Basen w ogrodzie to nie tylko element luksusu, kojarzony z hotelami i ekskluzywnymi pensjonatami, ale przede wszystkim funkcjonalna przestrzeń do relaksu, zabawy i spędzania czasu z rodziną. Aby jednak w pełni cieszyć się basenem, trzeba starannie zaplanować jego położenie, otoczenie i wkomponowanie w całość ogrodu. Wiele czynników, o których sporo osób decydujących się na basen nie myśli w pierwszej kolejności może ostatecznie sprawić, że spędzanie czasu w basenie i w jego otoczeniu, nie będzie do końca komfortowe. Dlatego bazując na naszym doświadczeniu przygotowaliśmy szczegółowy przewodnik, który pomoże Ci stworzyć harmonijną, estetyczną i praktyczną strefę wypoczynkową. Uwzględnimy wszystkie czynniki, które mogą być kluczowe dla pełnego cieszenia się z uroków basenu ogrodowego, a także przedstawimy inspiracje dotyczące urządzenia otoczenia w pobliżu.
Gdzie najlepiej umieścić basen? Czyli wybór lokalizacji
Wybór odpowiedniego miejsca na
basen ogrodowy to pierwszy i najważniejszy krok. Szczególnie w przypadku basenów ogrodowych wkopywanych, należy bardzo dokładnie przeanalizować wybór lokalizacji, ze względu na brak możliwości jej zmiany. Oto aspekty, które warto uwzględnić przy wyborze miejsca na basen w naszym ogrodzie:
- Nasłonecznienie – basen powinien być umieszczony w najbardziej nasłonecznionej części ogrodu, by naturalnie ogrzewała się woda i zwiększył się komfort kąpieli. Ograniczy to także koszty ogrzewania wody.
- Ochrona przed wiatrem – warto rozważyć żywopłoty, ekrany drewniane lub pergole chroniące przed podmuchami, które wychładzają wodę i obniżają komfort użytkowania. Ochrona przed wiatrem zwiększa również komfort przebywania nad brzegiem basenu – a przecież nie chcemy od razu po kąpieli uciekać do domu.
- Zadbaj o prywatność – jeżeli mieszkamy na gęsto zagospodarowanym osiedlu, wówczas idealnie będzie, jeśli basen jest osłonimy od wzroku sąsiadów – poprzez ogrodzenie, roślinność czy ukształtowanie terenu.
- Odległość basenu od domu: Dobrze, jeśli basen znajduje się w zasięgu wzroku z tarasu lub salonu, co ułatwia nadzór nad dziećmi i integrację z domową przestrzenią. Jednocześnie, nie powinien być zbyt blisko, żeby odgłosy bawiących się dzieci nie zakłócały życia domowników przebywających wewnątrz domu.
Pamiętajmy o tym, aby planując umiejscowienie basenu w ogrodzie, unikać bliskiego sąsiedztwa drzew czy starych krzewów o rozbudowanym systemie korzeniowym. Rozrastające się korzenie, mogą uszkodzić konstrukcję basenu – niektóre drzewa mają bardzo rozległy system korzeniowy! Bliska lokalizacja drzew może też powodować wpadanie liści do basenu – dlatego jeżeli planujemy osłonić strefę basenowo-wypoczynkową żywopłotem, warto rozważyć rośliny zimozielone.
Jak stworzyć strefy funkcjonalne wokół basenu?
Myśląc o basenie w ogrodzie, dobrze jest myśleć o nim, jak o pomieszczeniu, w którym zamierzamy spędzać czas. Podobnie, jak w przypadku projektowania przestrzeni w domu, ogród z basenem również warto podzielić na kilka części, które będą pełnić różne funkcje. Takie rozwiązanie pozwoli zwiększyć funkcjonalność przestrzeni, dobrze ją zorganizować, a także w pełni wykorzystać jej potencjał, jednocześnie poprawiając komfort użytkowania. Ogród z basenem może być podzielony na kilka stref:
- Strefę relaksu – warto ją wyposażyć w wygodne leżaki, parasole, baldachimy, hamaki lub zestawy wypoczynkowe.
- Strefę jadalnianą – najlepiej w tej roli sprawdzi się taras z meblami ogrodowymi, grillem lub nawet kuchnią letnią. Z taką strefą łatwo zorganizujesz przyjęcie basenie, a w cieplejsze miesiące zjesz rodzinny posiłek w otoczeniu natury.
- Strefa natury – nie zapominajmy, że koło naszego domu i basenu powinna znaleźć się odpowiednio dobrana roślinność. Zieleń wokół basenu łagodzi mikroklimat, daje cień i podnosi walory wizualne. Zaplanuj roślinność w pobliżu basenu, tak by spełniała funkcję dekoracyjną i osłaniała przed spojrzeniami sąsiadów i osób z zewnątrz. Doskonale sprawdzą się widowiskowe odmiany wysokich traw – szybko rosną i utrzymują się do późnej jesieni.
- Strefa dla dzieci – powinna być przede wszystkim bezpieczna. Jeżeli planujemy wyznaczyć w basenie strefę dla dzieci, wówczas pamiętajmy o płytkiej przestrzeni do zabawy, najlepiej z miękkim podłożem i zabezpieczeniami. Możemy też opok dużego poliestrowego basenu wkopanego w ziemię postawić mniejszy, dmuchany basenik odpowiedni dla małych dzieci.
Aranżujemy otoczenie basenu – rośliny, nawierzchnia i dodatki
Bardzo duży wpływ na komfort użytkowania basenu ma aranżacja przestrzeni wokół niego. Dobór odpowiedniej nawierzchni, roślin, mebli, a także innych dodatków nie tylko zwiększy funkcjonalność strefy przybasenowej, ale także pozwoli na stworzenie niepowtarzalnej atmosfery prywatnego spa.
Odpowiednia nawierzchnia basenu – połączenie estetyki, bezpieczeństwa i funkcjonalności
Zacznijmy od doboru materiału, z jakiego wykonana będzie nawierzchnia basenu. Wybór nawierzchni wokół basenu ma wpływ na bezpieczeństwo i wygodę. Jest także bardzo ważny dla trwałości basenu oaz przestrzeni go otaczającej. Najlepszym wyborem będą wysokiej jakości antypoślizgowe płytki gresowe (pamiętaj, aby były mrozoodporne), drewno egzotyczne lub kompozytowe deski tarasowe. Te propozycje sprawdzą się doskonale! Zaletą desek (oczywiście odpowiednio zaimpregnowanych) oraz desek kompozytowych jest to, że są ciepłe w dotyku, gdy jest chłodniej i jednocześnie nie nagrzewają się tak bardzo, jak latem. Pamiętajmy aby wybierane podłoże miało właściwości antypoślizgowe, co zminimalizuje ryzyko upadku – to zrozumiałe, że często będzie pokryte wodą! Zdecydowanie unikamy żwiru i piasku, który może wpadać do wody i rysować dno. Raczej nie jest wskazane też otoczenie bezpośredniego sąsiedztwa basenu trawą – trudno będzie wówczas zachować czystą wodę w basenie – użytkownicy będą wnosić na stopach kawałki trawy i drobinki ziemi.
Zieleń nad basenem – stwórz śródziemnomorski klimat
Marzy Ci się zielone otoczenie wokół basenu? Dobierając odmiany roślin wokół basenu warto przestrzegać kilku zasad, które umożliwią nam połączenie estetyki ogrodu z dbałością o czystą wodę i otoczenie basenu ogrodowego. Rośliny jakie zasadzimy w pobliżu basenu nie powinny gubić dużo liści – unikaj np. dębów czy brzóz, a także modrzewia, który jesienią gubi drobne igiełki. W przypadku drzew znacznie lepsze będą iglaki. Jednak bezpieczniejszym wyborem będą krzewy ozdobne – nie ryzykujemy uszkodzenia niecki basenu przez korzenie. W otoczeniu basenu dobrze sprawdzają się: lawenda, rozmaryn, trawy ozdobne, hortensje, bambusy, jukki. Świetnym rozwiązaniem są też rośliny w donicach – możesz postawić cytrusy, palmy lub oliwki, które nadadzą śródziemnomorski klimat.
Zadbaj o oświetlenie basenu
Dobrze zaprojektowane oświetlenie ogrodu z basenem tworzy niepowtarzalną atmosferę. Oczywiście dodanie oświetlenia w ogrodzie oraz przy basenie zwiększa bezpieczeństwo korzystania z obiektu po zmroku. Warto też zdecydować się na oświetlenie LED w basenie – większość firm zajmujących się budową i montażem basenów realizuje instalację oświetlenia basenowego. Jakie jeszcze elementy oświetlenia warto dodać?
- Reflektory i listwy LED przy krawędziach basenu – sprawią, że basen będzie lepiej widoczny po zmroku, do tego będzie się fenomenalnie prezentować.
- Lampiony solarne, girlandy, latarnie na ścieżkach, a także w strefie wypoczynku, czy strefie jadalnianej nadadzą przestrzeni niezwykłego klimatu!
- Oświetlenie punktowe w roślinności – nie zapominajmy, że oryginalne odmiany roślin potrafią być równie piękne, co niejedno dzieło sztuki. Zadbaj o punktowe oświetlenie, by podziwiać ich niezwykłą urodę nawet po zmroku.
Wieczorne kąpiele przy świetle księżyca i lampionów potrafią być równie przyjemne, jak te w pełnym słońcu. To doskonały pomysł na romantyczną randkę, a także imprezę w gronie znajomych.
Zadbaj o meble ogrodowe w strefie wypoczynku przy basenie
Strefa wypoczynkowa przy basenie nie może obyć się bez wygodnych i estetycznych mebli ogrodowych. To one tworzą klimat miejsca, zapraszają do relaksu i są dopełnieniem aranżacji. Wybór odpowiednich mebli powinien uwzględniać kilka kluczowych aspektów: materiał, funkcjonalność, odporność na warunki atmosferyczne i oczywiście – styl.
- technorattan – to jeden z najpopularniejszych materiałów – odporny na UV, wilgoć i zmiany temperatury. Łatwy w czyszczeniu i bardzo estetyczny.
- aluminium i stal malowana proszkowo – wykonane z nich meble są lekkie, nowoczesne, trwał Często łączone z drewnem lub tworzywami sztucznymi.
- drewno egzotyczne – naturalne i stylowe, ale wymaga regularnej konserwacji, aby estetycznie wyglądało. Idealne do ogrodów w stylu tropikalnym lub klasycznym.
- tworzywa sztuczne – takie meble są lekkie, tanie, dostępne w wielu kolorach. Dobrze sprawdzają się w nowoczesnych i minimalistycznych aranżacjach.
Co jeszcze warto wiedzieć o aranżacji ogrodu w basenie?
W Polsce, zgodnie z przepisami prawa budowlanego, na baseny do 35 m² nie potrzeba pozwolenia na budowę (jednak trzeba zgłosić ich budowę do urzędu). Warto także zapewnić odpowiednie ogrodzenie basenu, szczególnie gdy będą z niego korzystać dzieci – zminimalizuje to ryzyko wypadku i dostania się do basenu bez nadzoru dorosłych.
Dobrym pomysłem będzie także montaż pokrywy basenu. Doskonały wyborem będzie zadaszenie o modułowej konstrukcji, którą można z łatwością zasunąć i rozsunąć, kiedy istnieje taka potrzeba.
Zadaszenie basenu chroni przed przedostaniem się zabrudzeń do wody, zmniejsza ryzyko wychłodzenia wody, a także zabezpiecza basen przed zwierzętami, które mogłyby do niego wpaść. Warto zauważyć, że pokrywa basenowa znacząco wydłuża sezon, w którym możemy cieszyć się kąpielami.
Projektując ogród z basenem, warto myśleć o nim jak o kompleksowej strefie wypoczynku – miejscu, które będzie służyło przez cały sezon, a nawet przez cały rok, jeśli zdecydujesz się na podgrzewanie wody lub zadaszenie. Harmonijne połączenie natury, funkcjonalności i nowoczesnych technologii sprawi, że basen stanie się Twoim ulubionym miejscem relaksu.