Dlaczego pływanie ma korzystny wpływ na zdrowie?

utworzone przez | lip 12, 2018

W ostatnim czasie opublikowaliśmy na naszym blogu sporo wpisów, których tematyka dotyczyła zdrowia oraz ćwiczeń wpływających na dobre samopoczucie. Dla przykładu, pod koniec marca podpowiadaliśmy, w jaki sposób kąpiele w basenie wpływają na zdrowie, w ostatnich dniach czerwca umieściliśmy natomiast propozycje kilku prostych aktywności, które przyczynią się między innymi do wzmocnienia nóg i ramion. Opisywaliśmy wówczas, jak poprawie wykonać „rowerek” oraz bieg w wodzie, dziś natomiast skupimy się na najbardziej popularnej basenowej rozrywce, czyli na pływaniu. Sprawdźmy więc, dlaczego warto uprawiać ten sport i jakie korzyści się z nim wiążą!

1. Wzmacnia mięśnie

Po pierwsze: w trakcie pływania aktywne są niemal wszystkie nasze mięśnie, które w ten sposób kształtowane są równomiernie i powoli. Dzięki temu, nie wiąże się to ze zbyt dużym obciążeniem (na przykład stawów), a co więcej – zazwyczaj jest również niesamowicie relaksujące. Oczywiście, istotna jest tu również technika, na jaką się zdecydujemy, jednak w tym przypadku możliwości do wyboru mamy naprawdę wiele. Najpopularniejsze i najbardziej efektywne techniki pływania opiszemy natomiast w kolejnym artykule, który pojawi się na blogu jeszcze w tym miesiącu.

2. Poprawia krążenie

Warto o tym pamiętać: pływając, stymulujemy krążenie krwi w organizmie. Jak to się dzieje? Odpowiedź jest prosta i poniekąd została już przedstawiona w powyższym akapicie. Podczas pływania zaangażowane są bowiem niemal wszystkie partie naszego ciała oraz te jego części, o których zapomina się podczas zwykłych ćwiczeń, a które mają spory wpływ na krążenie – m.in. nadgarstki, czy też palce u stóp. Dodatkowo, w trakcie wykonywania tej aktywności znajdujemy się w pozycji horyzontalnej, co również usprawnia przepływ krwi, a nasze serce zaczyna szybciej ją pompować.

3. Wzmacnia kręgosłup

Kolejna bardzo ważna rzecz: decydując się na regularne pływanie, zadbamy o to, aby mięśnie grzbietu były wzmocnione, a przy tym również rozluźnione. To natomiast wiąże się z kilkoma korzyściami, o których koniecznie należy wspomnieć. Po pierwsze: pływając systematycznie, stabilizujemy nasz kręgosłup. Po drugie: dzięki temu, korygujemy jego wady. Po trzecie: korygując wspomniane wady, dbamy o odpowiednią postawę. Po czwarte: w związku z tym, poprawiamy swój wygląd, uzyskując ładną, szczupłą, wysportowaną sylwetkę. To jednak nie wszystko! Pływanie korzystnie wpływa również na stan naszej skóry, ujędrniając ją i eliminując cellulit, a poza tym – przyspiesza przemianę materii, pomaga uregulować oddech oraz, co równie istotne, eliminuje stres. W jakim basenie natomiast pływa się najlepiej? Wariantów jest sporo, a wymienić wśród nich należy chociażby baseny poliestrowe, baseny betonowe i baseny polipropylenowe.

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!