Glony w basenie: jak z nimi walczyć i jak zabezpieczyć przed nimi basen?

utworzone przez | kwi 29, 2018

Aby cieszyć się kąpielami i wypoczynkiem nad basenem, niewątpliwie musimy zadbać o stan czystości wody – jest to bowiem niezwykle ważne dla naszego zdrowia i komfortu. Jednym z problemów, z którymi przyjdzie się nam zmierzyć, są glony – niewielkie organizmy, nazywane także algami, odpowiedzialne za zabarwianie i mętnienie wody. Okazuje się jednak, że zachowanie kilku zasad oraz podjęcie we właściwym czasie prostych czynności pozwoli nam zapewnić bezpieczne warunki pływania, zabawy i relaksu. Poniżej prezentujemy zbiór porad, dotyczących tego, jak walczyć z glonami i w jaki sposób zabezpieczyć przed nimi basen. Podpowiadamy, na czym polega ich usuwanie w praktyce.

Skąd się biorą algi w basenie?

Proces tworzenia się tych wielokomórkowych organizmów w wodzie jest efektem zapewnienia im do tego odpowiednich warunków. Algi w basenie powstają pod wpływem słońca i wysokiej temperatury, w słabo filtrowanej wodzie, o niskim poziomie chloru, jak również w miejscach, w których nie utrzymuje się odpowiedniej czystości. W efekcie powodują zmętnienie wody oraz śliski nalot na ścianach i dnie. Zbiornik przyjmuje także zielonkawe zabarwienie. Glony w basenie nie są problemem wyłącznie estetycznym. Zdarza się również, że mogą one wywoływać podrażnienia lub alergie skórne u osób wrażliwych takie jak np. zaczerwienienie naskórka, świąd, wysypka. Biorąc pod uwagę, że w zaledwie kilka godzin te mikroorganizmy są w stanie zazielenić cały zbiornik, trzeba szybko reagować. Zauważając już pierwsze oznaki obecności alg, warto jak najszybciej zabrać się za usuwanie glonów. Dlatego dbanie o klarowność wody jest bardzo ważne, ponieważ pozwala na wyeliminowanie tego problemu.

Czym zwalczać glony?

Walce z glonami sprzyjają odpowiednie preparaty chemiczne – aby skutecznie pozbyć się glonów z naszego basenu poliestrowego, musimy stosować zarówno środki służące zapewnieniu prawidłowego pH wody, przeciwdziałającymi rozmnażaniu się alg, jak również dezynfekującymi, to znaczy zawierającymi chlor. Niewątpliwie powinniśmy zadbać, by pH wody i poziom zawartości chloru utrzymywał się na zalecanym poziomie – pomocny w tym celu będzie przyrząd mierzący te parametry. Ważna jest również kolejność stosowania wymienionych wyżej środków do usuwania tych organizmów. W pierwszej kolejności powinniśmy zatroszczyć się o właściwe pH , następnie zastosować środek przeciwko rozmnażaniu się glonów i dopiero na końcu zdezynfekować wodę. Co równie ważne: musimy przestrzegać także zaleceń producenta danego preparatu i nie łączyć ze sobą kilku różnych środków na algi – może to bowiem w prosty sposób doprowadzić do przekroczenia dozwolonego stężenia lub wywołania niepożądanych skutków ubocznych.

Dlaczego poziomy chloru i pH są takie ważne w basenie?

W celu zapobiegnięcia rozmnażaniu w zbiorniku wodnym wielokomórkowych organizmów warto utrzymywać wysoki poziom chloru. Hamuje on bowiem rozmnażanie alg w basenie i odsuwa w czasie problem ich usuwania. Gdy jednak już w nim zagoszczą, wówczas można zwiększyć zawartość tego pierwiastka w wodzie nawet dwu- lub trzykrotnie z racji tego, że są one w stanie przyzwyczaić się do niego i uodpornić. Wówczas jednak absolutnie nie należy się niej kąpać. Chlor dostępny jest m.in. w tabletkach, płynie czy granulacie. Jego dawka uderzeniowa plus inne preparaty ze specjalistycznej chemii pozwolą zapanować nad problemem. Po jego usunięciu, a przed ponownym użytkowaniem basenu należy przefiltrować wodę. Aby zapobiec rozmnażaniu się w nim alg, ważny jest także poziom pH. Dla człowieka najlepszy jest w przedziale 7-7,4, jednak pod wpływem dużych upałów współczynnik ten może ulegać podwyższaniu, a w czasie deszczu – obniżaniu. Dlatego warto kontrolować wskaźnik na bieżąco, żeby zapobiec powstaniu alg i konieczności ich usuwania.

Jak zabezpieczyć basen przed glonami?

Należy podkreślić, że wszelkie działania wymierzone w zwalczanie glonów powinniśmy zacząć przed rozpoczęciem sezonu pływackiego. Dopiero, gdy woda w naszym basenie będzie właściwie uzdatniona – to znaczy charakteryzować się będzie odpowiednimi parametrami – i krystalicznie czysta, możemy oddać się zabawom i relaksowi. Ponadto, musimy pamiętać o filtrowaniu wody i mechanicznemu oczyszczaniu jej ze znajdujących się w wodzie zanieczyszczeń, takich jak np. liście. Zabiegom tym służy specjalny odkurzacz, za pomocą którego możemy, w szczególności, oczyścić dno oraz ścianki basenu. Opisane powyżej środki zaradcze powinny być wystarczające zarówno w walce z algami, jak i w zabezpieczeniu wody przed niepożądanym wpływem glonów. Warto podkreślić, że ważna jest tu przede wszystkim systematyka, która pozwoli nam na uniknięcie poważniejszych kłopotów. Usuwanie na bieżąco problemu pozwoli na to, że bez trudu zapewnimy sobie radość i komfort, jakie wiążą się z kąpielami i zabawami w krystalicznie czystej wodzie.

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!