Jakie powinno być pH wody w basenie ogrodowym?

utworzone przez | cze 30, 2020

Co oznacza odpowiednie pH wody w basenie?

Jak ktoś ma pH to nie znaczy, że nie może mieć szczęścia. Zaczynamy od krótkiego żartu i gry słownej, ale temat artykułu jest poważniejszy. Dotyczy Twojego basenu ogrodowego. Dlaczego poziom pH w basenie jest ważny i jak może wpłynąć na zdrowie? Dlaczego nie powinien być zbyt wysoki lub zbyt niski? Odpowiedzi na te pytania poznasz w dalszej części tekstu.

Basen czysty, basen bezpieczny

Dzieci mają już wakacje. W sensie końca roku szkolnego, bo wakacje wyjazdowe stoją pod znakiem zapytania. Jedni wybierają się w góry, inni na mazury czy nad morze. Ale wiele osób po prostu będzie spędzać czas na działkach czy na przydomowych podwórkach. Bez basenu, w parne lato? Nie, tak się nie da. Zbyt wysoka temperatura na zewnątrz to świetne warunki do rozwoju mikroorganizmów w basenie. To ten zielony osad, śliskie dno i czasami nieprzyjemny zapach. By pozbywać się takich problemów potrzebna jest chemia basenowa, która z kolei jest nieskuteczna jeśli:

…pH w basenie jest za wysokie

Zbyt wysoki poziom pH w basenie może powodować swędzenia skórne, niższą skuteczność stosowanej chemii dezynfekującej oraz tworzyć wapienne osady w basenie. Problem jest także, gdy…

…pH w basenie jest za niskie

Jeżeli poziom pH w basenie jest zbyt niski to tworzą się warunki sprzyjające na przykład korozji metali. W skrócie: niszczy Ci się basen. A woda w nim? Za niskie pH to pogorszenie tzw. flokowania. Ten ostatni termin oznacza czynność polegającą na filtracji wody – staje się bardziej przejrzysta i krystaliczna wizualnie, a w praktyce zużywa się mniej chemii do oczyszczania basenu. Czystsza woda to zdrowszy człowiek i trwalszy basen. To proste.

Jak mierzy się pH w basenie?

Potrzebne są do tego specjalne testery. Są one dostępne w postaci urządzeń elektronicznych lub po prostu jako paski lakmusowe, które zanurzamy w wodzie by uzyskać pomiar. Dodatkowo można też tak mierzyć poziom twardości wody i jej alkaliczność. Ale tu skupiamy się na sprawie pH w basenach.

Chemia w basenie, a pH w wodzie – jak to się łączy?

Wspominaliśmy wyżej o konotacji poziomu pH ze skutecznością chemii basenowej. Poszerzmy te zagadnienie. Poziom pH w wodzie należy zmierzyć już przy pierwszym napełnieniu niecki. Wspominaliśmy o testerach pH, które dają wynik w kilkanaście sekund. Uzyskany pomiar porównujemy ze skalą.

Jak dzieli się pH?

= pH7  – neutralne, > pH 7 – zasadowe, < pH 7 – kwaśne.

A skutki danych poziomów?

pH < 7 (kwaśne) oznacza mętną wodę, słabszą koagulację, podrażnienia skórne pH > 7,4 (zasadowe) oznacza korozję metalowych części basenu, również słabszą koagulację i podrażnione oczy pH = 7 – 7,4 (to wartość idealna, tzw. pH neutralne) Jak często wykonywać takie badanie? Najlepiej przynajmniej raz w tygodniu i zaleca się utrzymywanie odczynu neutralnego.

Zbyt wysokie pH? Jak je obniżyć?

Jak bumerang wraca zależność „zbyt wysokie pH – niższa skuteczność chemii basenowej”. Nie bez powodu. Czysty basen to zalety wizualne i zdrowotne. Dlatego za wysokie pH trzeba obniżyć, a za niskie podnieść. Używa się do tego specjalistycznych preparatów regulujących jak Aqua pH minus i Aqua pH plus. Jak można się domyślić jeden podnosi zawartość pH w wodzie, a drugi obniża.

Co wpływa na zmiany poziomu pH w wodzie?

Na przykład kwaśne deszcze, preparaty o odczynie innym niż pH neutralne oraz ilość ludzi korzystających z basenu.  Nie jest jednak ważna wielkość niecki basenowej. Zachęcamy do systematycznego mierzenia poziomu pH w wodzie basenowej, aby dbać zarówno o zdrowie swoje i rodziny, jak i o swój wymarzony basen ogrodowy. A jak grzać wodę w basenie? Przeczytasz również o tym na naszym blogu, kliknij TUTAJ by przejść do tekstu.

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!