając Tutaj.

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!