W poprzednim tekście, opublikowanym 12 lipca, tłumaczyliśmy, jak niezwykle korzystny wpływ na zdrowie ma regularne pływanie, na przykład w basenie.
Wskazywaliśmy wówczas, że omawiana forma aktywności
wzmacnia niemal wszystkie nasze mięśnie, poprawia krążenie krwi w organizmie, wzmacnia kręgosłup, ujędrnia skórę, eliminuje cellulit, redukuje poziom stresu, reguluje oddech oraz przyspiesza przemianę materii. Podkreślić jednak trzeba, że technika pływania powinna być ćwiczona pod okiem profesjonalisty, bowiem wielu samouków, choć potrafi pływać, popełnia podstawowe błędy i kształtuje złe nawyki, które – zamiast przynosić oczekiwane rezultaty – bywają dla naszego ciała wyjątkowo obciążające. Sprawdźmy więc, na co zwracać uwagę podczas nauki poszczególnych stylów pływackich, aby były one jak najbardziej efektywne.
1. Żabka
Żabka, czyli inaczej
styl klasyczny, to technika, która – w dużym uproszczeniu – polega na naśladowaniu ruchów pływającej żaby. Warto zaznaczyć, że ten sposób pływania jest bardzo korzystny dla zdrowia, ponieważ opiera się przede wszystkim na symetrii, a to znaczy, że obie strony ciała wykonują taką samą pracę. Mimo to, odradza się pływania tylko tą techniką – głównie ze względu na fakt, że kształtuje ona klatkę piersiową, mając przy tym mniejszy wpływ na rozwijanie mięśni kręgosłupa. Jakich błędów natomiast nie popełniać, jeśli mowa o popularnej żabce? Po pierwsze: błędem jest trzymanie głowy nad powierzchnią wody (głowę powinniśmy rytmicznie wynurzać i zanurzać). Po drugie: powinniśmy unikać szybkich, dynamicznych, zamaszystych ruchów rąk. Po trzecie: musimy pamiętać, aby kolana nie były mocno rozszerzane na boki.
2. Kraul
Kolejny z podstawowych stylów pływackich, na dodatek niezwykle szybki i efektowny. Na czym dokładnie on polega? Przede wszystkim na utrzymywaniu w wodzie jak najbardziej opływowego kształtu. Pozycję tę można osiągnąć w następujący sposób: ciało ułożone musi być klatką piersiową do dołu, nogi pracują szybko, wykonując tak zwane „nożyce”, ręce pracują zaś naprzemianstronnie – na zmianę wyciągamy je przed siebie nad powierzchnią wody i przyciągamy pod wodą. Co istotne, nauka prawidłowego pływania kraulem wymaga sporej determinacji, ponieważ technika ta jest niezwykle szczegółowa, a ważne są tutaj takie detale, jak na przykład zanurzenie ramion pod odpowiednim kątem. Jeżeli nie opanujemy odpowiednio wszystkich ruchów, nie uzyskamy dobrej prędkości, a przez to będziemy szybko się męczyć.
3. Motylek
Styl motylkowy, zwany także „
delfinem”. Tak, jak żabka uznawana jest za technikę najprzyjemniejszą, a kraul – najszybszą, tak motylek według wielu opinii jest stylem najtrudniejszym, opartym na skomplikowanych, złożonych zasadach. Co więcej, wymaga on również dobrej koordynacji ruchowej oraz sporej siły – między innymi dlatego, że na jeden ruch ramion przypadają tutaj dwa odbicia nogami. Jak więc widać, potrzeba tutaj dużej koncentracji oraz zwinności – przede wszystkim po to, aby falowanie ciała było płynne, rozpoczynając się od głowy i kończąc na nogach. Jeżeli więc chcemy nauczyć się stylu motylkowego, koniecznie sięgnijmy po pomoc specjalistów, nabywając wcześniej doświadczenie w pływaniu innymi technikami. Warto też uzbroić się w cierpliwość, ponieważ w tym przypadku konieczna jest kilkuetapowa praca.
Wymienione trzy style to jednak nie wszystko, bowiem wspomnieć można tu jeszcze o co najmniej dwóch. W niedalekiej przyszłości będziemy więc kontynuować ten wątek, aby poszerzyć go o kolejne przydatne informacje.