Budowa basenu – zgłoszenie, czy pozwolenie?

utworzone przez | paź 3, 2019

Kiedy marzy ci się coś więcej, niż składany basenik na stelażu, warto zainteresować się formalnościami, jakich należy dopełnić budując przydomowy basen. Kiedy wystarczy zgłoszenie, a kiedy należy ubiegać się o pozwolenie na budowę? Dowiedz się, jak uniknąć samowoli budowlanej i dotkliwych strat materialnych z nią związanych.

Basen przy nowym domu

Jeśli dopiero myślisz o budowie domu i marzy ci się basen, koniecznie uwzględnij go w projekcie zagospodarowania działki. Dołączając go do wniosku o pozwolenie na budowę domu, w zasadzie wszystkie formalności załatwiasz jednocześnie. Jeśli jednak nie uwzględnisz basenu w planie i nie dołączysz szczegółowego planu zagospodarowania działki z basenem przy domu do wniosku, sprawy się komplikują. W taki przypadku czekają cię takie same formalności, jak właściciela wieloletniego budynku, który właśnie wpadł na pomysł budowy basenu w ogrodzie.

Kiedy wymagane jest zgłoszenie budowy basenu?

W przypadku konstrukcji niezwiązanych trwale z gruntem, jak baseny kanadyjskie, czy baseny na stelażach nie musimy martwić się o nic. Ich postawienie w dowolnym miejscu naszej działki nie interesuje urzędników i nie musimy się martwić o zgłaszanie czegokolwiek. Kiedy jednak chcemy zbudować poważny, trwały obiekt – na przykład basen betonowy – którego powierzchnia nie będzie przekraczać 50 m2 tafli wody, musimy zgłosić zamiar budowy we właściwym terytorialnie starostwie.

Zgłoszenie powinno zawierać:

– rodzaj prac i ich zakres (budowa basenu);

– sposób wykonywania robót;

– termin rozpoczęcia inwestycji.

Zgłoszenia dokonujemy na minimum 21 dni przed przewidywanym rozpoczęciem prac. Organ administracji w którym dokonujemy zgłoszenia, ma 21 dni na sprzeciw, jeśli sprzeciw nie zostanie wniesiony w terminie, możemy przystąpić do budowy basenu. Zgodnie z najnowszą nowelizacją ustawy Prawo budowlane, organ może z urzędu wydać zaświadczenie o braku podstaw do sprzeciwu przed upływem ustawowego terminu 21 dni, co umożliwia rozpoczęcie prac wcześniej.

UWAGA: zgłoszenie jest ważne przez 3 lata. Budowa powinna być przynajmniej rozpoczęta przed upływem tego terminu.

Kiedy musisz ubiegać się o pozwolenie na budowę basenu?

W przypadku basenów o powierzchni większej, niż 50 m2 tafli wody, czyli poważnych obiektów, w których można pływać swobodnie, przed budową wymagane jest pozwolenie. Procedura uzyskiwania go jest podobna, jak w przypadku pozwolenia budowy domu. Oto co musisz przygotować:

– wniosek o wydanie pozwolenia na budowę basenu;

– 4 kopie projektu basenu;

– mapa działki z zaznaczeniem umiejscowienia basenu;

– oświadczenie o prawie do nieruchomości.

Po wydaniu pozwolenia na budowę, masz 2 lata na jej rozpoczęcie. W przeciwnym wypadku pozwolenie traci ważność i trzeba ubiegać się o nie ponownie.

Samowola budowlana i jej konsekwencje

Podstawę prawną konieczności zgłoszenia budowy basenu bądź uzyskania na nią zgody, stanowi ustawa Prawo budowlane, która jasno określa konieczność zgłoszenia budowy w przypadku basenów i oczek wodnych o powierzchni do 50 m2 oraz uzyskania pozwolenia w przypadku obiektów o powierzchni powyżej 50 m2.

Nie możemy więc sobie pozwolić na dowolne dysponowanie działką, gdy w grę wchodzi budowa stałego, dużego basenu. Niedopełnienie formalności grozi uznaniem naszego basenu za samowolę budowlaną i może skutkować nakazem jej rozebrania. Co więcej, możemy też zapłacić sporą karę za budowę bez zezwolenia. Straty finansowe w przypadku budowy bez wymaganego przepisami pozwolenia lub zgłoszenia, mogą więc być bardzo dotkliwe.

Nasz katalog

Pobierz nasz katalog lub zamów do domu wersję drukowaną.
Całkowicie bezpłatnie!