Zrób to sam, czyli tanie baseny z palet – czy warto się w to bawić?

Z palet można zrobić naprawdę wiele. Pasjonaci domowego majsterkowania budują z nich sofy, łóżka, stoliki, kwietniki i inne elementy domowego wyposażenia. W zasadzie granice zastosowania palet stawia jedynie kreatywność majsterkowiczów, którzy z tego łatwo dostępnego i taniego surowca budują nawet… ogrodowe baseny.

Basen z palet tanio i samodzielnie

Palety to materiał, który kusi ceną i stosunkowo łatwą dostępnością. Dlatego też kreatywni właściciele niewielkich ogrodów, marzący o własnym basenie, decyduje się na samodzielne zbudowanie go właśnie ze starych, drewnianych palet.

Wielkość basenu determinuje ilość użytych palet, a jego kształt zależy od upodobań budowniczego. Najczęściej układa się palety w wielokąt na planie koła. Tak ułożoną konstrukcję łatwo jest zabezpieczyć przed działaniem naporu wody – na przykład przy pomocy pasów lub lin. Popularne jednak są również baseny w kształcie prostokąta.

Planując budowę basenu z palet należy wziąć pod uwagę nie tylko pożądany kształt, ale też dostępność odpowiedniej wielkości plandeki pod dno oraz folii do wyłożenia basenu. Przydadzą się również stare ręczniki, bielizna pościelowa itp. - zabezpieczą folię przed przetarciami i uszkodzeniami. Oczywiście powierzchnia palet powinna być oczyszczona z wystających gwoździ i innych elementów mogących uszkodzić wkład foliowy.

Folię mocuje się do palet najczęściej po prostu przybijając ją gwoździami, lub zszywaczem tapicerskim. Należy przy tym pamiętać, aby zawinąć ją z odpowiednim zapasem poza krawędź basenu. Jest to nie tylko bezpieczniejsze dla brzegu folii - po obłożeniu basenu dookoła matą trzcinową lub wiklinową, mocowanie staje się niewidoczne a całość wygląda estetycznie i profesjonalnie. Akcesoria takie jak schodki i barierki także można wykonać samodzielnie, co więcej, efekty są nieraz zaskakująco estetyczne.

Baseny z palet – zalety i wady

Podstawową zaletą basenu wykonanego samodzielnie z palet jest przede wszystkim niski koszt budowy. Palety można kupić już w cenie kilkunastu złotych za sztukę, a niekiedy można je nawet dostać za darmo. Stosunkowo niedroga jest też folia, plandeka i inne materiały. Na basen z palet może sobie pozwolić praktycznie każdy posiadacz nawet niewielkiego przydomowego ogrodu.

Basen z palet można wykonać i w razie potrzeby zdemontować samodzielnie. Nie zmienia on aranżacji ogrodu na stałe, a drewniane palety można po demontażu wykorzystać w innym celu – chociażby jako opał.

Niestety lista poważnych zalet basenów z palet nie jest długa. Profesjonalna folia basenowa jest droga, a zamienniki niezbyt mocne i trwałe. Budowa basenu, mimo że nie jest skomplikowana, wymaga jednak pewnych umiejętności, a drobne błędy w postaci pozostawionego, wystającego gwoździa, czy niedostatecznego usztywnienia konstrukcji, mszczą się uszkodzeniami powodującymi całkowitą bezużyteczność basenu. Nikt też nie gwarantuje użytkownikom bezpieczeństwa korzystania z basenu wybudowanego we własnym zakresie z tak nietypowego materiału.

Niedrogo, solidnie i estetycznie – alternatywa dla basenu DYI

Samodzielna budowa basenu z palet nie jest jedynym sposobem na zapewnienie sobie relaksu w wodzie bez wydawania majątku. Dobrym wyborem są baseny poliestrowe, które łączą trwałość, wygodę użytkowania i świetny wygląd ze stosunkowo niewysoką ceną. Instalacja basenu poliestrowego przeprowadzana przez zespół fachowców przebiega szybko, a szeroki asortyment modeli o różnej wielkości i kształcie, daje możliwość wyboru basenu do każdego ogrodu i praktycznie na każdą kieszeń. Warto rozważyć ofertę producenta basenów poliestrowych, zanim zaczniesz gromadzić na posesji palety do samodzielnej budowy konstrukcji, która mimo najlepszych starań będzie prowizoryczna.

Comments are closed.

Superpools.pl