Zrób to sam, czyli tanie baseny z palet – czy warto się w to bawić?

utworzone przez | lip 9, 2019

Z palet można zrobić naprawdę wiele. Pasjonaci domowego majsterkowania budują z nich sofy, łóżka, stoliki, kwietniki i inne elementy domowego wyposażenia. W zasadzie granice zastosowania palet stawia jedynie kreatywność majsterkowiczów, którzy z tego łatwo dostępnego i taniego surowca budują nawet… ogrodowe baseny.

Basen z palet tanio i samodzielnie

Palety to materiał, który kusi ceną i stosunkowo łatwą dostępnością. Dlatego też kreatywni właściciele niewielkich ogrodów, marzący o własnym basenie, decyduje się na samodzielne zbudowanie go właśnie ze starych, drewnianych palet.

Wielkość basenu determinuje ilość użytych palet, a jego kształt zależy od upodobań budowniczego. Najczęściej układa się palety w wielokąt na planie koła. Tak ułożoną konstrukcję łatwo jest zabezpieczyć przed działaniem naporu wody – na przykład przy pomocy pasów lub lin. Popularne jednak są również baseny w kształcie prostokąta.

Planując budowę basenu z palet należy wziąć pod uwagę nie tylko pożądany kształt, ale też dostępność odpowiedniej wielkości plandeki pod dno oraz folii do wyłożenia basenu. Przydadzą się również stare ręczniki, bielizna pościelowa itp. – zabezpieczą folię przed przetarciami i uszkodzeniami. Oczywiście powierzchnia palet powinna być oczyszczona z wystających gwoździ i innych elementów mogących uszkodzić wkład foliowy.

Folię mocuje się do palet najczęściej po prostu przybijając ją gwoździami, lub zszywaczem tapicerskim. Należy przy tym pamiętać, aby zawinąć ją z odpowiednim zapasem poza krawędź basenu. Jest to nie tylko bezpieczniejsze dla brzegu folii – po obłożeniu basenu dookoła matą trzcinową lub wiklinową, mocowanie staje się niewidoczne a całość wygląda estetycznie i profesjonalnie. Akcesoria takie jak schodki i barierki także można wykonać samodzielnie, co więcej, efekty są nieraz zaskakująco estetyczne.

Baseny z palet – zalety i wady

Podstawową zaletą basenu wykonanego samodzielnie z palet jest przede wszystkim niski koszt budowy. Palety można kupić już w cenie kilkunastu złotych za sztukę, a niekiedy można je nawet dostać za darmo. Stosunkowo niedroga jest też folia, plandeka i inne materiały. Na basen z palet może sobie pozwolić praktycznie każdy posiadacz nawet niewielkiego przydomowego ogrodu.

Basen z palet można wykonać i w razie potrzeby zdemontować samodzielnie. Nie zmienia on aranżacji ogrodu na stałe, a drewniane palety można po demontażu wykorzystać w innym celu – chociażby jako opał.

Niestety lista poważnych zalet basenów z palet nie jest długa. Profesjonalna folia basenowa jest droga, a zamienniki niezbyt mocne i trwałe. Budowa basenu, mimo że nie jest skomplikowana, wymaga jednak pewnych umiejętności, a drobne błędy w postaci pozostawionego, wystającego gwoździa, czy niedostatecznego usztywnienia konstrukcji, mszczą się uszkodzeniami powodującymi całkowitą bezużyteczność basenu. Nikt też nie gwarantuje użytkownikom bezpieczeństwa korzystania z basenu wybudowanego we własnym zakresie z tak nietypowego materiału.

Niedrogo, solidnie i estetycznie – alternatywa dla basenu DYI

Samodzielna budowa basenu z palet nie jest jedynym sposobem na zapewnienie sobie relaksu w wodzie bez wydawania majątku. Dobrym wyborem są baseny poliestrowe, które łączą trwałość, wygodę użytkowania i świetny wygląd ze stosunkowo niewysoką ceną. Instalacja basenu poliestrowego przeprowadzana przez zespół fachowców przebiega szybko, a szeroki asortyment modeli o różnej wielkości i kształcie, daje możliwość wyboru basenu do każdego ogrodu i praktycznie na każdą kieszeń. Warto rozważyć ofertę producenta basenów poliestrowych, zanim zaczniesz gromadzić na posesji palety do samodzielnej budowy konstrukcji, która mimo najlepszych starań będzie prowizoryczna.

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!