JAK SKUTECZNIE OGRZAĆ WODĘ W BASENIE?

utworzone przez | maj 28, 2014

To jedno z wyzwań, z jakimi mierzą się właściciele ogrodowych zbiorników kąpielowych. Każdy, kto ma już swój wymarzony basen, ale do tej pory nie ogrzewał w nim wody, z całą pewnością wie jak wygląda korzystanie z niego. Oczywiście są miłośnicy orzeźwiających kąpieli w przeręblach, ale z reguły każdy z nas ceni sobie luksus pływania w temperaturze co najmniej 28 stopni. W czasie rozwoju technologicznego nie jesteśmy już skazani na drogie w eksploatacji urządzenia. Jak można podgrzać basen? Chcielibyśmy przedstawić Państwu kilka sposób efektywnego ogrzewania wody basenowej. Proponowane przez nas rozwiązania są sprawdzone w praktyce i rekomendowane przez nas. Dlatego warto rozważyć każdy z poniższych sposobów na jej grzanie przy wyborze ostatecznego wariantu, poprzez zapoznanie się z jego wadami i zaletami!

Jakimi metodami można nagrzać wodę w basenie?

Czy możliwa jest ciepła kąpiel w ogrodowym zbiorniku kąpielowym przez całe lato? Grzanie wody wcale nie musi być skomplikowanym rozwiązaniem, a poza wybraną metodą, warto zwiększyć skuteczność podgrzewania basenu, budując go w miejscu wystawionym na bezpośrednie nasłonecznienie. To niezwykle prosty trik, który warto wypróbować! Właściwie dobrany system grzania wody pozwoli na działania mające na celu ograniczenie utraty ciepła ze zbiornika oraz umożliwi cieszenie się komfortem ciepłych kąpieli przez długi czas. Oto proponowane przez nas metody:

1. ELEKTRYCZNY PODGRZEWACZ WODY Z TERMOSTATEM

Elektryczne podgrzewacze są dość dobrym rozwiązaniem dla niewielkich baseników i wanien Spa. Praca podgrzewacza polega na ogrzaniu grzałką elektryczną wody przepływającej przez urządzenie. Przy korzystaniu z tego sposobu ogrzewania należy mieć na uwadze element grzewczy. Trzeba o niego dbać, ponieważ jest on narażony na działanie wapna w wodzie, środków chemicznych, czy też nieodpowiednie podłączenie elektryczne lub hydrauliczne. Polecamy stosowanie podgrzewaczy jedynie tam, gdzie nie ma możliwości zastosowania innych rozwiązań, ponieważ koszty eksploatacji są stosunkowo wysokie.

14000

2. KOLEKTORY SŁONECZNE

Basenowe kolektory słoneczne składają się z płyt i mat z tworzywa, można je instalować zarówno na dachu jak i na ziemi (w zależności od wybranego modelu). Działanie jest niezwykle proste – pompa filtra (lub osobna pompka), tłoczy wodę do kolektorów, gdzie zostaje ona ogrzana. Istnieje możliwość instalacji dodatkowego zaworu, który w przypadku braku słońca, odetnie dopływ wody do kolektorów. Ważne jest odpowiednie dobranie ilości płyt kolektorowych do wielkości basenu. Kolektory słoneczne są praktycznie najtańszym sposobem na ogrzanie wody w basenie, ale jednocześnie najmniej skutecznym. Niestety warunki atmosferyczne w naszym kraju dość często ulegają zmianie, przez co przeważnie woda nie zostanie odpowiednio dogrzana, a podczas największego nasłonecznienia będzie ona uzyskiwała wysoką, nieprzyjemną temperaturę.

14705

3. WYMIENNIK CIEPŁA

Wymiennik ciepła jest skutecznym sposobem na wykorzystanie nadmiaru ciepła z pieca C.O., pompy ciepła, bądź profesjonalnej instalacji kolektorowej (nie kolektorów basenowych). Wymiennik podpina się pod instalację, płynąca gorąca woda wpływa do wężownicy wymiennika, gdzie dzięki temu zostaje ogrzana nasza woda w basenie. Cały proces jest kontrolowany przez czujnik, który w momencie osiągnięcia przez wodę odpowiedniej temperatury, daje sygnał do termostatu, a ten z kolei przerywa pracę. Wybierając montaż wymiennika ciepła, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na moc pieca i źródło ogrzewania. Jest to rozwiązanie szczególnie  polecane do basenów wewnętrznych.

13008

4. POMPA CIEPŁA

Pompy ciepła to elektryczne urządzenia, które z niezwykłą skutecznością wykorzystują energię cieplną z powietrza  do podgrzania wody w basenie. Są podłączane w bardzo prosty sposób do istniejącej instalacji. Woda jest tłoczona do pompy ciepła za pomocą pompy cyrkulacyjnej, następnie ulega ogrzaniu poprzez tytanowy wymiennik ciepła, ostatecznie zostaje tłoczona z powrotem do basenu. Im bliżej basenu jest ona zainstalowana, tym mniejsze starty ciepła będziemy odnotowywać. Mimo, że pompa ciepła jest zasilana prądem to ostatecznie pobiera go znikome ilości, dzięki czemu jest ona najskuteczniejszym i najkorzystniejszym sposobem ogrzewania wody. Polecamy je szczególnie do basenów ogrodowych, gdzie największym komfortem dla użytkownika jest skuteczna i bezobsługowa praca urządzenia.

Jak utrzymać odpowiednią temperaturę wody w basenie?

Wyzwaniem jest nie tylko ogrzanie ogrodowego zbiornika wodnego, ale i późniejsze maksymalne ograniczenie stopienia utraty uzyskanego ciepła. Wiedząc już, jak nagrzać wodę w basenie, warto podjąć dalsze kroki, aby utrzymać jej optymalną temperaturę. Ta będzie się bowiem obniżać w zależności od siły i prędkości wiatru, wilgotności powietrza oraz innych warunków panujących na zewnątrz. Aby podgrzewanie basenu miało sens, warto zastanowić się nad jego przykryciem. Największe straty ciepła generuje bowiem parowanie. Różnice temperatur między taflą wodną a powietrzem mogą być bardzo duże, jednak straty te da się, chociaż w jakimś stopniu zminimalizować. Rozwiązaniem mogą być np.:
  • folia słoneczna (piankowa) lub pęcherzykowa – zaletą tych produktów jest to, że nawet kiedy zbiornik jest przykryty w słoneczny dzień, to możliwe jest jego podgrzanie z wykorzystaniem naturalnych czynników atmosferycznych,
  • zadaszenia basenowe – pod nimi woda stygnie wolniej, a nagrzewa się znacznie szybciej.
Jeśli więc w odpowiedni sposób zadba się o utrzymanie uzyskanej temperatury w basenie, to późniejsze straty ciepła będą już znacznie mniejsze. Przy okazji też wszystkie te rozwiązania pozwolą zachować tę ogrodową atrakcję w czystości.  

pompa2

Technologia bezlitośnie idzie do przodu, więc być może niebawem nasze propozycje ulegną zmianie. Jeżeli pojawią się nowinki techniczne w branży basenowej, z całą pewnością będziemy pierwszymi, którzy o tym Państwa poinformują!

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!