BUDOWA BASENU – ZGŁOSZENIE CZY POZWOLENIE?

utworzone przez | mar 13, 2015

BUDOWA BASENU – ZGŁOSZENIE CZY POZWOLENIE?

W ciągu ostatnich lat bardzo popularne stały się prywatne, przydomowe baseny. Mimo tej rosnącej tendencji, nadal wiele osób wstrzymuje się od podjęcia decyzji, bojąc się konsekwencji prawnych. Dlatego chcemy podpowiedzieć  jak powinna prawidłowo wyglądać realizacja, aby użytkownik mógł jedynie cieszyć się z podjętej decyzji.

Basen ogrodowy, czy to betonowy, poliestrowy, polipropylenowy czy stalowy, to kiedy jest wkopany w ziemię, staje się wedle prawa obiektem budowlanym. Różnica w załatwieniu wszystkich niezbędnych formalności, zależy głównie od planowanej powierzchni, którą przeznaczymy na basen.

  • POWIERZCHNIA NIE PRZEKRACZAJĄCA 30M2

Nie musimy uzyskiwać pozwolenia na budowę. Jesteśmy natomiast zobowiązani do zgłoszenia robót, jakie planujemy wykonać, jeszcze przed ich rozpoczęciem. Zgłoszenie budowlane składamy w organie administracji właściwym do naszego miejsca zamieszkania. Zgłoszenie takie powinno zawierać dokładny opis planowanych prac budowlanych – ich rodzaj, zakres i sposób ich prowadzenia – zazwyczaj otrzymujemy do wypełnienia specjalny wniosek, który nam to ułatwi. Nie musimy składać żadnych projektów budowlanych, ale do zgłoszenia należy dodatkowo przygotować załączniki w postaci Oświadczenia o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane, mapkę ze szkicem, dodatkowe rysunki, które zażyczą sobie osoby rozpatrujące nasze zgłoszenie. Prawo przewiduje rozpoczęcie planowanych robót dopiero po 30 dniach od momentu złożenia naszego zgłoszenia, o ile urząd nie wniesie sprzeciwu. Pozwolenie jest ważne aż 2 lata, jeżeli nie uda nam się zrealizować naszych planów w tym czasie, całą procedurę należy zacząć od nowa.

  • POWIERZCHNIA POWYŻEJ 30M2

Ci, którzy chcą spełnić marzenie o basenie w rozmiarach olimpijskich, muszą mieć na uwadze, że każdy basen powyżej 30m2 wymaga już nie zgłoszenia, a pozwolenia na budowę. W tym przypadku należy już przygotować wraz z wnioskiem Projekt budowlany wykonany przez wykwalifikowaną osobę z uprawnieniami konstrukcyjno-budowlanymi, dostarczony w czterech egzemplarzach oraz również Oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Podobnie jak przy zgłoszeniu, zezwolenie będzie ważne przez 24 miesiące i w tym czasie należy chociaż rozpocząć prace. Jeżeli rozpoczniemy realizację budowy bez odpowiedniego zezwolenia, urząd może nakazać rozbiórkę naszego basenu, a dodatkowo może nas wezwać do złożenia dodatkowych dokumentów i opłaty legalizacyjnej, która niestety zazwyczaj jest bardzo wysoka.

Pamiętajmy, aby zawsze nasze plany basenowe, skonsultować we własnym urzędzie.

Baseny ogrodowe można wybudować praktycznie zawsze. Są tańsze od basenów krytych czy wewnętrznych. Należy jednak pamiętać o tym, że jeżeli mamy już pięknie zagospodarowaną działkę, posianą świeżutką trawę i piękne drzewka to trudniej nam będzie, na jakiś czas, pożegnać się z takim widokiem. Lepszym rozwiązaniem jest zastanowienie się nad basenem już w trakcie projektu naszego domu marzeń.

Basen zewnętrzny możemy zamontować gdzie tylko chcemy, o ile jego lokalizacja nie będzie stanowiła niebezpieczeństwa dla innych obiektów, które już znajdują się w pobliżu. Warto zastanowić się czy nie korzystniej jest zamontować go w miejscu gdzie za dnia jest najwięcej słońca, które za darmo dogrzeje nam w nim wodę. Jeżeli chcemy cieszyć się czystą wodą bez większego wysiłku to może lepiej usadowić go z dala od drzew, które lubią zanieczyszczać nasze podwórko liśćmi i pyłkami? Jeśli nie lubimy gapiów to również nie ustawiajmy naszego basenu blisko płotów, gdzie dosięgną nas ciekawskie spojrzenia.

Jeżeli planujemy basen wewnętrzny, warto to uwzględnić jeszcze podczas wykonywania projektu. Na pewno oszczędzi nam to wielu dodatkowych prac i łatwiej nam będzie wkomponować basen w architekturę domu. Z takiego basenu możemy korzystać cały rok, czy za oknem jest największe słońce, czy siarczysty mróz. Jego lokalizacja zależy tylko od nas, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby był on nawet w salonie 🙂

superpools, firma basenowa, basen, baseny, basen domowy, basen w ogrodzie, basen ogrodowy, basen gotowy, baseny gotowe, basen poliestrowy, baseny poliestrowe, basen polipropylenowy, baseny polipropylenowe, basen betonowyŹródło zdjęcia: http://www.weekendowo.pl/ciekawostki/p,niesamowite-i-najdziwniejsze-baseny-swiata-18-zdjec.html

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!